Loading... (0%)

Naiskoor Leelo suur juubel – 70 aastat laulmist. Kas teadsite, et…?

12 November 2015

Sel aastal 70. juubelit tähistav naiskoor Leelo on vanim järjepidevalt tegutsenud ja senini aktiive kultuurikollektiiv Läänemaal. Ühtlasi on tegemist kõige kauem tegutsenud Läänemaa laulukooriga. Leelo juubelikontsert “On ainult hetk…” toimub 20. novembril kell 19.00 Lihula kultuurimajas.

Kas teadsite, et… ?

 • Naiskooris on käesoleval hooajal 38 liiget.
 • Kõige arvukam oli koor 2009/2010. hooajal, mil naiskooris laulis 45 naist.
 • Igal sügisel, hooaja alguses, ootab naiskoor enda sõbralikku perre uusi lauljaid, kes tahavad hästi aega veeta, koos muusikat teha ja toredatel kontsertreisidel käia.
 • Naiskoori keskmine vanus on sel hooajal 47 aastat.
 • Naiskoori vanim liige on 71- ja noorim 22-aastane.
 • On päris tavaline, et kooris laulab mitu põlvkonda ühe perekonna naisi korraga, aga eelmisel hooajal laulis kooris vanaema oma kahe tütre ja tütretütrega.
 • Naiskoori tegevliikmetest kõige kauaaegsem liige on laulnud naiskooris 38 aastat.

Kooriproovid toimuvad igal neljapäevaõhtul ja pingelistel perioodidel on dirigendid soovitanud lauljatele magamiskoti kaasa võtta, sest mine tea, millal koju pääseb.
Neljapäeva õhtuti on meie “koduks” Lihula kultuurimaja, kus ootab soe proovisaal ja tore seltskond. Kultuurimaja meeldiv kollektiiv toetab meid igapäevategevuses ja kontsertreisidel.

37 neljapäevaõhtut

Kooriproovi seavad sammud igal neljapäeval naised nii Lihulast ja Lihula vallast, Hanila vallast, Kullamaalt ja Kullamaa vallast, Martna vallast kui ka Tallinnast ja Järvamaalt.

Meie kannatlikud perekonnad peavad hooaja jooksul saama ilma meieta hakkama keskmiselt:

 • 37 neljapäevaõhtul, mil maadleme Lihula kultuurimajas repertuaariga;
 • kolmel  laupäeval, mil valmistume tähtsateks kontsertideks;
 • ligemale kümnel päeval, mil pakume esinemisega rõõmu kõigile kuulata soovijaile;
 • lisaks jätame pere omapäi suviste kontsertreiside ja laulupidude ajaks.

Hääleseadjaks, kes koori olulisteks esinemisteks häälde seab, on koori nimele sobivalt kutsutud Leelo Talvik.
Klaverisaatjaks on meie tähtsatel ülesastumistel Anu Kurm. Kõikide naiskoori kontsertide vahepaladeks esitab enda selleks puhuks kirjutatud luuletusi kooriliige Tiina Markus.

Dirigendid Ülle Tammearu ja Ave-Piia Rohtla

Suure osa naiskoori repertuaarist moodustab meie oma Läänemaa helilooja Sirje Kaasiku looming.
Repertuaarivaliku eest hoolitsevad meie suurepärased dirigendid Ave-Piia Rohtla ja Ülle Tammearu, kelle töö tulemusena saab selgeks iga keeruline laul.

Traditsioonid ja tänusõnad

Igaks välisreisiks õpitakse ka üks lugu selgeks sihtriigi keeles, mistõttu on meie repertuaari tekkinud arvestatav hulk võõrkeelseid laule, sealhulgas läti-, leedu-, soome-, rootsi- ja saksakeelsed lood.

Igal aastal annab naiskoor jõulupühade ajal kontserdi Lihula hooldekodus ja võimaluse korral veel mõnes Eesti hoolekandeasutuses, et jagada jõulurõõmu ka neile, kes oma pühad seal peavad veetma.

Lihula naiskoor on südamest tänulik kauaaegsele toetajale ja ainsale eraisikust sponsorile Tõnis Metsale, kelle auks anti eelmisel hooajal ka tänukontsert.

Naiskooris on ohtralt nooditundjaid ning arvukalt avastatud ja avastamata andeid pillimängu osas, mis võimaldas Lihula meeskoori juubelipeoks kokku panna värvika ja mitmekesise  vokaal-instrumentaalansambli.

Kooriproovide jõudehetkedel on valminud nii mõnigi käsitööšedööver ja kindlasti saab nendega tutvuda näitusel, mis on üleval naiskoori juubelikontserdi eel ja järel.

Peale kontserti Zakopane kirikus. Foto: erakogu

Meie koori kõige madalamal häälerühmal on saanud lõbusaks hobiks kirjutada üles dirigentide teravmeelsusi ja keelevääratusi ning sellega oleme pannud aluse meie oma koorifolkloori tekkele. Küllap see kõik kunagi ka raamatuks saab.

Võistulaulmise teine koht

Lihula naiskoor saavutas 2012. aastal Eesti Naislaulu Seltsi korraldatud võistulaulmisel C-kategoorias 2. koha, kaotades vaid Tallinnas tegutsevale naiskoorile Vanaemad. Järgmisel korral on lootused esikohale kindlasti suuremad, sest vanaemade osakaal meie koorikoosseisus on jõudsalt suurenenud.

Naiskooril on aja jooksul tekkinud mitu sõpruskollektiivi, kellega koos antakse kontserte ja käiakse suvistel kontsertreisidel. Nendeks on Lihula meeskoor, segaansambel Ei Või Olla, naisrahvatantsurühm Midli-Madli, Sipa naisansambel Cantare, Vigala meeskvintett ja Laukna segarahvatantsurühm Kaareke. Samuti oleme andnud ühiseid kontserte Kullamaa kooli laululaste ja Lõuna-Läänemaa neidudekooriga.

Läänemaa kultuuritegija tiitel

Dirigent Ülle Tammearu pärjati eelmise aastal tehtu eest Läänemaa kultuuritegija tiitliga. “Läbi aegade on Ülle Tammearu eestvedamisel ja juhendamisel esindatud Lihula valda mitmesugustel üritustel nii kohalikul kui laiemal tasandil ning pakutud muusikaelamusi ja laulurõõmu nii publikule kodukandis kui ka erinevates Eestimaa paikades ja välismaal.
Ülle on elavdanud kohalikku kultuurielu, tehes oma tööd südamega tegemata järeleandmisi ühelegi esinemisele. Ülle Tammearu on pärl lauljate jaoks! Ta on suurepärane dirigent ja võrratu inimene!”

 

Kati Pilme

Artikkel ilmus Lihula Teataja paberlehe veebruari numbris
Fotod: erakogu ja Leelo Facebook

Admin - post author

No other information about this author.