Loading... (0%)

Galerii: Vanamõisas peeti traditsioonilist küla jaanipidu

28 June 2017

Möödunud laupäeval, 24. juunil tähistati Vanamõisas jaanipäeva. MTÜ Vanamõisa Külade Ühenduse poolt korraldatud pidu, mille peaesinejaks oli ansambel “Eesti Mees”, tõi kohale mitusada külalist. 

Jaanipäeva tähistamine algas Vanamõisas võistlustega nii väikestele, kui ka suurtematele. Täiskasvanutele mõeldud munaviskemängus tulid võitjateks peokülalised Ingrid ja Simo, kes eelnevatel aastatelgi on selles osavad olnud.

Mängud peetud astus lavale ansambel “Eesti Mees”. Jaanipäeva tule süütasid MTÜ Vanamõisa Külade Ühenduse liikmed Jaan Mikkus ja Jaan Peet ühenduse liikme Aldo Vaani poolt toodud võidutulega.

 

Siinkohal toome Teieni Vanamõisa jaanitulel osalenud Kenno Põltsami järelkaja:

Foto: erakogu

24. juunil korraldas 2005 aastal loodud MTÜ Vanamõisa Külade Ühendus ajaloolises mõisapargis jaanipeo, mille kavas olid erinevad mängud: munaviskevõistlus, mänguauto manööverdamise oskuse proovile panemine ja köievedu, viimane jäi külaliste vähese huvi tõttu seekord siiski ära.
Lisaks võrkpalliväljakule ja suurele külakiigule oli laste jaoks üles pandud batuut. Toimus ka õnneloos. Tantsumuusikat mängis ansambel Eesti Mees. Õhtul kell kümme süüdati Jaanide poolt lõke, mis põles lahtise leegiga veel järgmine päev.

Oma esimese jaanitule veetsin Vanamõisa mõisapargis aastal 2001, mil kohalikud aktivistid, nende seas ka minu isa, alustasid mõisapargi korrastamisega. Toona valmis ka külakiik. Teist korda osalesin antud jaanitulel 2011. aastal, kui avati kõlakoda. Ma ei mäleta täpselt, kas toona oli Kirbla – Rumba – Vana-Vigala tee juba kaetud asfaldiga ent igatahes nüüd oli see olemas.

Väikse poisina, enne kui ma ajaloost üldse aimu sain, pidasin Vanamõisa kompleksi nõukogude aegseks jäänukiks. Ent tegelikult on see rajatud 19. sajandi algul sakslaste poolt. Mõisa peahoone on muinsuskaitse all. Need seinad kõnelevad meile kolhoosinaiste lüpsipõlvest, 90-ndate rollnokkadest ent ärgem unustagem aadlikuid ning eestlaste rasket orjapõlve, mil maarjamaad varjutas esimene suur venestamine.

Elan ise Mandri-Eesti põhjapoolseimas külas, ent isapoolsed juured toovad mind ikka Lihula kihelkonda, seetõttu sõitsingi tänavu taas jaanipeoks Vanamõisa.

Oli tore üle pika aja veeta jaanipidu taas Vanamõisas. Kohtusin oma sugulastega, kellest pooled tulid samuti maale ning paari vana tuttavaga, keda polnud juba ammu näinud. Mind võttis vastu isa, kes on pooleldi kohalik ning tegev MTÜ Vanamõisa Külade Ühenduses. Mulle teadaolevalt on Lihula vald eraldanud MTÜ-le toetust, mille eest saab neid tänada. Samuti saab tänada inimesi, kes olid kohale tulnud, et osa saada traditsioonilisest küla jaanipeost.

 

 

Kristina Kukk
Lihula Teataja toimetaja

Fotod: Martin Murre

Suuremat galeriid saate vaadata MTÜ Vanamõisa Külade Ühenduse Facebookist

Admin - post author

No other information about this author.