Loading... (0%)

Lihula ja Metsküla õpilased noppisid Sten Roosi muinasjutuvõistluselt auhindu

07 aprill 2016

Mullu septembris kuulutati  välja XXIV Sten Roosi muinasjutuvõistlus, kuhu sel korral saadeti 451 muinasjuttu 66 koolist üle Eesti. Tegemist on rekordilise osavõtjate arvuga.

Vaike Reinmaa, ergutusauhind

Vaike Reinmaa, ergutusauhind

Noorelt lahkunud ja lapsena humoorikaid ning sõbralikust vaimust kantud loomamuinasjutte kirjutanud poisi vanemad Ann ja Ants Roos on juba aastaid  andnud kirjutamispisikust nakatunud lastele võimaluse oma loominguga välja tulla.

Võistluse üks korraldajatest  Ants Roos tunnistas Lääne Elule antud intervjuus: „Üsna väsinud olen nii suurt hulka muinasjutte lugemast.“ Veerand sajandi jooksul on võistlusel kokku saadetud ca 6500 muinasjuttu, välja on antud 3 kogumikku. Ants Roosi sõnul on laste lood omamoodi kroonika, mis annab suurepärase ülevaate veerand sajandi jooksul toimunust. Selle aasta võidutöö oli näiteks rändeprobleemidest.

Steni muinasjutuvõistluse eesmärk on õhutada lapsi end oma emakeeles loovalt ja leidlikult väljendama, arendada nende kirjaliku eneseväljenduse oskust ning väärtustada noorte kirjutamishuviliste tegevust.

Rahvusvahelisel lasteraamatupäeval, päeval, mil pärjati tänavused Nukitsa konkursi laureaadid, kogunes Tallinna Raekotta  49 õpilast koos vanematega, kes  žürii otsusel parimate hulka arvati.

Tähelepanuväärne on, et lõputseremooniale oli kutsutud 5 Lihula valla õpilast.

S.Roos Lihula 2016

Vaike Reinmaa, Liisa Raavel ja Johanna Lipp. Maal nende ees on Lihula Gümnaasiumi eripreemia.

Tunnustuse vääriliseks osutusid:

Žürii eriauhinnad

Svea Stahlman, Lihula gümnaasium, 9. kl, „Ürask Jussikese juhtumised”

Johanna Lipp, Lihula gümnaasium, 9. kl, „Üksik luuletus”

Eesti lastekirjanduse keskuse eriauhind

Liisa Raavel, Lihula gümnaasium, 9. kl, „BMW lugu”

Hea Lapse pisipõnni auhind

Simo Linno, Metsküla algkool, 2. kl, „Lugu poisist, kes ei osanud valetada”

Ergutusauhind

Vaike Reinmaa, Lihula gümnaasium, 7. kl, „Maasipelgad või linnasipelgad”

Lisaks vääris Ann ja Ants Roosi eriauhinna Lihula Gümnaasium järjepideva ja tulemusliku osalemise eest.

 

Muinasjutukirjutajate õpetaja Valli Ost kommenteerib:

“Aasta-aastalt olen üha enam, heas mõttes, hämmingus, kui fantaasiarikkad, sädeleva mõtte ja filosoofilise arutlusega on minu õpilaste kirjatööd.

Muinasjutud. Kui lugesin eeltöid, siis mitmelgi korral jäi hing kinni: ” Kuidas ta ometi sellisele geniaalsele mõttele tuli! Nii lihtne! Nii ilus! Nii omapärane! Nii vapustavalt hea!”

Ettevalmistus on alanud meil ikka septembris, kui Steni sünnipäeval võistlus välja kuulutatakse. Aega mõtteid otsida ja paberile panna on mitu kuud. Detsembris lähevad tööd teele ja tulemusi ootama.

Seekordne võidusaak oli ülivõimas. Neli auhinda: Vaike Reinmaa, Liisa Raavel, (eelmisel aastal eriauhind), Svea Stahlman, (üleeelmisel aastal eriauhind), Johanna Lipp.

Lihula Gümnaasiumist on aastate jooksul hulgaliselt  muinasjutte  võistlusele läkitatud. Palju on äramärgitud töid ja kevadisi kutseid Tallinna raekotta autasustamisele.

Õpetajana olen uhke oma õpilaste üle. Ka nende üle, kelle muinasjutt autasustamisele ei jõudnud. Me avaldame need nagunii! Suured tänud, kirjutajad!”

 

Lihula õpilaste võistlustööd toome teieni õige pea, kuid alustame kõige nooremast. Siin on Hea Laps pisipõnni auhinna võitnud Simo Linno muinasjutt.

12968677_10209469929531072_220144670_n

Lugu poisist, kes ei osanud valetada

Elas kord ammusel ajal üks poiss Peeter, kes ei osanud valetada.

Ühel päeval ütles vanaisa talle: „Poiss, mine laia maailma ja õpi valetama!“
Nende maal oli nii, et see, kes 16 aastat vana ja ei oska valetada, visatakse sealt maalt minema. Poiss oli siis juba 14 aastat vana. Peeter hakkaski asju pakkima. Aga ega tal suurt midagi polnud, ainult vana mära, vanker, üks siga, hein, porgandid ja ühekaraadine teemant. Peeter läkski.

Tee peal ostis poiss teemandi eest kakskümmend kotitäit kartuleid. Kui ta edasi läks, avastas ta, et teemant on tal taskus. Siis ostis Peeter teemandi eest 10 kastrulit. Äkki avastas ta, et teemant on tal taskus. Siis ostis Peeter teemandi eest 5 pliiti. Siis avastas Peeter, et teemant on jälle ta taskus. Siis sai Peeter aru, et see on võluteemant, sest see ilmus jälle ta taskusse.

Peeter vahetas ühe kaupmehega selle 100 krooni vastu. Ta palkas teemandi eest terve sõjaväe ja läks oma maale ning alistas kuninga. Ta tühistas selle reegli, et kõik peavad valetama. Ja kui ta veel surnud pole, elab ta tänase päevani.

 

Simo Linno
Metsküla Algkool 2. Klass
(õp. Astrid Nikkel)

 

Fotod: erakogu

 

 

Admin - post author

No other information about this author.