Loading... (0%)

Ajaloopäev toimub sel aastal Lihulas

29 July 2015

Lihula Vabadussõja mälestussambale pandi nurgakivi 19. mail 1935 ja pidulik avamine oli 4. augustil 1935

Lihula vabadussõja mälestussamba avamise 80. aastapäeval korraldab Kaitseliidu Lääne malev koos isamaaliste organisatsioonidega 8. augustil järjekordse ajaloopäeva, mis sel korral toimub Läänemaal, Lihulas.

Päev algab sellega, et Kaitseliidu Lääne malev toob Alaküla motokrossi raja kõrvale välja oma varustuse-, relva- ja tehnikanäituse. Soovijatele pakutakse võimalust kaitseliidu maasturi ja soomukiga huvisõitu teha. Krossi avamine on kell 11.10, esimene start antakse 11:30.

15.00 algab Lihula vabadussamba 80. aastapäeva tähistamine samba pargis. Kodutütred ja Noorkotkad heiskavad aastapäeval Eesti lipu, kõnelevad Kaitseliidu Lääne maleva pealik mjr Mehis Born ja Lihula vallavanem Varje Ojala-Toos. Muusikaliste vahepalade eest hoolitseb Lihula meeskoor ning Eesti eest elanud inimeste mälestuseks asetatakse pärjad.

Alates 15.30 on Lihula mõisas avatud Naiskodukaitse kohvik, mida saab külastada ajaloopäeva lõpuni.

16.00 algab Lihula mõisa saalis ajalookonverents.
Peateema on Lihula vabadussamba elu ja lugu, ehk siis elulugu. Sammas avati 4.08.1935, kuid hävitati okupantide poolt 1948. Taasavamine oli 23. juulil 1993.
Lihula vabadussõja mälestussamba eluloost teeb ettekande Mai Schröder.
Konverentsi teine teema on Naiskodukaitse loomisest Läänemaal, ettekande teeb ajaloolane Merike Jürjo –Eesti Akadeemilise Sõjaajalooseltsi esimees.
Kolmas teema on Naiskodukaitse Lõuna-Läänemaal, ettekande teevad jaoskonna esinaine Kaja Lotman ja aseesinaine Kersti Täht.

Teemakohaseid raamatuid müüvad Eesti Akadeemiline Sõjaajalooselts ja Läänemaa Memento.

 

17.00 algab Lihula mõisa ees väliüritus, kus on avatud naiskodukaitse ja kaitseliidu tegevust tutvustav telk, tehnika- ja varustuse- ning relvanäitus.

On oluline lisada, et Lihula vabadussõja mälestussammas sai oma kohal püsida vaid 13 aastat. Meie põlvkonna taastatud Lihula vabadussammas tähistas selle aasta Võidupühal taasavamise 22 aastapäeva. See on aeg, mil peale on kasvanud terve põlvkond naiskodukaitse ja kaitseliidu liikmeid kelle mälupildis polegi sammas kunagi ära olnud.

Läänemaal, Lihulas toimuvat ajaloopäeva korraldavad Kaitseliidu Lääne malev, Lihula vald ja koostööpartnerid.

Sündmuse Facebooki lehekülg

Heiki Magnus

Admin - post author

No other information about this author.