Loading... (0%)

Matsalu IX rattamaraton tõi Kirblasse tuhatkond rattaspordi sõpra

29 August 2016

Eile, 28. augustil sõideti Kirblas järjekorras üheksas Matsalu rattamaraton. Osalejate arv on iga aastaga jõudsalt kasvanud ning erandiks polnud ka see kord. Tänavu finišeeris põhidistantsidel tervelt 402 ning lastesõitudes kokku 77 ratturit. Koos pealtvaatajatega oli kohal tuhatkond rattasõpra.

Lääne-Eesti maastikurattasari Fixus Sport Marimetsa Kapp sarja kuuluva Matsalu IX rattamaratoni 45-kilomeetrise põhisõidu võitis veenva ülekaaluga Caspar Austa ajaga 1.31,37. Teiseks jäi kodurajal võistelnud, Lihulast pärit Joonas Maanurm. Valitsev Eesti meister Peeter Tarvis lõpetas distantsi purunenud rattarehvi tõttu kolmandana.

Foto: Agnes Pajur

Kuna Joonas Maanurm esindas sedapuhku Hanila valda, siis ainuke Lihula valla esindaja pikal distantsil oli Kirbla oma inimene Meeli Laos, kes saavutas oma vanuseklassis 17. koha.

Foto: Agnes Pajur

Lühikesel, 20-kilomeetrisel distantsil tõid kolmikvõidu koju Viljandi rattaklubi 15-aastased kasvandikud: Erki LaanemäeHenri Treimuth ja Toomas Vool.

Lihula valda esindasid siinkohal kokku kolm ratturit: Raul Kukk, Reilo Mark ning Helen Soonik, kes saavutasid oma vanusegruppides vastavalt 38., 42. ja 32. koha.

Hea ilm ning hea rada

Kui eelmisel aastal pidid ratturid trotsima tugevat tuult ning äikesetormi, siis tänavu oli ilm justkui tellitud: päike paitas keha ning õrn tuuleiil pakkus veidi värskendust. Ka rada oli kuiv, kiire ning paremini läbitavam, kui mullu.

Kuna tegemist on maastikuratta sarjaga, siis raja planeerimisel kasutatakse enamasti põllu- ja metsateid; selliseid kohti, kus tavapäraselt liiklust pole. “Raja märgistamisel on oluline mõelda kui rattur, turvaja ning arst – kõiki nüansse tuleb arvesse võtta. Eks see raja kiirus oli tänavu tingitud ka soodsast ilmast; maastikul sõites on suur vahe, kas sõidad seda kuiva või sajuse ilmaga, ” ütles Matsalu rattamaratoni peakorraldaja Jaan Saviir.

Vanamõisa. Foto: Martin Murre

Jaani sõnul on osalejad kiitnud ka raja miljööd: “Kirbla panga kaunid vaated, Vanamõisa park, aga ka Rapla-Virtsu vana raudtee metsalõigud oli need kohad, mis pakkusid võistlejatele lisaks vaheldusele ka silmailu.”

Korraldustiimi liige Janar Sõber ütles, et on saanud positiivset tagasisidet hästi tähistatud raja kohta: “Loomulikult oli ka ettearvamatusi, kuid selles ongi asja võlu ning seda tullaksegi otsima.”

“Rajakohtunikuna ei ole mul ükski aasta õnnestunud näha ei starti ega ka finišit, kuid see-eest olen näinud nii välkuvaid päkkasid kui poristel nägudel säravaid silmi. Tänavu jäid porised näod ära, kuid säravaid silmi oli sellele vaatamata hulgaliselt,” muljetas Janar.

Koostöös peitub jõud

Matsalu IX rattamaratoni korraldusmeeskonda kuulus kokku pea sadakond inimest üle terve Lihula valla – nii oli platsil kokku ligi 40 rajakohtunikku ning neile lisaks veel hulganisti tugipersonali, aga ka rajamärkijaid. Vabatahtlike seal oli nii noori kui vanu; Lihula Gümnaasiumist oli kohale tulnud lausa 10 õpilast ning lisaks ka vilistlased ja õpetajad.

Vabatahtlik. Foto: Martin Murre

“Mul on hea meel, et tänavu oli nii palju abilisi – ilma nendeta ei oleks sellise asja korraldamine üldse võimalik. Inimesed panustavad ju oma vaba ajaga ning seda ei saa me kuidagi korvata,” sõnas Janar Sõber ning lisas: “Olen kõigile vabatahtlikele ääretult tänulik ning võin uhkusega öelda, et meil on väga usaldusväärne meeskond!”

Ka ürituse peakorraldaja Jaan Saviir kiidab vabatahtlike: “Taoliste ürituste korraldamisel on tähtis iga inimene, sest absoluutselt igast ühest sõltub, kuidas võistlus kulgeb. Meeskonna liikmed peavad olema igasugusteks ettearvamatusteks – purunenud rehvid või rajamärgistus jne. Mina olen samuti vabatahtlike panuse ja töö eest väga tänulik!”

Ka vabatahtlikud ise on üritusest ning kaasalöömise võimalusest vaimustuses. Nii näiteks kirjutas Lihula Gümnaasiumi õpilane Katrin Veek oma arvamusloos, et eelmise aasta positiivse kogemuse tõttu oli ka tänavu kindel “Jah” abistamiseks antud. “Selline üritus tekitab sooja tunde ja viib emotsioonid lakke,” muljetas ta.

Ka võistlejad ise jäid üritusega rahule: olgu selle tõestuseks kasvõi see, et Kasari baari juures olnud joogipunkti abilisi tuli sõidu lõppedes tänama ka rattur. Hoides käes kolme jäätist sõnas ta: “Olite täna nii tublid oma ergutamisega ja kohustuste täitmisega, mul oli kohe hea sõita!”

“Lisaks vabatahtlikele ei saa mainimatta jätta ka head koostööd erinevate ametiasutustega. Kuna Matsalu looduskaitseala sihtkaitsevööndil tohib rahvaspordiüritusi korraldada ainult erilubadega, kuulub suur tänu ka Keskkonnaametile ning RMK-le,” selgitab Jaan ning lisab: “Loomulikult oleme tänulikud ka kõikidele maaomanikele ning -rentnikele, kellede mõistva suhtumise ning tugevale koostöötahele on sellise ürituse läbiviimine üldse võimalik.”

DSC_0004

Foto: Katrin Veek

Kaasahaarav perekondlik spordiala

Seda artiklit kokku kirjutades ei saa kuidagi üle ega ümber ka enda emotsioonidest. Olen oma abikaasa kõrval käinud vaatamas mitmeid spordivõistlusi ning nende seas ka rattamaratone ja võin käsi südamele pannes öelda, et ühelgi üritusel ei saa nii positiivset fiilingut kui Marimetsa Kapil. See, kuidas rajakohtunikud, peatvaatajad ning võistlejad ise teineteisele kaasa elavad on lausa vapustav! Veelgi olulisem on see, et niisugust võistlust jälgides ei jää kibedat tunnet, et võistlus käib mõisa peale, vaid siin peab paika ütlus “oluline pole võit, vaid osavõtt”.

Minule, kui lastega pere esindajale meeldib Marimetsa Kapi puhul see, et võistlusi korraldatakse mitte ainult täiskasvanutele, vaid ka lastele. Vaadates neid väikseid põnne ja nende vanemaid sõitmas tillusõitu ning hiljem ka lapsi elamas kaasa oma vanematele, tekkis ka endal suur soov järgmisel aastal oma sõiduoskused proovile panna. Ja mis siis, et ilmselt olen viimaste seas – tähtis on ju osavõtt!

“Tegemist on tõepoolest spordialaga, mida saavad harrastada kõik: emad, isad, lapsed, vanaemad ja vanaisad. Eks me oleme pikki aastaid teinud tööd selle nimel, et saada kohale mitte ainult üksikvõistlejaid, vaid perekondi. Sellisel üritusel osalemine paneb koos asju tegema ning loob ühtsustunde,” nentis Jaan Saviir ning kutsus kõiki, kes vähegi ratast sõita oskavad ka ise osalema.

 

Kristina Kukk
Lihula Teataja kaastoimetaja

Tillusõit. Foto: Agnes Pajur

 

Lääne Elu: Caspar Austa triumfeeris Matsalu rattamaratonil
Lihula Gümnaasiumi ajaleht Tikker: Katrin Veek: Matsalu rattamaratonil vabatahtlikuks
Agnes Pajur,  galerii
Martin Murre,  galerii

Päise pilt: Agnes Pajur

Admin - post author

No other information about this author.