Loading... (0%)

Autode orienteerumise esimese ja teise koha võit läks Kirblasse

23 August 2017

11. augustil toimus Lihula kultuuri- ja spordipäevade raames traditsiooniline autode orienteerumine, mille võitis meeskond Differ, kuhu kuulusid Siim, Liis ja Kaur Pärnpuu ning Triin Leever.

Lihulas 12 aastat tagasi alguse saanud ning traditsiooniliseks ürituseks kujunenud autode orienteerumise näol on tegemist meeleoluka võistlusega: meeskondadel tuleb läbida etteantud legendi järgi ettenähtud kokkusaamispunktid, lahendades sõidu ajal ristsõna.

Reedesel õhtul kogunes kultuurimaja parklasse kümme autoekipaaži: kohal olid nii kogenud võistlejad kui ka need, kelle jaoks oli antud üritusel osalemine esmakordne. Õhus oli tunda elevust peagi algava võistluse eel.

Kuulates ära instruktaaži, suundusid võistlejad autodesse. Esimeseks ülesandeks oli sõita ümber kultuurimaja purskkaevu kiirusega täpselt 10km/h võttes arvesse nii kiirendamisele kui ka pidurdamisele kuuluv aeg. Ülesanne sooritatud, said ekipaažid kätte legendi ning sõit võis alata.

Tänavune marsruut kulges mööda Lihula ja Hanila valla piire läbides Tuudi, Karuse, Massu, Ullaste, Metsküla, Meelva ja teisi külasid: kokku ligi 60 kilomeetrit asfalt- ja kruusateid. Sõidu ajal läbisid meeskonnad 20 kontrollpunkti, mille küsimuste vastuseid tuli märkida ristsõnasse.

Kõmsi lähistel ootas ekipaaže lisaülesanne, kus pandi proovile juhi gabariiditunnetus: autost väljumata tuli sõiduk parkida postile võimalikult lähedale, ilma et see viimast riivaks. Siinkohal olid eelises need võistkonnad, kelle sõiduvahendil olid eesmised parkimisandurid.

Finišis ootas võistlejaid viimane lisaülesanne, kus pandi proovile skeemi lugemisoskus, kiirus ja täpsus: juhise järgi tuli aja peale kokku panna pisikestest LEGO detailidest koosnev ehitis. Kiiremad ja nobedamad said ülesandega hakkama vähem kui kahe minutiga, samas kui aeglasematel kulus selleks enam kui kuus minutit.

Ülesanded sooritatud, algas kogu õhtu põnevaim osa: sel ajal, kui perekond Hinsberg ja nende sõbrad parandasid ristsõnu ning seadsid ekipaažid pingeritta, said meeskonnad omavahel muljeid jagada.

Lugesin esimest korda elus kaarti! Kõrvalt ka veel ristsõna…

Mehega võistleme üksnes sprindiklassides, kus kaardilugemist ei ole: võistlusraja algus ning lõpp alati teada ja trajektoor eristatav. Omavahel naerame, et rallit kaardilugemisega me sõita ei saa, sest ei suuda saavutada kokkulepe, kumb on roolis ning kumb sõidab, kuid see selleks.

Võistlus oli aga meie meelest lihtsalt super! Hirmsasti tahaks, et saaks sarnast orienteerumist teha juba varem, kui aasta pärast. See oli ääretult mõnus meelelahutus, kus kohati lõi ikka vere vemmeldama ning võistlusvaim oli laes. Lapsed istusid meil tagapingil nagu nunnud, samas kui meie hüüdsime aeg-ajalt “Tasa” või “Hoidke kinni!”

LEGO kokku panemine oli ka tase: panin seda bensujaama kuuskede varjus kokku ning näen, et no pole sobivaid juppe laual. Pilk poegadele tõi selguse – üks ehitas mulle vajalikest juppidest torni ning teine mingi mehikese. Sinna nahka mu LEGO-hundi debüüt läks.

Jüri ütles meile stardis, et sõit tuleb meil välja, kuid muus osas kogemuste puudumise tõttu löögile ei saa: prohvetlikud sõnad lõõskava päikese all.

Järgmisel aastal oleme kindlasti paremini ettevalmistatud: leiame ristsõna juba sõidu alguses üles, pöörame detailidele tähelepanu ning paneme valmis valemi kohalejõudmise aja arvutamiseks!

– Piret Gilden, MTÜ KR Racing juhatuse liigeTänavuse võistluse võitis meeskond Differ, kuhu kuulusid Siim, Liis ja Kaur Pärnpuu ning Triin Leever. Teise koha sai ekipaaž nimega BAF: Maidu ja Jakob Leever, Pille Kast ning Tiiu Aasrand. Kolmandaks tulid Printselid: Andres, Kaidi ja Anu Antsi, Teele Trossmann ja Heidi Nõmmik. Niisiis läksid esimese ja teise koha võit tänavu Kirbla külla.

“Kuigi ükski ekipaaž tänavu ristsõna õigesti ei lahendanud ning eksimused olid erinevad, olid nad enamjaolt seotud kiirustamise ja valesti lugemisega,” selgitas Jüri Hinsberg ning lisas, et vaatamata kõigele läks tänavune võistlus hästi.

Meie võistkond osales teist aastat ja me tulime autode orienteerumisele lihtsalt perega mõnusalt aega veetma.

Ülesanded olid huvitavad ja mõnusa krutskiga ning kruvisid kerget pinget. Saades teada, et olime pingereas kolmandad, olid meie emotsioonid täis meeldivat üllatust, kuna eelmise aasta eelviimane koht ei andnud alust sellist tulemust arvata.

Kogu võistluse boonuseks on nn “kodumaa avastamine”, kuna sattusime teedele ja paikadesse, kus tavaliselt ei käi.

– Kaidi Antsi, võistkond Printselid


Perioodil 2006-2012 (k.a) üritust korraldanud Tiina Lobja sõnul sai idee alguse sellest, kui ta märkas ühel seminaril viibides infotahvlil teadet “Autodega orienteerumine – tunne oma koduvalda”.

“Mõtlesin, et selline vahva üritus võiks toimuda ka meil ning nii see alguse saigi. Igal aastal planeerisime uusi marsruute: kord läbis see kõiki mõisasid, siis aga sildu ning tagatipuks ka mälestusmärke,” nentis Tiina, kelle sõnul on autode orienteerumine olnud ülimalt populaarne nii toona, kui ka praegu, kui seda korraldamist on võtnud oma kätte Jüri Hinsberg koos oma abilistega.

 

 

Kristina Kukk
Lihula Teataja toimetaja

Fotod ja video: Ragner Sildre
Päise pilt: erakogu, 2015. aasta autode orienteerumine. Võistkond BAF on osalenud kokku kaheteistkümnel korral toimunud autode orienteerumisel.

Admin - post author

No other information about this author.