Loading... (0%)

Fotogalerii ja video: Lõuna-Läänemaa IV ettevõtluspäev toimus Lihula tehnoülevaatuspunktis

28 March 2016

Põhjala Tehno ülevaatuspunktis aset leidnud Lõuna-Läänemaa ettevõtluspäev, mis oli sel korral Lihula valla korraldada ja tõi kohale pea 80 osalejat, kandis pealkirja “Piiridest välja…”

“Selleks, et midagi edendada ja arendada, on vaja mõelda tavapärasest erinevalt ning igas mõttes väljapoole piire,” põhjendas Lihula vallavanem Varje Ojala-Toos seesugust koha- ja teemavalikut.

“Võtsime paar päeva järelemõtlemisaega, kuid kuna idee tundus põnev, otsustasime, et miks ka mitte, teeme ära,” ütles OÜ Põhjala Tehno juhatuse liige Aivar Lämmergas. .

Päeva juhtisid Lihula vallavanem Varje Ojala-Toos ning ettevõtjast majandusekspert, ettevõtluspäeva peaesineja Ott Pärna.

Ott Pärna, kes juhib tulevikuseire ja arendusettevõtet  ESTCORP, veab Kuku raadio majandussaadet BUUM ning ehitab rahvusvahelist spordielustiili ettevõtet SCULT, keskendus oma ettekande “Trendid, tulevikutöö & ärivõimalused” esimeses pooles maailma arengutrendidele, tuleviku tööle ja tulevikutöö oskustele.

Teises pooles tõi Ott välja kümme konkreetset näidet, kuidas ettevõtjad on kastist väljas mõeldes lahedaid ning edukaid ettevõtteid püsti pannud – seda sõltumata nende asukohast, vanusest vms.

Kohalike tegijate kogemuslood

Kogemuslugudega olid laval meie enda Lõuna-Läänemaa ettevõtjad: Narma juht Janek Vipre, fotograaf Olev Mihkelmaa, Estonian Nature Tours omanik ja tegevjuht Marika Mann ning K.Compos ja K.Meti esindaja Aimar Roomets.

Eduard Lauri poolt kokku pandud videouudises saavad sõna fotograaf Olev Mihkelmaa ja loodusturismiga tegelev Marika Mann.  Sama uudise pisut lühemat versiooni, mis TV3 Seitsmestes Uudistes eetrisse läks, saate vaadata SIIT.

“Üle kõige meeldis mulle Marika ettekanne – kogemuspõhine, selge, siiras, aus,” tunnustas kaasesinejat Janek Vipre, kes oma esitluses “Narma rehad ja ämbrid” keskendus ettevõtte vigadele ja eksimustele.

Janek Vipre

“Tagasilöök võib olla vea tagajärg, nii nagu kukkumine võib olla komistamise tagajärg. Igale eksimusele, sh komistamisele, ei järgne aga tagasilööki, ehk kukkumist,” kirjeldas Vipre, lisades, et tänu õigetele strateegilistele ja taktikalistele otsustele pole Narmal 25 tegutsemisaasta jooksul olnud ühtegi tagasilööki. “Seni,” lisas ta naljatledes.

Lisaks viitas ettevõtja nii oma ettekandes, paneeldiskussioonis kui ka vaheajavestlustes ning hilisemates kommentaarides tänases Eestis vohavale toetusmajandusele ja majaduspoliitikale, mis keskendub tema arvates liialt raha ümberjagamisele, mitte uute väärtuste loomisele.

“Sellist suundumust ja arusaama, et iga tegevuse, sealhulgas majandustegevuse ajendiks ja tagajärjeks on ainult toetus, ei saa aktsepteerida, sest see viib väärastunud majandussuhete ja ebavõrdse konkurentsini,” ütles Vipre.

Paneeldiskussiooni esinduslik seltskond: Andres Huul, Neeme Suur, Olev Mihkelmaa, Janek Vipre ja Koit Uus

Paneeldiskussiooni raskekahurvägi

Päeva lõpetas põnev ja intrigeeriv paneeldiskussioon, kus Andres Huule juhtimisel ütlesid lisaks eelpool mainitud Janek Viprele ja Olev Mihkelmaale sõna sekka ka Lääne maavanem Neeme Suur ja suurettevõtja Koit Uus.

Sõbralike ja heatahtlike, ent intrigeerivate küsimuste abil said kuulajad teada näiteks seda, mis on see, mis neid ettevõtjaid igapäevaselt piiridest välja ajab ehk endast välja viib ning kuulda diskussiooni teemal, mida on nende meeste arvates vaja selleks, et Läänemaa elu ja ettevõtlus säiliks ning areneks.

Tehti nalja, kuid räägiti ka nii tõsiselt, otse kui ülekantud tähenduses, paralleele tõmmates ja kujundlikke võrdlusi kasutades. Nii näiteks kasutas Narma juht Janek Vipre enda seisukohtade ilmestamiseks paralleeli Virtsu-Märjamaa raudtee kohta.
Tegemist arvamusavaldusega, mis on praeguseks tänu Lääne Elu artiklile päris palju kõneainet pakkunud.

Söödav printer, mille autoriteks Merike Vilt ja Kristina Kukk

“Soovisin Piiridest välja päeva lõppu kirss tordil huumorinurka sobiva raudtee ideega näidata taolise, toetusmajandusel põhineva majanduspoliitika absurdsust ja tõmbasin paralleeli Haapsalu raudtee taastamise ideega,” kirjeldas Janek Vipre.

Tema sõnutsi on hoolimata majanduslikust, aga tegelikult ka regionaalpoliitilisest mõttetusest, selle asendustegevusega hea tegeleda, sest see hoiab tähelepanu eemal päris probleemidest.

“Seetõttu näitasingi faktide najal, et tegelikult, potentsiaalset reisjate arvu ja kaubavooge silmas pidades, on Virtsu-Märjamaa lõigul hulga rohkem potentsiaali, sest lisaks 60% suuremale inimhulgale, lisanduks ka Virtsu kaubasadama võimalused,” põhjendas ettevõtja enda toodud kujundlikku võrdlust.

Elevust tekitanud kohvipaus

Kohvipausi ajaks oli laud kaetud erinevate kontoritarvetega. Eriliseks muutis selle ettevõtmise see, et eranditult kõik seal laua peal oli söödav.

3D tordi valmistajateks olid Merike Vilt ja Ivy Cakes OÜ omanik Kristina Kukk – esimene hoolitses välimuse ja teine sisu eest. Ülejäänud laua peal olnud esemed (taskuarvuti, mobiil, kirjaklambrid jms) olid Merikese valmistatud.

Hiljuti Lihulasse kolinud 3D tortide meister Merike Vilt, kunstnikunimega Vildikas, on muuhulgas kunagi valmistanud ka selle mütsi, mille Allar Levandi otse-eetris ära sõi.

Päevajuhid Ott Pärna ja Varje Ojala-Toos “Piiridest välja…” kohvilauas kontoritarbeid maitsmas

Ettevõtluspäeva traditsioon

LAKi ja Virtsu Arenguseltsi  poolt neli aastat tagasi algatatud sündmuse eesmärgiks on ühendada kohalikke ettevõtjaid ning jagada infot ja kogemusi. “Lõuna Läänemaal elab hulk ettevõtlikke inimesi, kuid üksteise tegemistest teati väga vähe. Nüüd, neljandat korda toimunud ettevõtluspäeval, saime kokku juba suurema ühtekuuluvustundega. Ja meist ka teatakse rohkem,” ütles üks eelmise kolme ettevõtluspäeva korraldajatest Aimar Roomets, kes sel korral oli laval ühe esinejana.

Fotod: Eliise Tiidussalu ja Avo Kiisk
Plakati kujundus: Ain Saar

Lisainfo ja päevakava:
Lihula nihutab Lõuna-Läänemaa ettevõtluspäeva piire
INTERVJUU: fotograaf Olev Mihkelmaa tasakaal töö, kodu ja nelja poja vahel

Tagasiside ja tänusõnad

Praeguseks on nii esinejatelt kui ka osalejatelt tulnud hulgaliselt positiivset tagasisidet – ennekõike just sisu ja ülesehituse kohta, et pani mõtlema, andis uut vaatenurka, oli põnev, kuid et anti aega ka omavahel jutustada ning mõtteid vahetada.

Tunnustavaid sõnu on tulnud ka teistmoodi vormi ja kohavaliku osas, et eristuv, uudne ning et jah, kuigi vahepeal oli külm ja sein peegeldas liialt valgust,  jääbki meelde kui teistsugune ettevõtmine – kui miski, mis tõi ka osalejaid mugavusstsooni piiridest välja.

Suured tänud päevajuhtidele, esinejatele ning osalejatele. Lisaks läheb tänukummardus kõigile teile, kes te tulite ja käed külge panite, et see idee reaalsuseks saaks – kes tegi kohvi, kes jagas suppi, kes aitas toole tassida või seinale vaipasid riputada.

Suur aitäh Avo Kiisk, Eliise Tiidussalu, Kätlin Simsel, Heli Esko, Peeter Torop, Kristina ja Raul Kukk, Raili Friedemann, Cetlin Mikker, Merike Vilt,  Kadri Valk, Hembo Pagi, Joonas Kaskmäe, Fred-Martin Mägi, Karl-Jaan Kivisalu, Asso Niin.

Muidugi tänud ka Narmale seinu kaunistanud vaipade eest ning Põhjala Tehnole selle mõttega kaasa tulemast,  ettevõtluspäeva võõrustamast ning kõige korralduslikuga aitamast – aitäh Aivar Lämmergas ja Aare Sillukse!

 

Ettevõtluspäeva korraldusmeeskonna nimel

Kristi Märk
ja Varje Ojala-Toos

 

Admin - post author

No other information about this author.