Loading... (0%)

Vallavanem Varje Ojala-Toos: Kodanikualgatusest

02 December 2015

Mõned päevad tagasi jõudis vallaelanike postkastidesse Lihula Teataja järjekordne paberleht, mille juhatab sisse Lihula vallavanem Varje Ojala-Toosi pöördumine.

 

Kodanikualgatusest

Novembrikuu viimasel nädalal, kodanikupäeva paiku, tähistati üle Eesti juba kolmandat korda ühisnädalat, mis väärtustab kodanikualgatust ja ühiseid ettevõtmisi. Kodanikuühiskonna põhialuseks on omaalgatus ehk see, mida igaüks meist saab ise ette võtta ning ära teha. Seesugune mõtteviis on üle kogu Eesti, õnneks ka Lihulas, järjest enam kanda kinnitanud ning hoogu juurde saanud.

Tegusad ühendused

Lihula vald on kodanikualgatuse ja -ühenduste poolest rikas. Meie vallas on registreeritud 47 MTÜd, tegutsevad mitmed seltsingud. Ühenduste panus Lihula arengusse on hindamatu, sest märkimisväärne osa meie valla kultuuri-, spordi- ja seltsitegevusest on just nende õlul ning vedada.

Oma panuse ühenduste tegevuse toetamiseks annab ka Lihula vald, eraldades tegevustoetust. Toetuse taotlemist, andmist ja kasutamist Lihula valla eelarvest reguleerib ühenduste toetamise kord. Alates 2015. aastast hindab taotlusi Lihula vallavalitsuse moodustatud viieliikmeline komisjon, kuhu kuuluvad erinevate valdkondade esindajad.

2015. aasta tegevusteks taotles toetust 24 ühendust, kellest enamik said positiivse vastuse. Kokku eraldati toetust umbes 24 000 eurot. Kuni 1. novembrini käesoleval aastal oli ühendustel võimalus taotleda toetust järgmiseks, 2016. aastaks. Taotlusi laekus palju ka tänavu.

Aja lugu ja Lihula 805

Lihulal, nagu ka igal muul paigal, on oma lugu, mille sisu ühiselt ning igapäevaselt juurde loome. Erillise tähelepanu alla satub see lugu taas järgmisel aastal, mil Lihula tähistab auväärset 805. sünnipäeva.

1. jaanuarist 2016 võtame kasutusele tunnuslause, mille valimiseks kuulutasime välja Lihula valla tunnuslause konkursi. Juubeliaasta puhul toimuvad ka mitmed maakondlikud tähtsündmused just siin, Lihulas. Lisaks paneme kokku järgmise aasta programmi, kust leiab nii juubelivõtmes traditsioonilisi sündmusi kui ka täiesti uusi ettevõtmisi. Samas oleme avatud  kõigile uutele põnevatele ideedele ja algatustele.

Mina usun sellesse, et Lihula on eriline koht − nii inimeste, asukoha, looduse kui ka ajaloo ja kultuuripärandi poolest. Kui meie enda silmad säravad ja me ise väga-väga usume sellesse, mida me teeme, on inimesed nõus kampa lööma.

Tean oma kogemusest, et kui millessegi siiralt uskuda ja selle nimel visalt ning järjekindlalt tegutseda, on võimalik ellu viia ka esialgu utoopilisena tundunud plaane ja unistusi.

Tänan kõiki, kes kaasa mõtlevad ja tegutsevad.
Teid on uskumatult palju, aitäh!

Varje Ojala-Toos
Lihula vallavanem

Admin - post author

No other information about this author.