Loading... (0%)

Sügisene väljasõit viis gümnasistid Tallinna ja Virumaale

15 oktoober 2017

10.-11. oktoobrini  toimus Lihula Gümnaasiumi 10. ja 11.klassi riigikaitse õppekäik Tallinna ja Virumaale. Gümnasistidel avanes võimalus külastada Tallinna Vahipataljoni, Rakvere politseimuuseumi, Vaivara Sinimäe muuseumi, Narva Hermani kindlust ja Kohtla-Nõmme kaevandusmuuseumi.

Esimene päev algas Vahipataljoni külastusega, kus noortele tutvustati sõdurite igapäevast elu ning  näidati nii õppeklasse, sööklat kui ka magalaid. Toimus varustuse ja relvade tutvustus, peale mida said soovijad ajateenijatele küsimusi esitada.

Tallinnast suundusime Rakverre, kus sealses ametikoolis saime lõunaks maitsvate toitudega keha kinnitada.

Järgmine peatus oli Rakvere politsemuuseumis, kus tutvuti korrakaitsjate tööülesannete ja varustusega. Õpilased said proovida oma reaktsioonikiirust simulaatoris, kus tuli autoroolis istudes punase fooritule süttides vajutada piduripedaali, nii sai teada pidurdusteekonna pikkuse.  Veel õpetati nippe, kuidas kaitsta oma kodu ja iseennast varaste eest ning  vaadata erinevaid väljapanekuid. Mängisime läbi “massirahutused”. Igal õpilasel avanes võimalus uurida oma sõrmejälgi ning need mälestuseks koju kaasa võtta. Lõpetuseks kehastusime nn eriüksuslasteks ning läbisime Airsoft relvadega  simulatsiooni, kus tuli tulistada uste tagant ilmuvaid vastaseid. Ka sai iga osaleja teada, kas temas on piisavalt spiooni, läbides laseritega takistusraja. Pea pooled said sellega vigadeta hakkama.

11.klassi õpilane Henri Jõgi arvas järgnevat: “Mulle meeldis politseimuuseumis eriüksuse tegevuste imiteerimine, kuna laskmine oli päris vinge ja tegevust oli palju ning giid oli tore ja oskas huvitavalt rääkida. Väga tore oli ka see, et see muuseum oli interaktiivne ning palju sai ise kaasa teha.”

Ilmataat meile ei halastanud ja nii ei saanud me lausvihma tõttu külastada plaanitud Valaste juga, nii sõitsimegi poepeatuse järel ööbimiskohta Sinimäe Põhikooli. Kui asjad bussist koolimajja viidud ja magamisaseme koht välja valitud, suundusime spordisaali, kus toimus tuline võrkpallilahing Sinimäe noortega. Mängu tulemuseks oli 1:1. Hiljem tegid ka Lihula noored omavahelisi pallimänge ning pärast omavalmistatud õhtusööki sisustasid aega lõbusate seltskondlikute kaardimängudega.

Kolmapäeva hommik algas Sinimäe muuseumi külastusega, kus sai tutvuda Teise maailmasõja aegse lahingvarustusega. Edasi liiguti Narva Hermani linnusesse, kus tutvuti erinevate püsinäitustega kindluse ajaloo ja olude kohta.

 

Viimane peatuspaik oli Kohtla-Nõmme kaevanduspark. Seal ootas osalejaid ringkäik rikastusvabrikusse ja maa-alusesse põlevkivikaevandusse, mis asus 8 meetri sügavusel, kus sõime ka kaevurilõunat: suppi ja saiakesi. Ringkäigu läbivaks teemaks oli kaevurite töö ning giid tutvustas masinaid, millega kaevurid töötasid, kui kaevandus oli veel kasutuses.

Osalejad arvasid väljasõidust just nii:

Hanna Malk: ,,Riigikaitse väljasõit oli väga põnev, õpetlik ja tore. Reis pani mind tõsiselt mõtlema Eesti riigi tulevikule ja sellele, mis ma Eesti jaoks teha saaks. Sain palju uusi teadmisi, kuid oli ka äratundmisrõõmu. Kõige toredam asi, mille teada sain on, et meie noored teavad riigikaitsest juba vaatamata vanusele niivõrd palju ning et see pakub neile tõsiselt huvi.”

Ainar-Sten Junker: ,,Väljasõit meeldis mulle, kuna külastasime mulle huvipakkuvaid kohti nagu Vahipataljon ja Politseimuuseum. Mõlemast kohast sain palju teada, näiteks seda, et Vahipataljonis on mõnikord suht palju vaba aega ja käiakse tihti külastamas spordivõistlusi.”

Anett Aavik: ,,Väljasõit oli väga põnev ja huvitav. Mõnus seltskond tegi selle veel paremaks! Sain palju uut ja huvitavat teada.”

Täname korraldajaid, Sinimäe Põhikooli lahke vastuvõtu ja maitsva hommikusöögi eest, bussijuht Aaret, giide ning kõiki osalejaid.

Õppekäik toimus tänu Kaitseressursside Ameti toetusele.

Jana Viljak
11.klassi õpilane
Fotod: Eliise Lepp

Katrin Veek - post author

No other information about this author.