|

Pärnus avatakse Lihula vallas elava skulptori René Reinumäe tehtud kuju

Homme, 11. novembril kell 12 avatakse Pärnu Vallikääru nõlval Lihula vallas elava ja tegutseva skulptori René Reinumäe tehtud Pärnu linnaarhitekt Olev Siinmaa kuju.

Aastal 2012 ostsid kunstnikepaar René Reinumäe ja Maigi Magnus Lihula vallas Seira külas asuvat Rootsi raudteejaama. Kahekorruselisse kivist 1932. aastal ehitatud pooljaama on nüüd taas üle pikka aja elu sisse puhutud.

“Seisime Rootsi jaama kunagises raudteepoolses küljes. Pilved liikusid kiiresti. Ilm muutus hämaramaks. Katki visatud aknaruudud näisid põhjatutena. Ilus ma arvan. Endalegi aru andmata, mis ma sellega öelda tahan,” kirjutab René oma blogipostituses

/…/Tagasi sõitsime pool teed peaaegu sõnagi vahetamata. Korraga hakkas Maigi midagi oma kontorist rääkima. Et kuhu ta selle võiks teha ja kuhu ma oma toa tahaksin teha? Arvasin, et alumine korrus sobib skulptuuriateljeeks hästi ja ta võib oma kontori asukoha tuju järgi valida.

See ei jäänud meie viimaseks külaskäiguks. Tulime aina tagasi. Pean selle maja saama ja pealegi Maigile meeldib vana pooljaam väga. /…/

Hiljuti sai René Reinumäe valmis Pärnu linnaarhitekt Olev Siinmaa kujuga, mille avamine toimubki homme, Pärnu Vallikääru nõlval.

Lihula Tetaja uuris kuidas on René jõudnud kuju ehitamiseni ning kuidas ta on rahul oma eluga maal.

Rene, kuidas Te sattusite seda kuju tegema? Oli selleks konkurss või pöördusid idee autorid otse Teie poole?

Arhitektuurse lahendi loojatega koostöös korraldati eraldi kutsutud konkurss skulptori leidmiseks. Mis ajenditel just mind konkurentsis eelistati, seda ma väga täpselt ei tea.

Mis Te arvate, kas ja miks peaksid Lihula inimesed tulema skulptuuri avamisele?
Lihula inimesed võiksid Olev Siinmaa skulptuuri külastada sellisel momendil, millal just neile kõige sobilikum on. Paljudele oleme Maigiga isiklikult tuttavad ja mõned on skulptuuri valmimisele kaasa elanud. Skulptuuri linnaruumis külastamine oleks justkui jätk heale loole.

Teatavasti käisid ka meie kunstikooli õpilased vaatamas, kuidas skulptuur valmib. Kuidas Teile tundus, kas lapsed vaimustusid ja ehk on nii mõnigi neist tulevikus ka kuulus skulptor?
Lapsed käisid hetkel, mil toimus vormide võtmine metallivaluks. See on ikka lahe, kui kellegi elamine on kipsi täis ja inimesed sagivad ämbritega ringi. Ehk hiljem, kui lõpptulemus näha, on hea tõdeda protsessi käiku ja meenutada varem nähtut.

Blogist lugedes on näha, et tee Lihula valda ja Rootsi jaama on olnud pikk ja kaalutletud – kui kaugel nüüd selle renoveerimine on? Kas olete juba püsielanikud või on Teil kahel pigem ateljeed?
Oleme Maigiga Lihula valla elanikud ja käesolev talvgi ei ole meie esimene siin jaamas. Muud elukohta meil ei ole. Väike ateljeepind on ka mujal, aga see leiab üha vähem kasutust ja enda projektid viime pigem jaamas ellu. Vastavalt vajadusele oleme renoveerinud ja ehitanud. Oleme korrastanud ja restaureerinud neid maja osi, mille järele on otsene tarve. Kiiret sekkumist on vajanud kõrvalhooned, mis olid hävimisohus. Jaamahoone on konserveeritud ja kasutamiskõlbulikke ruume järjest lisandub. Kiiret meil ei ole ja meie restaureerimishobiga sobib jaam hästi.

Kui rahul Te olete eluga siin, maal? Kas on piisavalt inspiratsiooni ja kas inimesed on teid juba ka omaks võtnud?
Kuigi naaber võib 10 km eemal elada, on nad meie sõbrad ja tuttavad. Usun, et meil on siin palju sõpru. Meil on siin väga õdus. Kuidas meid omaks on võetud, peaks teistelt küsima. Väga paljud argised asjaajamised sujuvad tänu väikesele kogukonnale hästi.

 

Kristina Kukk
Lihula Teataja toimetaja

 

Päise pilt: Pärnu Postimees

Fotod: Rootsi Jaam

Similar Posts