Loading... (0%)

“Kelmikas aluspesu” – ajalugu ja tänapäev

10 June 2015

Lihula muuseumis on väljas eksklusiivne näitus „Kelmikas aluspesu“ – ajalugu ja tänapäev. Näha saab pesuesemeid 20. sajandi algusest, nõukogude ajast ja tänapäevast, Kriss Sooniku Loungerie kollektsioonist.

“Nõukogude Liidu ajal (1945-1991) ei olnud poodides kaupa ja kui kaupa tuli, pidi seisma pikkades järjekordades. Valdavaks sai komme osta asju kappidesse – igaks juhuks, sest kes teab, millal jälle saab ja kas üldse saab? Ka näitusel on enamik pesuesemeid veel hinnasiltidega, kust saab informatsiooni, palju pesu maksis ning millal ja kes on selle tootnud.”

 

Eesti esimene luksuspesu bränd

Kriss Soonik Loungerie on Eesti esimene luksuspesu ja -sohvariiete bränd. Kuue aastaga on Kriss Soonik loonud tugeva rahvusvahelise kuvandi, müües kokku 16 riigis ja 45 butiigis. Märkimisväärseteks võib pidada Coco de Meri Londonis, Opaque ja Isetan kaubamajades Jaapanis ning Opening Ceremony USAs.
Samuti on Kriss Soonik olnud esindatud Vogue, Elle, Grazia, InStyle jt ajakirjades üle maailma ning leidnud tee näitlejate Kirsten Dunsti ja Noemi Harrise ning lauljate Miley Cyruse ja Marina & The Diamondsi garderoobidesse. Kriss on omandanud London College of Fashioni magristrikraadi ning töötanud mainekates pesufirmades Madame V ja Agent Provocateur.


Aluspüksid kui mittetarvilik riidehilp

“Esimesed aluspükste kasutajad olid Eestis suuremate linnade või keskuste kõrgema ühiskonnaklassi prouad. Korralike naiste seas peeti aluspükste kandmist kombetuks ja siivutuks. Aluspükse peeti kõrgema klassi mittetarvilikuks riidehilbuks.
Eakamad naised ei kandnud pesu isegi veel 1920-ndate lõpul, pidades seda mõisaprouade veidrusteks. Naiste suhtumine pükstesse oli esialgu väga ettevaatlik, riideeset häbeneti ja salati. Naistel oli häbi, kui teada saadi, et ta pükse kannab, see andis põhjust tagarääkimiseks.”


Näitus täieneb veelgi

Näituse korraldajaks on Lihula muuseum ning selle kuraatoriks Maarja Jõevee. Kelmika aluspesu väljapanek sai teoks tänu meeskonnatööle. Avalikus tänuavalduses, mis ripub näituse uksel, leiate järgmised nimed: Hanila muuseum, Rõude külaseltsi muuseum, Lihula kultuurikeskus, Made Uus, Angelika Puda, Marje Hinsberg, Jüri Hinsberg, Maie Roos, Mai Jõevee, Maanus Jõevee, Eda Aavik, Elle Aavik, Maret Elismäe, Mai Sarv, Virge Palusalu, Viktor Stepin, Maks Ost.
“See näitus on päevavalgele toonud mitmeid põnevaid leide, mida jooksvalt lisandub,” ütles Maarja Jõevee, kelle sõnul on näitus pidevas täienemise protsessis.

Lihula mõisas asuv muuseum, kus lisaks näitusele on avatud ka püsiekspositsioon ja mõisa kohvik, ootab teid külla kolmapäevast pühapäevani, kell 11-18.
Pilet: täiskasvanud 2, õpilased/pensionärid 1.

Näitus “Kelmikas aluspesu” jääb avatuks septembri lõpuni.

 

Admin - post author

No other information about this author.