Loading... (0%)

Politsei soovib rahulikke pühi

22 June 2015
M_Laurmann_1

Meelis Laurmann, Haapsalu politseijaoskonna piirkonnavanem

Tulekul on suve kõige oodatum aeg ja pühad – võidupüha ja jaanipäev. Pühasid tähistatakse ikka hea söögi, joogi ja seltskonnaga. Ja nii ongi õige! Samas on olemas oht, et kui liialdada ühe või mitmega neist kolmest komponendist võib tulemus olla oodatule lausa vastupidine.

Põhjus, miks politsei peab sekkuma pühade tähistamisele, on kõige sagedamini alguse saanud ikka ja jälle alkoholist. On olukordi, kus alkoholi tarvitamisele ei ole mingit vabandust – pidu ei ole põhjuseks, et promillidega rooli istuda! Samuti ei ole pidu põhjuseks, miks peaks ennast peomelus vanemaks mõtlema – alkoholi ei ole lubatud tarvitada alaealistel!

Panen kõigile südamele, et need manitsussõnad ei ole mõeldud ainult neile, kes plaanivad purjuspäi rooli pihku võtta või siis neile, kel täisealiseks saamiseni veel aega on. Kõigi nende ümber on inimesed, kes tegelikult ju hoolivad ja märkavad. Teile on palve – olgu lisaks märkamisele ka julgust tegutsemiseks ja sekkumiseks.. Kui on tunne, et sind ei võeta kuulda või kui seltskond on agressiivne, ära pane ohtu ennast- kutsu abi.

Mis puudutab head seltskonda, siis jaanipäevamelus võib kohata häid tuttavaid ja seltskonnad võivad suureks ning lõbusaks paisuda, mis on teretulnud. Oluline on aga meeles pidada, et enne, kui võõra seltskonnaga liituda, on viisakas huvi tunda, kas te ikka olete oodatud ? Väikestel külajaanikutel võib kutsumata seltskond soovimatuks osutuda ning rikkuda kõigi peomeeleolu.

Seltskonnad, kes jaanipäevaks eelistavad privaatsemaid ja rahulikke kohti, peaks meeles pidama, et kuigi eelmisest aastast muutunud seadus lubab eramaal viibida ka pärast päikeseloojangut, siis arusaamatuste vältimiseks on vajalik siiski omaniku nõusolek. Lisaks ütleb seadus, et piknikut pidada ja ööbida võib “… väljaspool arvestatavat nähtavus- ja kuuldekaugust elumajast ja selle õuest. Maastikul, kus nähtavus ja kuuldavus ei ole piiratud metsa või pinnavormidega, tuleb hoiduda vähemalt 150 meetri kaugusele”. Olgu tegemist kas eramaa või RMK puhkealadega, kinni tuleb pidada nii elementaarsetest ohutusnõuetest kui ka viisakusreeglitest-lõket võib teha üksnes selleks ette valmistatud ja selgelt tähistatud kohas ning ümbritsev loodus peab jääma meist maha sama puhtana kui ta oli enne.

Suure seltskonna puhul kaasneb oht kaotsi minna, kõige rohkem puudutab see lapsi. Kellel on plaanis minna suurtele jaanikutele, neil tasuks meeles pidada, et mobiiltelefoni levi võib masti ülekoormuse tõttu osutuda kasutuks – leppige kokku kindel kokkusaamise koht ja aeg, väiksemate laste puhul kinnitage riietele või pange tasku vanemate kontaktandmed.

Seltskonnas, olgu suures või väikeses, on ikka keegi, kes on organiseerija või vastutaja rollis. Ka teile on palve – mõelge hästi läbi eelnev jutt ja tehke kõik endast olenev, et ka järgmisel hommikul meenutataks just teie korraldatud jaanikut kui meeleolukat püha tähistamist, mitte kui pidu, mis oli hea kuna keegi sellest mitte midagi ei mäleta või veel hullem – pidu, mille tulemusena on keegi kannatanud kahju.

Meeleolukaid ja turvalisi pühi!

Meelis Laurmann
Haapsalu politseijaoskonna piirkonnavanem

 

Admin - post author

No other information about this author.