Loading... (0%)

Lihula Gümnaasiumi külastasid Pärnu Kolledži lektorid

10 oktoober 2016

Lihula Gümnaasiumi külastasid Liina Käär ja Valter Parve Tartu Ülikooli Pärnu kolledžist.

10. ja 11.klassiga kohtus Liina Käär

Enamasti räägitakse selliste loengute puhul meile, et tulge tulevikus meie kooli õppima, sest oleme parimad. Seekord aga keskenduti ainult sotsiaaltööle.  Täpsemalt räägiti sellest, mis sotsiaaltöö on ja mida see endast kujutab, samas ei räägitud mingit kuiva juttu, vaid õpilasi kaasati arutellu.

Esimene harjutus seisneski selles, et tahvlile oli kirjutatud üks liitsõna ja iga tähe juurde tuli paari peale kirjutada sõna, mis tuleb meelde mõeldes sotsiaaltööle. Kõik kirjutatud sõnad olid õiged, kuid õpilased unustasid ühe üliolulise märksõna ja selleks oli innovatsioon. Arutluse käigus jõudsime arusaamani, et sotsiaaltöö on tegelikult väga innovaatiline. Kogu aeg peab lagedale tulema uute ideedega. Lisaks arutamisele näidati meile, kui tähelepanelikud me üksteise suhtes oleme. Kahjuks peab tunnistama, et me märkame suuri asju enda ümber, aga pisiasjad jäävad märkamata.  Nagu ka Liina Käär ütles, märkame tänaval pikali olevat naisterahvast, aga väga tihti ei pane tähele memme, kellel on suur poekott käes ja raskusi liikumisega. Sellega seoses näitas esineja meile videoid eksperimentidest, kus noormees käitus vägivaldselt tütarlapse suhtes ning kuidas inimesed kohe vahele läksid, kuid vastupidises olukorras kõnniti mööda, nagu midagi poleks juhtunud.

Tegelikult on vaimne vägivald samamoodi vägivald nagu füüsiline. Vahet pole, kas tegemist on füüsilise või vaimse terroriga, mõlemad jätavad jälje. Nende videote peale küsis ta küsimuse, kas läheksime vahele, kui näeksime sellist olukorda. Noored tunnistasid, et ei läheks, sest nad ei oleks kindlad, kas olukord on ohutu. Lektor kinnitas, et alati tuleb hinnata olukorra ohtlikkust ja sellest lähtuvalt teha otsus, kas minna vahele või mitte, aga kunagi ei tohi reageerimata jätta. Suur abi on politsei kutsumisest. Noorte tagasiside oli väga positiivne. Väga paljud ütlesid, et loeng motiveeris neid teisi aitama ja rohkem märkama. Praktilised ülesanded andsid aimu, mis sotsiaaltöö täpsemalt on ja et see ei sisalda ainult vanurite eest hoolitsemist, vaid on midagi palju sügavamat. Lisaks kõigele sisaldab see majandust, rahandust, loomingut ja palju muud põnevat.

Märgakem üksteist!

Svea Stahlman
Foto on illustreeriv.

Erik Mikkus - post author

No other information about this author.