Loading... (0%)

Lihula noored osalesid rahvusvahelises GLOBE suvelaagris

12 August 2015

GLOBE on ülemaailmne koolide keskkonna- ja teadushariduse programm, millest võtavad osa kooliõpilased 115 riigist, nende hulgas ka õpilased Eesti koolidest. Suviseks suursündmuseks on suvelaager, kus uuritakse loodust, tehakse uurimisretki, õpitakse ja veedetakse lihtsalt mõnusalt aega.

GLOBE laaherSeekord toimus laager 3.- 6. augustil Nelijärve puhkekeskuses. Külalisi oli Lätist, Leedust, Soomest, Ukrainast ja Venemaalt ning juhendajaid nii Eestist kui USAst. Laagri ametlik keel oli inglise keel.

Laagris osalesid ka Lihula gümnaasiumi õpilased Karmen Murumets, Helen Uibu ja Annabel Raudkivi, keda saatis õpetaja Marje Loide. 

Rahvusvahelisest GLOBE suvelaagrist annab ülevaate Karmen Murumets.


Kuna laager oli eranditult neli päeva, kulus esimene päev põhiliselt loengutele, mis olid suunatud satelliitide kasutamisele ning nende abile teaduses. Õhtul tutvustas iga riik oma kombeid ja tavasid. Näiteks tantsisime kõik koos Ukraina rahvatantsu, mille tantsimist oli järgnevate päevade jooksul noorte seas veel ka hiljem näha.

Teine päev kulus õppesessioonidele, kus õppisime uusi asju ja kordasime eelmistest aastatest õpitut. Kõik oskused meelde tuletatud, algasid GLOBE mängud. Meile anti kaart koos punktidega ja igas punktis tuli lahendada mõni põnev ülesanne. Näteks pH-tasemega mässaminne, taimede määramine, GPSiga mööda laagriplatsi jooksmine ja kontrollpunktide otsimine, oma keha kasutades lipu masti mõõta ja palju muud.

Päeva lõppedes sai iga grupp omale ka loosiga tõmmata rollimängu teema. Valikus olid kõik filmižanrid, näiteks komöödia, tummfilm, fantaasia. Aga keskenduda tuli ka teemale milleks oli GLOBE 20. sünnipäev. Lõppkokkuvõttes lahendas iga grupp oma etteaste originaalselt ja loovalt. Võõrad inimesed, erinevatest riikidest saavad koostööd tehes hakkama kõigega.

Kolmas päev oli kõige mahukam ja tähtsam. Grupid saadeti oma juhendajatega ekspeditsioonile. Uuriti erinevaid asju: veetaimede paiknemist, puid, veeloomi ja nende arvukust, järvede keemilist olemust jms. Lõpuks tegid kõik rühmad oma retkest ja kogutud andmetest esitluse, mis viimasel päeval kogu laagri ees ette kanti. Siiski oli kõigi nende tegemiste vahepeal aega ka vesirattaga järvel sõita ja õhtul teleskoobiga öist taevast uurida. Ja nagu iga laagri lõpus, korraldati ka meile lõpetuseks disko.

Viimasel päeval kogunesime jälle oma puntidesse ja vastasime viktoriini küsimustele, mis olid enamjaolt sellest, mida olime nende päevadega õppinud, ja mõned silmaringi küsimused.

Paar tundi kulus veel ettekannete kuulamisele ja enda grupile kaasa elamisele. Edasi liikusime jälle õue lava ette, et tänada kõiki ja langetada selleks korraks laagri lipp. Mälestuseks said kõik omale ka GLOBE 20. juubeli puhul rinnamärgi.

Kojusõit kulges muljetades ja meenutades põnevaid seiku ekspeditsioonidelt või GLOBE mängudelt.

 

Karmen Murumets
Toimetas Svea Stahlman

Fotod: Marje Loide, Jennifer Seay

Admin - post author

No other information about this author.