Riin Hiieväli alustab sel nädalal Lihulas mitme uue koolitusega
Sel nädalal alustab Riin Hiieväli Lihulas erinevatele sihtgruppidele mõeldud koolituste ja tegevustega. Riin on Lihula kooli vilistlane aastast 1997. Kaitsnud magistrikraadi Tartu Ülikooli Sotsiaalteaduskonnas, ent lisaks akadeemilistele tõdedele tundnud huvi ka alternatiivsete mõttevoolude vastu.
Otsiv vaim on teda suunanud vaatama Idamaade iidsete tarkuste suunas ning leidma võimalusi, kuidas neid teadmisi meie igapäevaelus rakendada – ikka selleks, et suurendada rõõmu ja rahulolu inimeste hinges. Sotsioloogi töö on tasapisi asendunud inimeste ravimisega. „Ma pean ennast pigem akadeemikuks, kes on oma otsinguil jõudnud sinna punkti, kus teadus täna väga sõna ei võta. Tegemist on nähtusetega, mis mõjutavad inimest väga suurel määral – tahame me seda või mitte. Aga seletada neid protsesse on peavoolu teaduse terminites hetkel veel keeruline”.
Täiendmeditsiin
Riinu tänane tegevusvaldkond on täiendmeditsiin. Talle meeldib vaadelda inimest kui tervikut – omavahel on seotud nii hinge kui ka kehaga seotud hädad. Hingehädade ravimiseks kasutab Riin holistilise regressiooni-, kunsti-, pere- ja lahenduskeskse teraapia võtteid. „Väga sageli pöörduvad inimesed minu poole just kehaliste vaegustega. Olen ikka ja jälle imetlenud seda, et kui teraapia käigus saab inimesele selgeks, millise emotsionaalse traumaga on kehahäda seotud, võib viimane terveneda imekiiresti. Õnneks on pea kõike võimalik parandada või ümber teha, kui sekkuda hea tahtega ja õigel ajal. Seepärast ongi oluline, et noored enda eest hoolt kannaksid – probleeme on kõige lihtsam lahendada, kui need on värsked. Samas olen saanud toredaid tulemusi ka pensioniealiste inimestega töötades,” jagab Riin oma kogemusi.
Keha toetamiseks kasutab ta jooga, süvahingamise, toitumisteaduste ja Bachi õieteraapia võtteid. „Ma püüan ikka paaril nädalavahetusel kuus Läänemaal vastuvõtte teha, sest huvi teraapiate vastu on olemas. Seni pole vajadust olnud reklaamida – info levib suust suhu, kes on käinud, oskavad teistele soovitada,” vastab Riin küsimusele, kuidas on kohalikud inimesed tema tegevuse vastu võtnud.
Midagi hingele
Et kogutud teadmised saaksid kasu tuua suuremale hulgale, jagab Riin neid meeleldi, korraldades töötubasid enesearengust huvitatutele. Avalikest üritustest järgmine toimub pühapäeva, 8.novembri pealelõunal noortemajas.
„Pole oluline, milline on su taust või eelnevad kogemused. Kui oled avatud meelega ja sõbralik inimene, siis on see hea koht, et õppida iseennast paremini tundma ja ühtlasi parandada oma enesetunnet”, kutsub Riin osalema nii vanu tuttavaid kui ka uusi huvilisi.
„See, mida täpselt teeme, sõltub iga kord paljuski osalejatest – mulle meeldib olla spontaanne ning töötada inimestega lähtuvalt nende endi hetkeseisundist. Aga ühes ma hinnaalandust ei tee – ma ei lõpeta protsessi kunagi sellises punktis, kus inimene on segaduses või tunneb end halvasti. Kui ma olen võtnud inimesed kokku kutsuda, siis on minu vastutus teha endast parim, et nad saaksid lahkuda kergema ja rõõmsama enesetundega,” tutvustab Riin oma põhimõtteid.
„Sisuliselt on tegemist kokkusaamisega, kus jagatakse ruumi ja mõtteid, ent samas tegeleb igaüks iseenda parema tundmaõppimise ja oma sisemaailma korrastamisega. Kui inimese sisemaailm on heas korras, on ka tervis ja suhted paremad ning üldse kipuvad elus asjad sujuvamalt laabuma. Inimene tunneb end oma elu peremehena, mitte õnnetu ohvrina, kellele elu liiga teeb.”
Head võimalused
“Mul on väga hea meel, et Kadri Valk pakub Lihula inimestele jooga ja tantsuteraapia võimalusi – need mõlemad on head praktikad iseendasse süüvimiseks ja enesetunde parandamiseks.
Ülle Karjane käib Kõmsi Rahvamajas tegemas jooga ja TRE teraapia treeninguid. Julgustan kõiki leidma endale sobivaid tegevusi keha ja vaimu arendamiseks – oluline on mitte jääda üksinda koju toanurka konutama. Inimene on elusorganism ja avatud süsteem. See tähendab, et ellu jäämiseks peab ta pidevalt ammutama täiendavat lisaenergiat. Paraku on inimese struktuur niipalju keeruline, et üksnes toidust saadavast ei piisa.
Vaimuenergiat saame teistelt inimestelt, loodusest ning tegevustest, mis on meie hingele ja kehale sobivad – ja need on igaühe puhul erinevad. Tasub proovida ja tunnetada – mis on see, mis pakub mulle parima enesetunde. Mitte lüüa käega või jääda ootama, et keegi tuleb ja teeb mu elu paremaks.
On teaduslikult tõestatud, et mediteerimine aktiveerib inimese ajus piirkondi, mis on seotud rahutunde ja füüsilise heaoluga. Samas, ka käsitöö, leivataigna sõtkumine või puulõhkumine võib olla väga hea meditatsioon. Paljusid jällegi aitab palvetamine. Oluline on meeleseisund, milles neid tegevusi sooritatakse”, julgustab Riin otsima enda ümbert väikeseid lihtsaid rõõme.
Lapsevanemate toetuseks
Oma arengutee peamisteks ergutajateks peab Riin lapsi – soov leida lahendusi laste tervisega seotud muredele on tõuganud haarama üha uute teadmiste järele. Olles ise raskustest läbi tulnud, tekkis soov ka teisi toetada.
Riin on UNICEF-i tunnistusega väikelaste toitumisnõustaja ning hakkab Sünni- ja Imetamise Eesti Tugiühingu (SIET) projektide toel pakkuma abi ka siinsetele vanematele.
„Rinnapiim on lapse jaoks kõige tervislikum ning ema jaoks kõige odavam ja käepärasem valik. 99% naistest suudab imetada ning isegi kui imetamine on lakanud, on seda võimalik soovi korral taastada. Vaja on vaid head tahet, toetust ja mõnikord ka kasulikku nõuannet. Soovin omalt poolt kaasa aidata sellele, et Läänemaal kasvaksid terved lapsed koos õnnelike emmedega!”
SIET toetab hetkel nii emade inidividuaalset nõustamist kui ka piirkondlike tugirühmade tegevust.
Nõustaja abi tasub otsida beebi imetamise, kaaluprobleemide, lisatoidu, talumatuste, ema tervise jmt küsimustes. Nõu saab vastavalt vajadusele, kas telefoni teel või nõustajat koju kutsudes. Nii kojukutse kui ka rühmatunni puhul on perel endal vaja tasuda 3 eurot, ülejäänu tasub ühing.
Nimelt plaanib Riin hakata paaril korral kuus läbi viima rasedatele ja väikeste laste vanematele mõeldud tugirühmi Lihula lasteaia saalis. Vanemad on teretulnud koos lastega. „Sel ajal kui vanemad saavad vestelda laste tervise ja heaoluga seotud teemadel, on lastel võimalus üksteist uudistada ning harjuda lasteaia majaga”, rõõmustab Riin hea võimaluse üle kasutada lasteaia saali.
Heale tervisele pannakse alus liikumisharjumusega juba väikelapseeas. Seetõttu on kavas lastega võimelda ning õpetada emadele kasulikke massaaživõtteid. Viimase osas on tugev spetsialist võtta sealtsamast lasteaia majast – refleksoloog ja lasteaia liikumisõpetaja Karin Aruots.
„Imikute puhul on võimlemine mitmeti kasulik: see tagab lihaste ja rühi hea arengu, aitab leevendada lihastoonuseid ja arendab tasakaalu hoidmisega seotud oskusi. Nii on võimlemisega tegelenud väikelaste hulgas traumade oht väiksem, kuna nad on osavamad ning treenitud kukkumise korral maanduma selliselt, et kahjustused oleks minimaalsed. Lisaks vabastab liikumine inimese kehas heaolutunnet tekitavaid hormoone. Beebivõimlemises osalenutel on hiljem lihtsam kohaneda lasteaia ja kooli võimlemistundidega. Ja mis peamine – lastel, kellega sihipäraselt tegeletakse ning kes tajuvad tugevat füüsilist kontakti oma hooldajaga, on vastupanuvõime haigustele tugevam,” tutvustab Riin võimlemise ja massaaži headust.
Lapseootel emadele
Võimlemine tuleb kasuks ka rasedatele. See aitab toetada lisakoormuse saavaid lihaseid ning ette valmistuda sünnitusmaratoniks. „Rasedatele mõeldud tunnis tahaks kindlasti teha hingamisharjutusi, mis aitavad kaasa valutumale ja kergemale sünnitusele.
Inimese keha on kummaline süsteem. Nimelt on naise lõua- ja vaagnapõhja lihased omavahel seotud ning selle teadmisega arvestades on võimalik oma sünnitus märksa valutumaks hingata,” kutsub Riin beebiootel naisi endaga ühinema.
„Sel nädalal toimuvatele üritustele jäi teavitamise aeg küll natuke lühikeseks, ent loodan, et huvilised leiavad siiski tee. Oodatud on ka kõigi naabervaldade inimesed. Edasiste kohtumiste osas saab teavet Lihula valla infokanalite vahendusel või otse minu käest küsides.
Kontaktandmed leiab kuulutustelt. Mul on hea meel, kui saan omal moel panustada, et maailm oleks toredam paik”, julgustab Riin huvilisi tegevustest osa võtma.
Kokkuvõtlik ajakava
10.30-12.00 Väikelaste vanematele suunatud tugirühm Lihula lasteaia saalis.
13.30-15.00 Rasedate võimlemine Lihula lasteaia saalis.
15.30-17.30 psühholoogiahuviliste noorte ring Lihula noortemajas.
Pühapäev, 8. november
15.30 Loovteraapia Lihula noortemajas. Tule looma tasakaalu ja rõõmu enda sees ning parandada oma enesetunnet läbi meditatsiooni, kunstiteraapia võtete ja heade mõtete jagamise.
Päise foto: Erakogu