Loading... (0%)

Kultuuripreemiate sadu Lihula suunal

25 January 2017

20. jaanuaril toimus Haapsalu kultuurikeskuses Läänemaa taidlejate üritus “Vähegi viitsijate päev”. Lisaks peo pidamisele jagati ka traditsioonilisi Läänemaa kultuuripreemiaid. 

Preemiate eesmärk on tunnustada ja innustada neid maakonna inimesi, kes tegutsevad innustunult kunstide, rahvakultuuri, kehakultuuri ja spordi valdkonnas.

Tänavu anti välja neli aastapreemiat, kus lisaks Haapsalu lasteraamatukogu bibliograafile Krista Kumbergile ja Segakoor Sonore’ile leiame ka meile teada-tuntud nimed nagu Pille Saatmäe ning Lihula muusika- ja kunstikool.

Pille Saatmäe on muusikaelu edendaja Hanila ja Lihula vallas. Kõmsi lastead-algkooli direktor ja muusikaõpetaja, kes oma põhitöö kõrvalt algatas koolis muusikalide lavastamise traditsiooni ja haaras sinna nii kooli kui ka lasteaia õpilasi, õpetajaid ja kooli töötajaid. Möödunud suvel koondas ta enda ümber 120 artistist koosneva vabatahtlike armee, kellega koos lavastas Lihula linnusemäel täispika ooperi „Uku ja Vanemuine”.

Foto: Anneli Õige

Olen tõesti veidi üllatunud tähelepanust, mida olen tundnud, kui meenutada suvist suursündmust. See ooper oli tagantjärgi mõeldes üks õige asi õigel ajal.

Kuid see õnnestus ainult tänu paljude andekate inimeste meisterlikkusele ja heale tahtele. Need on meie Lihula omad inimesed ja head sõbrad. Kõik, kes olid laval või lava taga, nendele kuulugu sügav imetlus ja tänu!

– Pille Saatmäe

 

Lihula muusika- ja kunstikool pälvis tunnustuse täispika ooperilavastuse „Uku ja Vanemuine” lavastamise eest, millega tähistati Lihula 805. ning muusika- ja kunstikooli 30. sünnipäeva. Laval oli enam kui 120 vabatahtlikku artisti, peaosades laulsid Lihulast ja Lõuna-Läänemaalt pärit ooperitähed ning ka enamikul teistel esinejatel oli selle paigaga isiklik seos.

Foto: erakogu

Olgu kiidetud kõik eestvedajad, kaasatulijad ja kõrvalt lahke pilguga vaatajad! Iseäranis suur AITÄH kõigile orkestris osalenud muusikakooli lastele ja nende toetavatele vanematele!

Muusikakool on otsustanud, et preemiaks saadud rahaga teeme kapitaalremondi Kasari koolist päranduseks saadud Eesti Klaverivabriku auväärsele pianiinole ja õpilastele korraldame ühe õppe-ekskursiooni.

– Piia Saak
Lihula Muusika- ja Kunstikooli direktor


Lisaks kultuuripärli, aasta-, elutöö- ja rahvatantsupreemiatele tunnustati ka kultuuritegijaid. Ära märgiti seitse inimest, nende hulgas Lihulas tegutsev Mati Põdra.

Mati Põdra on puhkpillimuusika hoidja ja edendaja, kes taasavas Lihula muusikakoolis puhkpilliosakonna ja Lihula puhkpilliorkestri. Lihula muusika- ja kunstikoolis vaskpuhkpillide, löökpillide ja muusikateooria õpetamise kõrvalt juhib ta noortebändi Junior Danceband (JDB) ja noorteorkestrit. 2016. aastal lõi partituuri ooperile „Uku ja Vanemuine”, mida etendati 8. augustil Lihula linnusemäel.

Foto: Ain Saare

Iga kultuuritegija jaoks on igasugune tunnustus oluline, sest nad kõik panustavad kultuuriga tegelemisse palju oma isiklikku aega. Nii minagi. Kui midagi on vaja ära teha, siis tuleb selleks võimalusi otsida, mitte leida erinevaid ettekäändeid, kuidas mitte teha.

Iseenesest, iga kultuuritegija puhul võiks olla tegelikult lihtsalt aja küsimus, millal märgatakse ja tunnustatakse. Aga tõsi on ka, et märgatakse ja tunnustatakse neid, kes on kõva häälega pildil.

Ma ei hiilga erilise tagasihoidlikkusega – võtan oma valdkonnas ja muudelgi teemadel sõna, teinekord isegi päris karmil toonil. Ja orkestrimuusika on iseenesest küllaltki kõvahäälne. Nii et võimalusi silmajäämiseks on. Seepärast tahaksin siinkohas öelda kõikidele kolleegidele kultuuripõllul – olge julged, ärge kartke väljakutseid, unustage lause “ah, mis nüüd meie…” ja vaadake vähem rahvastikuregistri andmeid. Kultuuri tehakse avalikult, mitte salaja.

– Mati Põdra

Rohkem fotosid: Lääne Elu GALERII 

Kes ei saanud peol osaleda või ei märganud internetist otse vaadata, saab seda teha järelvaatamises, mille link asub SIIN.


Kristina Kukk

Lihula Teataja toimetaja

Admin - post author

No other information about this author.