Loading... (0%)

Digitee projekti liitumisavaldusi võetakse vastu viimased 5 päeva

26 January 2017

Digitee projekt on liikumas vaikselt, kuid sihikindlalt vahefiniši poole, milleks on liitumissoovijate leidmine ja kaardistamine. Veel viis päeva on jäänud DigiTee küsitluse lõpuni – seega on just nüüd ja praegu viimane aeg anda oma soovist teada.

Lihula Teataja veergudel oleme mitmeid kordi kajastanud DigiTee projekti olemust ning kutsunud inimesi sellega liituma: siiski on aktiivsus olnud oodatust väiksem.

Lihula vallas on DigiTeega liitumiseks soovi avaldanud 264 kinnistut ehk 36% neist, kel praeguseks puudub püsiv internetiühendus. Koos Hanila ja Lihula valdadega on Pärnumaal oma soovi avaldanud ligi 5000 majapidamist/ettevõtet.

Praeguseks on kindel, et projekti olemus ja selle võimalused on osadele inimestele siiski veel arusaamatud, mistõttu oleks tarvis antud teema veelkord üle rääkida ning tuua nendeni, kes pole veel oma liitumissoovi avaldanud.

– Markko Salm,
OÜ ProDigi, juhatuse liige

Mida see mulle annab?

 • Suhtlus lähedaste ja sõpradega
  Sõbrad ja lähedased on tänu DigiTee ühendusele alati lähedal, asugu nad naaberkülas, linnas või hoopis maailma teises otsas. Nendega saab olla ühenduses telefoni, arvuti või kasvõi teleri kaudu. Neile saab alati helistada, kirjutada, jätta teateid ning jagada nendega ka pilte ja videoid.
 • Meelelahutus
  DigiTee ühendus aitab muuta pikad talveõhtud huvitavamaks. Lairiba-ühenduse kaudu jõuavad koju kümned telekanalid ja videolaenutus. Mänguhuvilised saavad mängida online mänge, teades, et kvaliteetne ühendus annab neile eelise teiste mängijate ees. Sotsiaalmeedias toimub alati midagi huvitavat, millel tasub silm peal hoida ning ka enda tegemistest teistele teada anda.
 • Kodus õppimine ja töötamine
  Õppimine ei ole enam ainult raamatute lugemine. See on iseseisev info hankimine, e-kursused, uurimustööde tegemine, rühmatööd ja palju muud, mida internet võimaldab. Kodus töötamine eeldab suhtlemist partnerite ja klientidega, ligipääsu infosüsteemidele, võimalust kiiresti saata ja vastu võtta infot ning mitmeid digilahendusi.
 • Turvalisus ja kindlustunne
  Kodust eemal olles saab jälgida kodus toimuvat läbi kaamera ja turvasüsteemi. Saab veenduda, et kõik on korras. Võimalik on jälgida üksi elavate seenioride hakkamasaamist ja läbi sotsiaalhoolekande rakenduste nende eest hoolitseda. Nii saavad kõik ennast kindlamalt tunda.
 • Kulude kokkuhoid
  Tänu DigiTee ühendusele saad kõik teenused: telefon, internet ja televisioon, ühe paketiga. See on odavam, kui kõiki eraldi ostes.

Millal hakatakse DigiTee võrku ehitama?

Praegu on DigiTee projekti ettevalmistav etapp, mille käigus selgitatakse välja, kuhu ja kui palju on vaja uut võrku ehitada ning kui palju see maksma läheb. Peale seda luuakse kohalike omavalitsuste poolt taristuettevõte ja korraldatakse finantseerimine. Kogu see eeltöö saab tehtud käesoleva aasta jooksul.

Valguskaablivõrgu ehitus algab 2018. aastal ning see toimub etappide kaupa. Täpsest ehitusgraafikust teavitatakse üldsust edaspidi.

Kes hakkavad teenuseid pakkuma?

Tarbijatele hakkavad DigiTee võrgu kaudu teenuseid pakkuma sideteenuste pakkujad. DigiTee võrk ehitatakse selliselt, et selle kaudu saaksid oma teenuseid pakkuda mitmed teenusepakkujad korraga.

Eestis suuremad lairibaühenduse kaudu teenuse pakkujad on täna näiteks Telia, Starman ja STV, samuti ka Lihula vallas tegutsev sideteenusoperaator ProDigi.

Kõik tarbijad saavad ise otsustada, millise teenusepakkuja teenuseid kasutama hakata.

Kuidas saada DigiTee ühendust?

DigiTee ühenduse saamiseks tuleb kõigepealt osaleda küsitluses ja anda oma soovist teada DigiTee kodulehel või läbi alloleva kaardi, kus tuleb leida maja/ettevõte, millele soovitakse ühendust saada ning täita vajalikud lahtrid.

Seda saab teha nii arvuti kui nutitelefoni kaudu.

Küsitluses osalemine ja oma soovi märkimine on kõigile TASUTA ning sellega ei kaasne kohustust võrguga liituda. Küsitluse andmeid kasutatakse võrgu üldplaneeringu koostamiseks.

Enne, kui võrku ehitama hakatakse, võetakse kõikide soovi avaldanutega, ning alles peale seda on võimalik liitumisleping sõlmida.


Kõigile neile, kes pole oma otsust veel teinud, on DigiTee meeskond koostanud kokkuvõtliku brošüüri, kus on lühidalt välja toodud kogu vajalik info.

Soovitame kõigil sellega tutvuda ning võimaluse korral DigiTee projektiga liituma. Tegemist on ainulaadse võimalusega saada lairibaühendus kuni 300 euroga: teatavasti maksab üksikliitujale trassi ehitus kordades rohkem, kui projektis osalejatele.

 

 

Kristina Kukk
Lihula Teataja toimetaja

 

Samal teemal varem:
Lihula valla kodud ja ettevõtted saavad ülikiire interneti
DigiTee projekti küsitlus on hoo sisse saanud
DigiTee projekti meeskond korraldab Lihulas seminari

Admin - post author

No other information about this author.