Lihula raamatukogus on avatud näitus tuniisitehnikast
Lihula raamatukogus saab märtsi lõpuni tutvuda näitusega tuniisitehnikast “Uus on taasleitud vana”, mille korraldajaks on Lihula Muuseum ning kuraatoriks Maarja Jõevee.
Tuniisheegelduse nimetus ja tehnika päritolu ei ole seni kindlaks tehtud. Arvatakse, et tegemist on Aafrikas, Kesk-Aasias ja Hiinas praktiseeritud heegelkudumisega. Samuti on seda nimetatud ka Afgaani heegelduseks ja trikoopisteks.
Tuniistehnika on nagu heegeldamine ja kudumine ühteaegu. Pika heegelnõelaga heegeldatakse edasireal silmused nõelale ja tagasireal heegeldatakse need kahekaupa kokku. Seda tehnikat peetakse kudumise ja heegeldamise eelkäijaks. Arvatakse, et tuniisheegeldust kasutasid rõivaste valmistamiseks ka meremehed ja karjused.
Eesti tekstiilivaramust leiame tuniistehnika näiteid saani- ja vooditekkidena; peamiselt oli see vaese inimese teki valmistamise tehnika, sest kõik ei saanud endale kangastelgi lubada ning pealegi oli tuniisiriba mugav kodunt kaasa võtta tee peal heegeldamiseks.
Eestis pole tuniisitehnika kuigi vana – kasutama hakati seda alles 19. sajandi keskpaigas, kõrgperiood on 19.-20. sajandi vahetusel. Enim levis see tehnika: Mulgi-, Tartu- ja Jõgevamaal, pisut vähem Järva- ja Läänemaal.
Läänemaal kaunistati tuniisitehnikas pitsidega tikitud tekke ning kuna tegemist oli aeganõudva tööga, heegeldati enamasti endale tuniisitehnikas midagi ainulaadsemat.
Lihula Raamatukogus avatud näitusele on esemeid teinud Kirbla Maanaiste käsitööring, Virtsu käsitööring, käsitööring „Kirjuliisu“, Lihula Muuseumi tüdrukute käsitööring ja Virtsu Kooli õpilased. Kokku eksponeeritakse töid 36 erinevalt autorilt.
Näitusel on lisaks üks tuniisitehnikas heegeldatud tekk, mille valmistas Sigrid Häkkinen Tank TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia lõputööna.
Lisaks Sigridi ilusale tekile saab näitusel näha vanemaid muuseumi tekke, milledel on tuniisipits. Samuti erinevaid kotte, kätiseid ja susse, on ka üks padi, sall, vöö ja kohvikannu soojendaja.
Olete oodatud näitust külastama!
Fotod: Ain Saare, Lihula Rahvaülikooli lillkirjaga toodete arendamise kursus
Loe lisaks Pärnu Postimehes ilmunud artiklit: Pildid: Lihulas võib imetleda tuniisitehnikas esemeid