Loading... (0%)

Keemu sadamas valmis suur heinast koge

04 August 2015

Keemu kiigeplatsil seisev heintest tehtud uhke koge koos oma “kogejatega”. Foto: Aliine Lotman

Seda, et Matsalu lahes on leidnud oma kurva lõpu üks 13. sajandi koge, mis arvatavalt Saksamaalt Lihulasse head ja paremat tõi, on läänlased lugenud Lääne Elust. Matsalu ja Keemu külade elanikele jätavad need ajalooliselt huvitavad faktid aga ruumi põnevaks fantaasiaks.

Matsalu kant on tuntud heinaallikas ja, et juba kuuendat aastat Keemu külavainul heinaskulptuure meisterdatakse, viis mõttele, et sel korral võiks külarahvas sõpradega kokku tulla ja ehitada heinast koge, mis meenutaks aega, kui lahel koged sõitsid. Nii siis sel pühapäeval tehtigi.

Paali talu Heina perelt saadi heinad, Veltmani pere projekteeris ja juhtis töid ja kõik teised tegid, mida parajasti oli vaja teha. Purjed puuduvad, aga kes julgeksi purjed peale panna, äkki viib tuul merele. Koge valmis heast südamest ja paljude toredate inimeste tahtest.

“Heinavanikute punujatele anti hakatuseks üks tingimus: punuge kuidas tahate, peaasi – olgu vettpidav! Karkassipõimijatele samad sõnad. Mastikorvi tõstmise tunnil tõusil tugev (tormi)tuul. Kümnetest kätepaaridest toetatuna kerkis mast – ja püsüb! Kuigi tuul lammutab endise hooga,” saab lugeda Matsalu küla blogist.

Tegijatel oli töö ajal selline nali, et koge tegijad on kogejad ja eks kogetigi koge tegemist.

Jätkusündmus toimub 29. augustil, vahetult enne Muinastulede ööd, kui Haeksa ja Keemu vahel on plaanis teha lahe kahe kalda kohvikutepäev koos muinasaja elementidega.

 

Kaja Lotman

 

Samal teemal: Homme köidetakse Keemu kiigeplatsil heinaskulptuure

Admin - post author

No other information about this author.