Loading... (0%)

ESF programm – mis võimalusi see loob?

16 March 2018

2017. aasta aprillist on Lääne-Eesti koostöögrupis (endised Varbla, Koonga, Audru ja Tõstamaa vald) toimunud Eesti Noorsootöö Keskuse elluviidava ja Euroopa Sotsiaalfondi (ESF) kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine” raames erinevaid tegevusi.

Meistrite õpitoad

Meistrite õpitoad on üritustesari, kus kogukonna tegijad õpetavad noortele eluks vajalikke teadmisi ja oskusi, misläbi aidatakse kaasa noorema ja vanema põlvkonna sidususe loomisele.

Foto: Anneli Lobjakas

Varbla Rahvamajas toimus jaanuaris toitumisharjumuste loeng, veebruaris esmaabiõpituba.

  • 22. märtsil toimub õpituba fotohuvilistele, kus õpitakse nutitelefoni kaameraga professionaalseid pilte tegema.
  • 3. aprillil aga minnakse külla Tõstamaal tegutsevale Anu Pagarile, kes näitab pagari töövahendeid, räägib väikeettevõtja raskustest ja rõõmudest ning jagab küpsetamise näpunäiteid.

Koongas õpiti jaanuaris valmistama huulepalsamit, veebruaris jumestamist. 

  • 18. märtsil toimub viljapuude lõikamise õpituba päris õunaaias.
  • Aprillis on plaan selgeks saada drooni kasutamine ning mais jäätise tegemine.

Kännult käbile üritustesari

Märtsis startisid esimest korda kännult käbile üritused, kus noortel oli võimalik kohtuda kultuuri, traditsioone või ameteid tutvustavate inimestega ning nendega koos õppida töövõtteid ja saada uusi teadmisi, oskusi ja kogemusi.

Nii toimusid märtsis Varblas puidule maalimise õppepäev Moostuudioga ning Koongas noorte kohtumine kohaliku mesinikuga.

Kokandusringid

Programmist rahastatakse ka noorte kokandusringe, mis toimuvad kaks korda kuus Varblas, korra kuus Koonga ja Lõpe koolis.

Sel aastal on Varbla kokandusringis valmistatud beseerulli, tõelist Ameerika grillburgerit, karamellkisselli, võileivatorti, kartuli-muna hommikumuffineid, singi-munamuffineid, pelmeenisuppi, lehttaignaõunaroose ja palju muud.

Fotod: Anneli Lobjakas

Koonga noored on aga teinud käsitööpastat ja sellest sooja toitu, küpsetanud Ameerika õunakooki, valmistanud makaronisalatit, ahjuõunu, täidetud pannkooke ja Kass Arturi kooki.

Toidud valivad noored ise oma maitse järgi. Kokandusringide väljundiks on noortekohviku pidamine erinevatel üritustel. Näiteks oldi kohvikuga väljas eelmise aasta lõpus Chalice’i kontsertil Bachi Muusikalaudas Audrus ning 17. märtsil leiab meie noored taas Koonga koolimajas toimuval spordiüritusel Koonga Mängud XLII.

Jõusaali varustuse täiendamine ning nutivaba suvekool

Lisaks täiendati programmi raames Varbla rahvamajas asuva jõusaali varustust ning soetati erinevaid väikevahendeid: spinninguratas, seljalihaste pink, kang ja kettad, raskuskott, TRX paelad, step-laud.

Juhendatud treeningud on toimunud vaid kuus korra, kuna noored soovivad omal käel jõusaali kasutada. Tänu uutele vahenditele on hakatud jõusaali märgatavalt rohkem kasutama. Projekti rahade toel on uuenenud ka Varbla Rahvamaja noortetuba, mida kasutatakse samuti väga aktiivselt.

Suvel toimub noortele Tõstamaa mõisas kolmepäevane nutivaba suvekool, millega soovitakse suurendada piirkonna noorte omavahelise koostöövõrgustiku arendamist ja suhtluse soodustamist. Kolm päeva on tihedalt sisustatud ning täis uusi tutvusi. Suvekooli täpsem info avaldatakse aprillis.


Artikli koostasid:
Anna Palusalu, Lääneranna valla
planeeringuspetsialist
Anneli Lobjakas, Varbla Rahvamaja juhataja
Annika Urbel, Lääneranna valla spordi- ja noorsootöö spetsialist

Admin - post author

No other information about this author.