Loading... (0%)

Lihula noored õppisid argumenteerimist

16 märts 2017

Märtsi esimestel nädalavahetustel (3.-5. ja 10.-12.) toimus Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasiumis argumenteerimiskoolitus Argument 2017, mille eesmärgiks oli arendada noorte argumenteerimisoskust. Noorteseminari korraldasid Eesti Väitlusselts, SpeakSmart ning Eesti Noorteühenduste Liit. Osalejaid oli ligikaudu 90 igast Eestimaa otsast.

Seminarist võtsid osa ka Lihula Gümnaasiumi 10.klassi õpilased Heli Sarrapik, Iris Kivisäk, Jana Viljak, Renet Merisalu ja Henri Jõgi. Kahe nädalavahetuse jooksul said õpilased algteadmisi argumendi ja vastuargumendi koostamisest, demagoogiast ja arutelude disainimisest. Seminar kulmineerus viimasel pühapäeval, mil toimusid arutelud poliitikute ja oma ala ekspertidega.  Noortega kohtusid Siim Kallas, Jürgen Ligi, Yoko Alender, Oudekki Loone, Silja Voolma, Raimo Poom, Toomas Jürgenstein, Sergei Metlev, Eiki Nestor ja Kajar Kase.

Spetsialistid ja noored said arutleda  järgnevatel teemadel:

Kuidas muuta haridussüsteemi kaasaja õpilasele sobivamaks?
Kuidas kujundada kaasaegset linnaruumi?
Kuidas parandada noorte olukorda tööjõuturul?
Kuidas peaks Euroopa Liit jätkama põgenikekriisi olukorras tegutsemist?
Kuidas peaks Euroopa Liit minema edasi Venemaa-suhetega?
Kuidas suunata noorte tervisekäitumist seoses alkoholi, narkootikumide ja tubakaga?
Kuidas tõsta noorte meediakirjaoskust?
Mida teha seoses populismi levikuga Euroopa Liidus?

Osalejad jagavad oma muljeid:

Henri: Üritus oli minu jaoks väga huvitav, algul ma ei teadnud mida  oodata, kuid Tallinnas selgus, et tegemist on laheda üritusega.

Meid jagati teemade järgi gruppidesse ja haridusüsteemi üle arutledes pidin üsna tihti olema oma mõtetega terve grupi vastu.

Sellegipoolest saime hästi läbi ning leidsime ka kompromisse.

Renet: Algul ma küll kõhklesin, kas minna sinna või mitte, kuid siis ma ikkagi mõtlesin, et see võib mul kunagi kasuks tulla. Esimesel päeval sinna saabudes olin ma väga närvis, kuid peale teist päeva sain ma aru, kui sõbralikud inimesed seal seminaril ikkagi olid. Teema, mis ma valisin oli: “Kuidas peaks Euroopa Liit jätkama põgenikekriisi olukorras tegutsemist“. Võin ausalt öelda et mina ei teadnud sellest teemast enne sinna minekut üldsegi palju võrreldes nendega,  kes olid minuga samas grupis. Õhtuti linnas ringi jalutamine meeldis mulle väga. Öine Tallinn on üks ilusamaid kohti, mida üks tavaline eestlane võib oma elus näha.

Jana: Kohe alguses, kui ma kuulsin võimalusest minna sellisele koolitusele,  paelus see mõte mind. Ma ei kõhelnud hetkekski, kui ma pidin võtma vastu otsuse osaleda. See koolitus andis mulle palju uusi kogemusi ning ma õppisin, kuidas ennast paremini väljendada ning kuidas panna teisi inimesi oma arvamusest aru saama.

Heli: Kui klassijuhataja pakkus meile võimalust osaleda üritusel Argument 2017, siis köitis mind kõige enam see, et kahe nädalavahetusega oli võimalik saada üks valikaine. Soovisin ka teada saada, mida üritus endast kujutab.

Minu teemaks oli: “Kuidas vähendada noorte alkoholi, tubaka ning narkootikumide tarvitamist?”, mis oli minu arvates väga huvitav. Ürituse viimasel päeval viisime läbi ka arutelu antud teemal, kus osales ka Cambridge`i Ülikooli rahvatervise doktorant Silja Voolma.

Olin üritusega väga rahul ning soovitan kõigil noortel sellistest võimalustest kinni haarata.

Iris: Mulle meeldis see seminar väga. Suurima plussina tooksin välja selle, et kogu õpitut saab päriselus lihtsasti rakendada. Ööbisime mõnusas väikeses hostelis, täpselt vanalinna ääres. Õhtuti, kui programm läbi oli, käisime ümbruskonnas jalutamas. Liikvel on nali, et üritustel käiakse alati söögi pärast. Argumendil anti meile hästi süüa küll- iga pooleteise tunni tagant oli kohvipaus ja kõht ei läinudki päeva peale tühjaks. Hoolitsetud oli ka selle eest, et kohale tulnud noored ei jääks ilma Eesti Laulust. Lisaks ühisele vaatamisele toimus ka ennustusvõistlus, millel Jana sai teise koha.

Osalejad tänavad Eesti Väitlusseltsi ja Herman Kelomeest meie õpilasi seminarile kutsumast. Personaalne kutse ja tasuta osalemine sai võimalikuks tänu Lihula Gümnaasiumi väitlejate heale esinemisele Vabariigi Presidendi väitlusturniiril.

Iris Kivisäk
10. klass
Päise foto: Liisa Raavel

Erik Mikkus - post author

No other information about this author.