Loading... (0%)

Lihula Gümnaasiumi noored võitsid Paikusel Vabariigi Presidendi väitluse põhiturniiri ning pääsesid finaalturniirile

24 aprill 2016

23. aprillil Paikusel toimunud Vabariigi Presidendi väitlusturniiri võitis Lihula Gümnaasiumi võistkond, mille koosseisu kuulusid: Liisa Raavel, Eliise Tiidussalu, Kristi Malk ning Aleksander Saak. Põhiturniiril, mille teemaks oli kuidas Eesti ühiskonda paremini lõimida, osalesid  8.-12. klasside õpilased, kes pole varem osalenud Eesti kesk- ja põhikoolide väitlusmeistrivõistlustel. 

Vabariigi Presidendi väitlusturniir koosneb kahest argumenteerimiskoolist ning väitlusturniiridest, millest neli on põhiturniirid ning viimane viies on finaal. Kõik võistkonnad saavad osaleda vaid ühel põhiturniiril ning iga turniiri kaheksa parimat võistkonda pääsevad finaali.

Osaleda võisid kolme- või neljaliikmelised võistkonnad, ent ühes väitluses sai osaleda korraga vaid kolm noort ning võistlejate vahetusi oli lubatud teha voorude vahel.

Igal põhiturniiril selgitatakse lisaks üldvõitjatele, milleks oli Lihula võistkond ka parimad põhikoolivõistkonnad ja -väitlejad. Individuaalselt autasustati kümmet parimat väitlejat, kellest Eliise Tiidussalu oli üldarvestuses kaheksas ning Liisa Raavel üldarvestuses kümnes ja põhikooliarvestuses paremuselt neljas väitleja.

30. aprillil sõidab Lihula võistkond ka Jüri Gümnaasiumisse  finaalturniirile, mille väitlusteema on: energiasõltumatuse suurendamiseks peaks Eesti panustama tuumaenergiasse.

Lihula noorte jaoks oli turniir esimeseks kokkupuuteks väitlusega ning tulemus vapustas nii väitlejaid kui juhendajat Heli Raavelit.

“Kui paar kuud tagasi väitlusturniir välja kuulutati, arvasin, et võiksime proovida. Minu kokkupuude väitlusega oli senini suur ümmargune 0. Õnneks tõusis klassis kolm arglikku kätt ning neljanda osaleja meelitasime kaasa põhikoolist. Meie eesmärk oli kogemusi omandada. Aga… juhtus hoopis midagi muud. Päeva jooksul tuli väidelda kolmes voorus, kahes esimeses saavutatud võit oli juba ime. Seejärel toodi meid maa peale tagasi, väitlus Koidula Gümnaasiumi võistkonnaga näitas, missugune see kõnepidamise kunst tegelikult välja näeb. Kõrvaltvaatajana tundus, et meie noored suruti lausa põlvili, ent kohtunikud olid ülimalt objektiivsed ja vaatamata kaotusele tõid välja meie väitlejate plussid.

Saalis tagasi, selgus, et Koidula võistkonnal oligi kolm vooruvõitu. Kui esimesena kutsuti finaalis duellile Prantsuse Lütseum, hakkasime oma asju pakkima. Aga siis: “Teine finalist on Lihula!” See oli nii ootamatu, kuna meid oli võistkonnas neli ja väidelda sai 3 liiget, siis jõuti veel vaielda “Kes läheb?” Aga kuna eitaval poolel oli “lauas” olnud Aleksander, siis soovitasin siiski temal minna, kuigi Kristi oli oma voorus väga-väga tubli, aga teksti poleks enam jõudnud uuendada.

Ma olen meie noortega väga-väga rahul, nad väitlesid suurepäraselt, iga vooruga tulid kogemused ja ka teadmised, sest kui ikka varem pole väidelnud, siis ei taipa esialgu ka formaadist midagi. Aitäh teile: tuline Eliise, kes vastased vaikima sundis; konkreetne Kristi, kelle argumendid ei sallinud vastuvaidlemist; jõuline Liisa, kes oma seisukohad maksma pani ja ühes voorus eitavast kõnest kolme minutiga jaatava tegi; tasakaalukas Aleksander, kes oma rahuliku olekuga vastased kuulama pani,” kommenteeris Lihula Gümnaasiumi eesti keele õpetaja Heli Raavel.

Prantsuse Lütseumi seisukohale Eesti koolisüsteem valmistab muu emakeelega noori piisavalt eluks ette, astus eituse poolel finaalis vastu Lihula Gümnaasium. Väitlus oli üpris tasavägine, kuid Lihula saavutas Prantsuse Lütseumi ees kohtunike hinnangul 3:2 edu.

“Võitma me sinna kindlasti ei läinud, taoline tulemus oli meeletu üllatus. Peale kolme põhivooru olime kolmanda koha lootuses, kuid kui avalikustati kaks parimat, kes omavahel finaalis väitlema asusid ning Prantsuse Lütseumi kõrval ilmus Lihula Gümnaasium, olime lausa šokeeritud! Kindlasti aitas väitlemisele kaasa hiljuti Lihulas toimunud noortevahetus “Eelarvamused, kas reaalsus või illusioon?”, mis haakus väitlusteemaga ning andis võimaluse tuua faktidele põhinevaid näiteid. Lisaks headele emotsioonidele andis turniir meeletu kogemuse ning süstis eneseusku. Eelnev väitluskogemus puudus ju meil kõigil ning kuuldes kohtunikult, et kõne, mille pidasid, oli kindlasti üks turniiri parimaid, oli meeletult võimas tunne,” sõnas Lihula Gümnaasiumi abiturient Eliise Tiidussalu.

“Kuna ükski meie meeskonna liige ei olnud väitlusega enne kokku puutunud suutsime mõelda vaid sellele, et läheme uusi kogemusi korjama. Usun, et ühelgi meist ei olnud mõtteski, et meie, Lihula Gümnaasiumi noored, võiksime koju tagasi tulla Paikuse vooru võitjatena ning juba 30.aprilliks peame valmistuma ette uueks teemaks, millega Jüri Gümnaasiumis väidelda!
Algselt tundus see päev väga pikk, kuid kui  kohapeal olles aeg lendas, kõik kolm vooru läksid kiirelt, kolme vooru järel suundusime saali ning seal avalikustati, kes on finaalis ja ühed olimegi MEIE! Sellest hetkest hakkas süda puperdama ja ei teadnud enam, mida teha või öelda ning nii oli 1,5h kuni peakohtunik lausus, et selle turniiri on võitnud eitav pool ehk Lihula Gümnaasium. Tegelikult olen ma siiani täiesti sõnatu ja ei suuda uskuda, et me sellega hakkama saime!” lisas Lihula Gümnaasiumi 11. klassi õpilane Kristi Malk.

page

“Ma poleks uskunud,et meil nii hästi läheb .Ma ei suuda siiamaani uskuda,et just meie,meie VÕITSIME! Eelkõige saime suure kogemuse ja juba  järgmisel laupäeval tuleb neid kogemusi veel,” täiendas Lihula Gümnaasiumi 9. klassi õpilane Liisa Raavel.

Ka abiturient Aleksander Saak tõdes, et algul oli hirm suur, kuid juba pärast esimest vooru tundis ta end juba kui kogenud väitleja.

 

 

Artikkel: Eliise Tiidussalu

Fotod: erakogu

 

Admin - post author

No other information about this author.