Loading... (0%)

Teadmiste proov: Lihula teemaline MÄLUMÄNG

29 July 2016

Urmet Kook ja Tarvi Sits on Lihula 805. sünnipäeva puhul kokku pannud kümnest küsimusest koosneva vahva mälumängu, kus kõik huvilised saavad oma teadmised proovile panna.

  1. Selle Teise maailmasõjaga seotud kurikuulsa mehe Eesti päritolu on teada, kuid vähe teatakse, et tema on ema Lihulast pärit. Tema ema Elfriede Luise Caroline Siré sündis Lihulas. Kui poiss oli mõnekuune, ema suri ja poissi kasvatas tädi. On ka teada, et tema emapoolne vanavanaisa Johan Karl Fabricius töötas Lihulas parkalina. Kellest on jutt?
  2. 1939. aastal määras sõjaministeerium selle mehe Lihula komandandiks ja sideohvitseriks. Lisaks andis ta Lihula koolis riigikaitse tunde. Pärast Kaitseliidu likvideerimist juunis 1940 viidi ta üle Tallinna auto-tankirügemendi kergetankirühma ülemaks. Kes oli see legendaarne ohvitser?
  3. Ta sündis Karusel. Algkooli järel veetis ta aasta purjeka tekipoisina Läänemerel. Merekooli asemel jätkusid õpingud aga Lihulas, mille ta lõpetas 1943. Aastal. Ta põgenes Rootsi, sealt edasi Kanadasse, kuhu jäigi elama. 1989. aastal asutas ta ühisfirma Astrodata ning tõi Tartusse esimesed 100 IBMi arvutit. Hiljem oli ta Baltikumi suurima IT-firma MicroLink nõukogu esimees. Kellest on jutt?
  4. Selle lastekirjaniku ja luuletaja loomingu hulka kuulub pala „Laul kolmest kihulasest”, mis algab sõnadega „Läks matkateele Lihulast, kolm kanget kaimu kihulast…” Need värsid laulis kuulsaks Georg Ots. Ent kes oli see luuletaja, kes pani Lihula laulu sisse?
  5. Jakob Kipper alustas kooliteed Lihulas. Kunsti juurde jõudis ta suhteliselt hilja, 25-aastasena. Kipper õppis Tartus maalimist ja sai skulptuurikoolitust professor Anton Starkopfi juures. Praegu elab ta Muhumaal. Mille erilise poolest on Jakob Kipper läinud Lihula ajalukku?
  6.  Ta sündis 1914. aastal Lihula vallas Alakülas Käru talus ja suri 1977. aastal Torontos, Kanadas. 1938. aastal võitis ta Pariisis toimunud Euroopa meistrivõistlustel kergejõustikus kuulitõukes esikoha. Ka tema pojapoeg Adam oli kuulus sportlane, tulles kaheksapaadil korra olümpiavõitjaks ja kolmel korral maailmameistriks. Kellest käib jutt?
  7. Ta sündis 18. veebruaril 1958 Lihulas. Seda meest on peetud Eesti „haldusreformi isaks”. Ta on olnud Viljandi linnapea ja Mart Laari teises valitsuses siseminister. Praegu töötab Viljandi Kutseõppekeskuse direktorina. Kellest on jutt?
  8. Lihula kultuurimaja valmis 1990. aastal ja seda tunnustati ühe parima ehitisena Eestis. Kultuurimaja arhitekt oli EKE Projekti üks juhtivarhitekte, kelle tööde hulka kuuluvad nii tööstus-, põllumajandus- ja haldushooned kui ka spordi- ja kultuurirajatised. Lisaks arhitektitööle oli ta ka parodist. Tema tütar Kärt on vabakutseline näitleja ja laulja. Kellest on jutt?
  9. Estonia ja Vanemuine on Eesti vanimad ning olulisimad muusikateatrid. Arvatavasti on suhteliselt erakordne, et mõlema teatri koosseisus laulab ka Lihulast pärit ooperisolist. Hääleliigid on küll erinevad – üks on bass ja teine bariton. Kes on need kaks lauljat?
  10. Ta on üks neist vähestest inimestest, kes on töötanud presidendi kantseleis kõigi kolme presidendi ehk Lennart Meri, Arnold Rüütli ja Toomas Hendrik Ilvese ametiajal. Tänavu sai ta eeskujuliku teenistuse eest Valgetähe IV klassi teenetemärgi. Kuid ta on töötanud kolm aastat ka Lihulas ajaloo õpetaja. Kellest on jutt?

Käesolev mälumäng ilmus ka Lihula Teataja viimases paberlehes.

Päise foto: Droonifoto – 11.07.2015
Priit Vain / Madis Veltman


Mälumängu vastused

1. Alfred Rosenberg
2. Alfons Rebane
3.  Erich Rannu, kes on Lihula gümnaasiumi esimese lennu vilistlane
4. Venda Sõelsepp
5. Jakob Kipper on kukk-päikesekella autor, mis paigutati 1968 Lihula koolimaja seinale ja mis on saanud kooli embleemiks
6. Aleksander Kreek
7. Tarmo Loodus
8. Rein Tomingas
9. Märt Jakobson ja Rene Soom
10. Erki Holmberg

Admin - post author

No other information about this author.