Loading... (0%)

Algklasside õpilased teritasid ajusid mälumängusarjas “Teritaja”

31 mai 2016

„Pea ilma mäluta on nagu kindlus ilma garnisonita,“ ütles Napoleon.

Sellel õppeaastal toimus esmakordselt 1.-6.klassi õpilastele mälumängusari „Teritaja“, kus vastuste ja küsimuste abil oli võimalik tarkust juurde koguda.  Klassides moodustati võistkonnad, milles oli 3 kuni 5 liiget. Iga võistkond valis endale lõbusa nime ja nii see mäng algas.

PIC_0833Mälumäng toimus kahes kategoorias 1.- 3.klass ja 4.- 6.klass. Koguneti kord kuus pärast neljandat tundi saali ja vastati kaheteistkümnele küsimusele. Oma mälu ja teadmised pandi proovile, kui tuli vastata küsimustele, mis puudutasid loodust, lastekirjandust, sporti, muusikat, kultuuri ja Eestit. Alati oli ka küsimus ajakirjast „Täheke“ ja „Hea Laps“.

Erilist elevust tekitasid kohalikud murdesõnad. Kas teie teate, mida tähendavad Hanila murdes sõnad ühmjas, kääl ja ruba? Õiged vastused on täidlane, vallatu ja sodi. Kas te teate, mida tähendavad Lihula murdesõnad kartsas, potinoolija ja tuhlis? Kohalikud muidugi noogutavad praegu, sest need tähendavad redelit, nimetissõrme ja kartulit.

Tähelepanu ja keskendumist nõudsid pildi- ja kuulamisülesanded, millele ei olnudki alati nii kerge vastata, sest teada tuli tuntud kunstnikke, linde, loomi, lastelaule ja linnuhääli. Eks sai nalja ka, kui kuldnoka asemel oli vastuseks kirjutatud kult nokk või suitsupääsukese asemel suuitsuräsuke. Raskeks osutus sõnale pedagoog tähenduse leidmine. Vastustest võis lugeda, et ta on arst, laste kasvataja või psühholoog. Andekamad lisasid, et logopeet (kirjapilt muutmata) või tsüholoog. Paul Keres on aga olnud suusataja, maadleja, rammumees, korvpallur ja suusahüppaja.

Mõned küsimused olid vahelduseks lihtsad, et hoida mängurõõmu, kuid vastata neile ei olnudki nii lihtne. Mitmest alast koosneb kümnevõistlus? Küsimusest saab juba vastuse, aga…. vastati ka 7, 13, 5, 30 ja 9. Ka vale vastus on õpetlik, sest arutades üheskoos, saab nii mõnigi asi selgemaks.

Mälumäng oli tore ja vahva. Seda oodati elevusega ja eriti kiirelt oodati tulemusi ning jälgiti punktitabelit.

PIC_0817Tulemused

1.-3. klassi võitjaks tuli II klassi võistkond TÄHEKESED koosseisus Helena Klimpuš, Meriel Vahula, Raikko Kanter, Helina Oosim.

4.-6. klassi võitjaks tuli VI klassi võistkond VANAD JA KOBEDAD koosseisus Andri Lobjakas, Martin Mägist, Siim Urb, Indrek Üksvärav, Rhening Lahe.

Head mängimist mäluga!

Küsimused koostasid ja korraldasid Eda Aavik ja Kaire Pärnpuu.

Täname õpetajaid toetuse ja abi eest.

Markus Lille

Erik Mikkus - post author

No other information about this author.