Loading... (0%)

VILISTLASED-ÕPETAJAD: enda lapsepõlvest leiab palju põnevat Astrid Paulus

04 juuni 2016

Oma kooliajast pajatab Astrid Paulus (Viherpuu).

Lihula koolis alustasin 6-aastaselt, sest siis oli veel 0 klass. Olin tohutult tagasihoidlik ega saanud eriti sõnagi, kui küsiti, suust välja. Olin kodulaps ega lasteaias käinud.

Mu esimene klassijuhataja oli Mall Õiglane. Imetlen siiani tema ilusat kalligraafilist käekirja ja oskust meiega suhelda. Õppisime väikeses majas.

Kui suurde majja Jaama 9 tulime, sai meie klassijuhatajaks vene keele õpetaja Linda Nerik. Ta oli nõudlik, aga alati osavõtlik meie muredes. Klassiõhtuid oli palju ja alati valmistasime toidud tema koduköögis Jaama 3 .Oli ka nii, et kui pidu lõppes, ütles ta meile: “Minge nüüd puhkama, küll ma ise koristan.” Temaga sai paljudel ekskursioonidel tarkusi koguda.

Gümnaasiumi IX klassis tuli meile klassijuhatajaks Valli Ost, aga ta läks peagi titepuhkusele ja asemele anti teine eesti keele õpetaja Elmar Suislepp. Mäletan neid õunakorjamistalguid sovhoosiaias. Tihti jättis Suislepp meid aeda omapäi ning sõitis jalgrattaga kuhugi. Meil oli siis lusti. Muidugi panime piiluri puu otsa passima, millal ta tagasi tuli., Alati nägi, et tegime  tööd korralikult. Meenub nääri(jõulu)pidu, kui Katrin Viht omaloomingulise näidendi kirjutas ja me selle esitasime.

Klassijuhataja Valli ajast on meeles pikk kahenädalane bussireis  Kalingradi läbi Läti, Leedu, Neringa jne, ja meie poiste tembud õhtuhämaruses. Eriti see, kui Aivar Kärp ja Ermo Voll käisid karjamaal lehma lüpsmas. Muidugi siis, kui õpetaja silm sinna ei ulatunud. See oli kuskil Riia ringi lähedal. Ööbisime telkides, ämber ja purgisupid olid kaasa võetud. Lõkkel keetsime süüa, see oli põhiliselt klassijuhataja töö.

Suur põhjalik tutvumine oli Moskva ja selle ümbrusega.

Eesti keele klassis, kus nüüd füüsika, oli selline suur klappidega laud, neid oli koolis ainult kolm. Laua sees olid grammafon ja magnetofon.  Meie Toomas Ait ja Einar Vainu, kellel tol ajal olid muusikapisikud võimust võtnud, tutvustasid plaatidelt uuemat muusikat.

Pärast keskkooli läksin Tartusse pisipedasse algklasside õpetajaks õppima, küllap sain eeskuju õpetaja Õiglaselt.

Astrid Paulus (Viherpuu) – Lihula Gümnaasiumi 40. lend  1981/82. õa

Mida arvab õpetaja Astridist tema kunagine õpilane Helerin?

“Astrid oli esimese klassijuhatajana parim eeskuju meie klassile. 2006 aasta sügisel istusime patjade peal põrandal, sest meil polnud laudu ega toole. See oli nii meile kui ka õpetajale uus ja vahva kogemus. Selgelt on meeles, kuidas Astrid jalutas patjade vahel ja kirjutas meie aabitasse esimese õpetaja kohale oma nime.

Algklassi aegadest mäletan kõige rohkem Astridi täiesti veatut käekirja, mida nii mõnigi kadestab. Ta lahendas alati tüdrukute vahel tekkinud tülisid nii, et need olid lahendatud.

Kui meid algklassides põhikooli klassijuhatajale üle anti, siis ei saanud aru, et kahju oleks, ent 9.klassi tutiaktusel, kui Astrid kõneles meist,  siis tuli pisar silma ja oli nii suur nostalgia ning mälestuste tulv.

Usun, et ta oli meile parim esimene klassijuhataja.”

Fotod: erakogu
Helerin Leemets

Erik Mikkus - post author

No other information about this author.