Loading... (0%)

Hea Eeskuju 2017 finalist – Katrin Veek

30 november 2017

Lihula Gümnaasiumi õpilasesinduse liikmed käisid Tallinnas Nordea Kontserdimajas Lahedal Koolipäeval. Päev oli sisutihe ja huvitav, kuid Lihula noorte jaoks oli vägagi tähenduslik see, et 10. klassi õpilane Katrin Veek tunnustati Hea Eeskuju 2017 finalistiks koos teiste tublide noortega üle Eesti.

Konkursile esitasid Katrini tema vend Kuldar Veek ja huvijuht Hilje Tammaru, kes kirjeldasid Katrinit alljärgnevalt: “Nähes kõrvalt tema pühendumist ja vaeva nägemist, siis arvan, et tema noore vanuse juures on tema poolt korda saadetu juba praegu märkimisväärne. Tean, et ta unistab suurelt ning tulevikuplaanid on tal aukartustäratavad. Katrin on väga aktiivse ellusuhtumisega noor inimene, kes panustab nii oma kooli kui ka kogukonna tegemistesse.”

Hea sõber Erik Mikkus arvab Katrinist ja tema tegemistest nii: ”Katrin on üks meeletu ideede generaator. Tal jätkub alati uusi ideid, vahel väiksemaid ja vahel suuri, kuid neist ka kõige hullumeelsemate elluviimisel ta ei kohku. Katrin on suurepärane kaasaja: ta leiab enda kõrvale inimesi, kellega suudab ideed teoks teha ning seeläbi korda saata imesid. Kindlasti on tegemist motiveeriva inimesega, kellega pelgalt vaid rääkimisest võib saada tohutu motivatsioonisüsti ja tahte ka ise midagi korda saata!”

Lõpuks uurisime Katrinilt endalt kuidas selline tiitel temani jõudis.  

Millise üllatusena tuli Sulle see, et said Hea Eeskuju 2017 finalistiks?

See oli nagu välk selgest taevast. Ma ilmselt ei suuda seda tunnet kunagi edasi anda või sõnadesse panna, sest see oli midagi kirjeldamatut. Täiesti tavalisel õhtul leidsin enda meili pealt kirja, mille pealkiri oli “Oled valitud tunnustuskonkursi Hea Eeskuju 2017 finalistide hulka!” Loomulikult esimese asjana mõtlesin, et minuga tehakse nalja või see on sattunud valele aadressile, sest mitte kuskilt otsast ei oleks ma osanud kahtlustada või oodata, et mind on Hea Eeskuju konkursile üldse esitatud ning ma oleksin midagi sellist ära teeninud. Miks? Sest üle Eestimaa tegutseb nii palju tublisid noori ning see latt on juba väga kõrgele seatud, millest minu tegemistega on pea et võimatu üle hüpata. Aga juhtus nii, et žürii leidis minus miskit sellist, mis võiks pälvida Hea Eeskuju 2017 finalistikoha. Selle kohale jõudmine võttis päris kaua aega, sest uskumatu oli mõista, et just mina, Katrin, olengi saanud sellise tunnustuse olla enam kui 70ne kandidaadi seast välja valitud finalist, mille olemasolu olen ma eelnevalt jälginud vaid interneti vahendusel ning mis tundus võimatu.

Kuidas oled Sa teistele eeskujuks?

Ma ei tea. Minu jaoks on eeskujud need, kelle vigadest saan õppida ning kelle eduloost võin võtta inspiratsiooni ning teha sedasama ka ise. Loomulikult kuuluvad sinna alla erinevad korraldamised, mis pakuvad kaasalöömist kogukonnale või oskused, mis on selleks kõigeks vajalikud. Piisab ka täiesti olemaks lihtsalt hea sõber või eeskujulik õpilane. Minu esitamisloos oli kirja pandud lause – “Õppides eeskujulikele hinnetele, suudab Katrin planeerida aega nii, et olla aktiivselt võimalikult paljudes kohtades alati olemas.” Võib-olla see lause siis iseloomustab mind ka kõige rohkem, et miks ma võin teistele eeskujuks olla. Pean tõesti tunnistama, et vahel olen ma asjade loomisel liiga püüdlik, aga kui sihti silme ees pole, pole ka kohta, kuhu püüelda. Ning selles osas ma üritangi püstitada endale eesmärke ning samal ajal leida nende elluviimiseks võimalusi, et tekitada teistele momente, kus nad saaksid osaleda ja kaasa lüüa.

Mis on Sinu edu valem?

Ma lihtsalt teen oma asja – seda, mis mulle meeldib ja mida ma armastan. Ning isegi  kui asjad ei kuku alati nii välja nagu need peaksid kukkuma, püüan ma edasi ning enne ei lõpeta, kui ma olen oma eesmärgi täitnud ja veel lisaks nii hästi, kui minu võimuses seda teha on. Ma annan endast maksimumi, kuid alati ma ei tee seda teiste pärast, vaid ka iseenda, sest tean, et pärast gümnaasiumi pole mul enam selliseid võimalusi nagu praegu. Vahel ma tõmban selle kõigega iseendale vett kaela ning panen ennast kannatama, aga teisalt tulemuse nägemisel ununeb asjade negatiivne pool ning saab tunda rõõmu nendest lihtsatest hetkedest, mis minu ümber on. Kuid peab meeles pidama, et pole olemas edu valemit ilma meeskonnata.

Milline on Sinu arvates üks tubli ja aktiivne noor?

Sellele ei ole tõmmatud piiri, et kust maalt nüüd algab tubli või kust aktiivne. Iga noor meie keskel on seda mõlemat, mõned küll olulisemalt vähem kui teised, aga ometi on. Kuid kõige tähtsam tunnus tubli ja aktiivse noore puhul on ikkagi ettevõtlikkus ning alustatu lõpule viimine. Aktiivseks nooreks ei saa alati pidada seda, kellel on alatasa käed-jalad tööd täis, vaid selle tulemusena peab ikkagi midagi sündima, kasvõi midagi väikest.

Mida  ütleksid endavanusele noorele, kes oleks sama tubli kui Sina?

Haara võimalustest, mis sulle pakutakse ja leia ise neid, et ennast arendada ja midagi suurt korda saata. Ära karda võtta väljakutseid! Meile on hetkel valla peaaegu kõik uksed ning nendest läbi minemine annab endaga kaasa uued kogemused ning rõõmutunde. Leia teid, et arendada nii enda kui ka kogukonna elu, kuid sa võid ka ise neid teid ehitada. Kui sa kukud, siis tõuse ikka püsti, ära jää mossis näoga ootama, et millal keegi sind uuesti püsti tõstab. Mina olen lugematu arv kordi ennast leidnud lootusetus olukorras, aga igal asjal on väljapääs ning sealt välja tulemine annab veel suurema võimaluse särada ning see kõik annab võimaluse ennetada vigu järgneva ees. Küll aga tuleb tunnetada, millal ideest ja korraldusest ei saa asja ning millal on õige aeg lõpetada, tuleb osata ka ebaõnnestuda, sest kui poleks halba, ei oleks ka head. Kui sa oled tubli, siis sind märgatakse ning sul võib olla samamoodi võimalus seista Nordea Kontsedimaja laval 1500 noore ees ja see on kirjeldamatu tunne, ma tean seda!

Kas eeskujuks sünnitakse või saadakse?

Õpitakse. Iga uue eluaasta jooksul  õpid midagi uut ning märkad enda ümber olevaid asju, teed tähelepanekuid. Ning just need tähelepanekud haakuvad iseenda külge, mis lõpuks muudavad sind tugevaks, tubliks ja aktiivseks, kes võib saada teistele eeskujuks.

 

Tikker õnnitleb Katrinit ja soovib säravaid tegusid edaspidiseks.

Liisa Raavel
Tikri peatoimetaja
Foto: erakogu

Erik Mikkus - post author

No other information about this author.