Loading... (0%)

Läänemaa aasta terviseedendaja on Lihula vallavanem Varje Ojala-Toos

01 March 2017

Eile, 28. veebruaril Estonia talveaias toimunud tunnustamisüritusel tänas tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski maakondade silmapaistvamaid terviseedendajaid. Lääne maakonna terviseedendaja on Lihula vallavanem Varje Ojala-Toos. Tema kandidatuuri esitas Lääne maavalitsus.

Sotsiaalministeerium on alates 2013. aastast tunnustanud tublisid terviseedendajaid igast Eesti maakonnast. Eesmärk on tõsta esile inimesi, kes oma põhitöö või muu tegevusega on panustanud rahvatervise valdkonda.

Lääne Maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Kersti Lõhmuse sõnul on Varje Ojala-Toos oma kogukonna aktiivne eestvedaja ja utsitaja. Lisaks vallavanema tööle, osaleb ta usinalt ka ühiskondlikus elus, abistab ürituste korraldamisel, kirjutab projekte. Näiteks on Varje kaasaaitamisel käima lükatud Lihula esmatasandi tervisekeskuse projekt.

Lisaks on Varje Ojala-Toos on Läänemaa Turvalisuse nõukogu liige ja Lihula valla turvalisuse ümarlaua eestvedaja.

Läänemaa terviseedendaja tunnustus oli minu jaoks väga ootamatu, sest tegelikkuses oleme oma meeskonnaga teinud lihtsalt oma tööd, tööd terve kogukonna nimel.
Koos oleme ellu kutsunud Lihula valla turvalisuse ümarlaua ja seal kokkulepitud tegevusi ellu viinud, oleme algatanud esmatasandi tervisekeskuse projekti, mida jõudsalt edasi arendame. Seda kõik terve Lihula valla nimel.
Tänan neid inimesi, kes minu kandidatuuri üles seadsid, see on tunnustus kogu meie meeskonnale.

– Varje Ojala-Toos

Lääne Maavalitsuse terviseedenduse spetsialist Hele Leek–Ambur:

Kui kõigil omavalitsustel oleks selline vallavanem, siis me elaksime hoopis teistsuguses Eestis. Tema eestvedamisel on tõestatud, et ka väikesed vallad suudavad areneda, kui on olemas piisavalt õhinpõhiseid inimesi ning tarmukaid eestvedajaid. Just Varje avatus kõigele uuele ning võime kaasata isemõtlevaid, kompetentseid, rõõmsaid ja innovaatilisi inimesi, on põhjus, miks Lihula vald on viimastel aastatel arenenud ja silma paistnud rohkem, kui mõni teine.

Paljud projektid ettevõtjatega, vabatahtlikega, MTÜ-dega, on teoks saanud Lihulas just seetõttu, et neid on Varje eestvedamisel  hästi vastu võetud. Kõik ideed, mis aitavad arendada valda ja laiemalt ka Lääne piirkonda, on saanud tugevat toetust. Kirjutan seda seepärast, et tagasiside paljudelt, kes midagi on soovinud viimastel aastatel Lihulas teha, on olnud positiivne. Paljudele inimestele on tulnud üllatusena just see, et vald on nii koostöövalmis erinevate algatuste suhtes.

Oma jutuga soovisin öelda seda, et kui valda juhib selline positiivne ja avatud inimene, kes suudab ühendada ning ligi tõmmata palju heade ideedega, positiivseid ja valda arendada soovivaid inimesi, siis sellest sünnib palju sellist, mida vahel ei suuda ettegi kujutada.

Varje Ojala-Toos on Lihula valda väsimatult paremaks elu – ja ettevõtluskeskkonnaks muutmas, sellist meelekindlust kohtab harva!

Ta on inimene, kes käivitab protsessid ja teod. Ta oskab näha inimestes potentsiaali ja oma positiivse, julgustava olekuga innustab teisi looma. Iga tema pöördumine kogukonna poole on inimesi väärtustav ja julgustav. Seda õiget “nooti” inimestega suhtlemisel oskab leida ainult see, kes ise on palju teinud ja valmis toetama nii jõu kui nõuga.

Lisaks sellele, et ta on Lihula vallavanem, panustab ta väga palju oma vaba aega ühiskondlikusse tegevusse. Osaleb aktiivselt projektide kirjutamises, on aidanud üritusi korraldada. Ma kahtlustan, et tema nn tööpäevad on kaks korda pikemad kui teistel inimestel.

Varje Ojala-Toos on visionäär, kelle kohta kehtib lause, et kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab, ning saabki.
Ta on keegi, kes on alati valmis tegema seda ühte lisasammu, mida tegelikult enam astuda ei jõua, kuid mille astumine muudab rohkem kui kõik eelnevad sammud kokku.

Ja tänu sellele, et ta selline on, suudab ta enda ellu tõmmata teisi sarnaseid inimesi, kellega koos tegutsedes suudab ta moodustada hästi võimsa ja võimeka tuumiku. See, mida ja kuidas ta teeb, on kaugel tavapärasest ning näiteid, kuidas ta töötab ning mil moel mingeid asju eest vedanud või käima lükanud, on lõputult.

 

Kristina Kukk
Lihula Teataja toimetaja

Fotod: Olev Mihkelmaa

Admin - post author

No other information about this author.