Loading... (0%)

Väikesed kadrisandid lustisid koolimajas

25 november 2017

24. oktoobri pärastlõunal võis koolis näha omapäraseid tegelasi – kel seljas hele seelik, kel peas lai kübar, mõnel põsed punaseks võõbatud. Need olid kadrid.

1.-5. klassi õpilased pidasid koos maha traditsioonilise kadrijooksmise ehk tutvuti kadripäeva kommete ja tavadega. Eelnevalt oli igale klassile jaotatud ülesanne, mille nad pidid ette valmistama. Üksteisele näidati, kuidas ukse taga lärmi teha ja end sisse laulda, kuidas pererahvast tervitada, mida vahvat koos pererahvaga teha, kuidas jagada õnne ja kuidas enne lahkumist pererahvast tänada.

Tublid kadrisandid said toreda esinemise eest ka andameid ja  koos mindi pidutsema- just nagu vanasti. Kuuenda klassi tüdrukud õpetasid noorematele koolikaaslastele moodsaid tantsusamme ja üheskoos keerutati jalga diskomuusika saatel. Tundus, et lastele meeldis õhtu väga, sest ürituse lõppedes ei tahtnud nad koju minna, vaid oleks tahtnud pikemaks ajaks lõbutsema jääda.

Kadripäev – 25. november

Kadripäev on eestlastel vanade ja rikkalike kommetega tähtpäev, mis tagas karjaõnne. Juba sada aastat on see aga eelkõige kadride ehk kadrisantide jooksmise aeg kui maskeeritakse end ja kogutakse andeid. Ka kadripäeva nimetusest selgub, et ringi rändasid ennekõike naised või naisteks riietunud. 
Kogu tava algas ukse taga määgimise ja sissepalumislauluga. Pärast tuppa kutsumist teretati ja tutvustati ennast, räägiti oma pere rännakutest ja seiklustest, lauldi kadrilaule, tantsiti, küsiti pere käest mõistatusi, kiusati lapsi küsimustega ja mängiti lihtsamaid mänge. Järgnes andide palumine ja selle järel lauluga tänamine ning õnnistamine. Saagi jagamiseks koguneti tavaliselt ühte peresse, kus koti sisu kõigi kadride vahel jagamisele läks. Andide laialijagamisele järgnes enamasti pidu, kus sa süüa, juua ja tantsida.

Suur aitäh klassijuhatajatele, muusikaõpetaja Ave-Piiale ja tegusatele õpilasesinduse noortele, kes aitasid seda üritust ette valmistada ja läbi viia tutvustamaks kadripäeva kombestikku.

Iris Kivisäk
11. klass
Fotod: erakogu

Katrin Veek - post author

No other information about this author.