Loading... (0%)

Kaks pilku puhkpillimuusikale

27 April 2018

Kui püüda leida vastust küsimusele, mida õigupoolest tähendab mõiste „puhkpillimuusika“, satub otsija päris kiiresti kimbatusse. Kui sümfooniaorkestrite puhul on tegemist küllaltki standardiseeritud koosseisude ja teatavatele parameetritele vastava muusikaga, siis puhkpillimuusika puhul on paigas… tegelikult mitte kui miski.

Sest kuidas sa võrdled näiteks keerukaid kontsertteoseid esitavat Tallinna Tehnikaülikooli orkestrit ja värvikale lavashow-le rõhku panevat The Tomahawck Brothers’it? Esimese iseseisvusaja puhkpillimuusika interpreteerimise kroonimata kuningaid orkestrit Õnn Tuli Õuele ja igatpidi nüüdismuusikaga kursis olevat Eesti Noorte Puhkpilliorkestrit? Rääkimata siis sellistest „pisiasjadest“ nagu mängijate vanus, mängukogemus või koolitatus.

Kuskil samas universumis toimetavad ka Lihula Kultuurimajas 5. mail kell 17.00 lavale astuvad kollektiivid. Kohalikul orkestril on külas puhkpilliorkester Saku ning mõlemad orkestrid pakuvad välja omapoolse vaatenurga sellest, mismoodi võiks puhkpillimuusika välja näha.

Võõrustava Lihula Muusika- ja Kunstikooli orkestri kontserdikava on sajaprotsendiliselt sümfooniline. Esitusele tuleb niihästi hiljutise orkestrite konkursi edukalt sooritatud kava kui ka teosed, kus solistidena käib orkestri eest läbi kokku kolmandik koosseisust. Kolme muusikakooli lõpetaja jaoks juhatab aga see kontsert sisse eksamiperioodi, mille jooksul välishindajad annavad neile tagasisidet aastate jooksul omandatud kogemuste- ja oskustepagasi kohta.

Küllatulev Saku orkester Ants Reinholdi kunstilisel juhtimisel soovib hoida pisut põnevust ega tahtnud seega oma kava kohta väga palju paljastada. Kuid nad lubasid, et keegi kontserdipublikust ei pea pettuma, igaüks leiab enda jaoks kindlasti midagi. Kiirpilk valikus olnud teoste nimekirjale seda ka kinnitab – ent hoidkem siis soovitud saladust kontserdini!

Nagu ühiskontsertidel ikka tavaks, esitatakse kontserdi lõpus ka mõned teosed ühiselt, ja siingi on kummagi kollektiivi juhid jäänud valikutes truuks oma muusikalistele põhimõtetele. Mis, nagu juba ülalpool öeldud, ei saa olla õiged või valed.

Kontserdil saavad teoks ka mõned taaskohtumised üle ammuste aegade. Mõlema kollektiivi kunstilised juhid olid 2013. aastal Pärnus toimunud EÜE 50. juubelilaulupeo muusikatoimkonnas orkestrite liigijuhid, ja see koostöö klappis igati. Järgnesid aga kiired ajad mõlema dirigendi tegemistes, ja nii jõutigi järgmise ühise tegutsemiseni alles viie aasta pärast. Saku orkestri praegune teine dirigent Lembitu Vaidla on aga mitme aasta jooksul mitte väga kauges minevikus olnud Lihula orkestri vedajaks, ja ehkki temaaegsetest pillimeestest pole laval mitte kedagi, on kindlasti huvitav näha, mis „lääneosariikides“ vahepeal toimunud.

Häid muusikaelamusi soovides,
Mati Põdra

Admin - post author

No other information about this author.