Loading... (0%)

Lihula valla koolid osalesid rahvusvahelisel Robotexi võistlusel

06 December 2016

2.-4. detsembrini toimus TTÜ Spordihoones 16. rahvusvaheline robootikavõistlus Robotex, kus osalesid ka Lihula Gümnaasiumi ja Metsküla Algkooli meeskonnad.

Euroopa suurima robotivõistluse missiooniks on äratada lastes ja noortes huvi tehnikaerialade ja teaduse vastu ning olla number üks teerajaja insenerierialadele õppima minemisel. Lisaks soovivad korraldajad pakkuda kvaliteetseimat tehnoloogiaalast kogupereüritust Eestis ning jõuda aastaks 2017 maailma suurimaks robotitevaheliseks võistluseks.

Tänavusel, kuueteistkümnendal Robotexil, toimus kokku 23 erinevat võistlust, millest said osa võtta kõik soovijad, olenemata tehnilisest tasemest ja vanusest. Lihula Gümnaasiumi õpilased otsustasid sedapuhku osaleda Lego Sumos ning ProgeTiigri haridusrobotite võistlusest. Metsküla Algkooli õpilased see-eest aga Lego WeDo ning Folkrace võistlustest.

Metsküla Algkool

Esmakordselt toimus Robotexi raames LEGO WeDo näitusmudelite võistlus ehk roboootiliste staatiliste ja liikuvate mudelite demonstreeerimine. Mudel võis sisaldada erinevaid robootilisi komponente, lisaks selle pidi olema programmeeritud ja sisaldama liikuvat osa või liikuma piiratud isedisainitud võistlusmatil.

Metsküla Algkooli õpilased Laura Ulm, Eva-Maria Kastepõld, Alvar Nikkel ja Johannes Lepp ehitasid koos juhedaja Pille Kaiseliga kaks koos toimivat robotit, kellest üks lükkas prügi ümber läinud prügikasti tagasi ning teine tõstis prügikasti üles ja asetab selle maha.

“Alguses läks lastel päris palju aega sellele, et kokku leppida, mis teemal robot toimetama hakkab. Kui aga mõte olemas, läks edasine juba üsna libedalt,” rääkis kooli direktor Pille Kaisel, lisades, et muidugi oli üksjagu pusimist, et kõik korralikult toimima saada, sest Lego WeDo 2.0 oli nende kõigi jaoks täiesti uus teema.

“Kohtunikele esinedes läks nii nagu ikka läheb, kui on käsil tähtsamad hetked – prügilükkaja hakkas tõrkuma. Aga lõpuks tegi ikka ära, mis vaja,” selgitas Pille.

 

Folkrace võistluse eesmärgiks oli jäljendada rallikrossi kaasahaaravat loomust. Rajale pääses korraga kuni viis robotit, mis võistlesid üksteisega kiiruses ja osavuses. Selles võistluses osalesid Mark Ra Vilbiks, Silver Nikkel, Samuel Kastepõld, kes ehitasid koos juhendaja Mario Vilbiksiga roboti Mina.

Pille Kaiseli sõnul on nad taas kogemuse võrra rikkamad ning plaanivad osaleda võistlustel ka järgmisel aastal:”Lastele meeldis Robotexil väga. Kui oma võistlus läbi, sai jälgida teiste esinemisi ja osa saada boksides toimuvatest tegevustest. Ühine arvamus oli, et Robotexile tasub kindalsti minna ka neil kes ise ei võistle – põnevust seal juba jätkub.”

Käesoleva õppeaasta algusest Metsküla Algkoolis kord nädalas toimuvas nutiringis õpitakse programmeerimist ja robootikat, ettevalmistused Robotexiks algasid II veerandil.


Lihula Gümnaasium

Lego Sumo võistlusest, mille ülsanne oli vastase sumoroboti ringist välja toimetamine, järgides kõiki viisakus- ja võistlusreegleid, võttis osa üks Lihula Gümnaasiumi võistkond nimega LG1. Meeskonda kuulusid Markus Lille ja Jakob Leever, kes võistlesid Lego Mindstorm EV3 robotiga Lippur.

“Võistlusele minek oli poiste jaoks uut laadi elamus, sest selleks, et oma meeskond hiljemalt kell 8 registreerida, oli tarvis kodust startida kell 5:30,” kommenteeris Lihula Gümnaasiumi robootikaringi juhendaja Olev Mihkelmaa ning lisas: “Läbida tuli ka tehniline kontroll ja kaalumine – nagu õiges sumos ikka.”

Vaatamata sellele, et noored on robootikas alles algajad, sest seni on Lihula Gümnaasiumis toimunud kokku seitse robootika tundi, saavutasid nad oma alagrupis kümne võistleja seas tubli 6. koha.

Lisaks Lego Sumo võistlusele, võtsid Lihula Gümnaasiumi noored osa ka ProgeTiigri haridusrobotite näitusmudelite võistluselt, kus toimus roboootiliste staatiliste ja liikuvate mudelite demonstreeerimine. Viieliikmelisse võistkonda Robotite Rahvatantsurühm kuulusid Katrin Aruots, Erek Arpiainen, Andro Keskküla, Berta Benita Kalmet ja Joosep Mihkelmaa.

“Tegelikult oleks võistkond pidanud suuremgi olema, sest ettevalmistuses osalesid peaaegu kõik robootikaringi lapsed,” rääkis Olev Mihkelmaa ning jätkas: “Võistlustöö kandis nime Tantsurobotid, mis tulenes sellest, et neli Edisoni robotit tantsisid rahvatantsu.”

Lisaks Lihula Gümnaasiumi võistlejatele, tulid Robotexile uudistama ka sama kooli õpilased Kevin Leemets, Kardo Küttmann, Andres Ainjärv, Madli Laanemäe ning Lihula Lasteaiast Vivia Aruots, Kaarel ja Taavi Mihkelmaa.

“Minu suur tänu kuulub lastevanematele Pille Kast, Maidu Leever, Raili Küttmann, Karin Aruots ja Merle Mihkelmaa, kes te tulite mulle appi lapsi saatma,” oli Olev tänulik: “Aitäh ka Lihula Gümnaasiumi direktorile Janar Sõbrale, kes innustas ja mõtles kaasa, samuti suur tänu koostöö eest ka Virtsu Kooli õpetaja Jüri Mõnistele.”

Lisaks soovis Olev märkida, et tänavu aasta viimane Lihula Gümnaasiumi robootika tund toimub 13. detsembril, kuid juba uuel aastal jätkuvad need teisipäeviti 7. ja 8. tunni ajal. “Kel huvi ringis toimuva vastu, ootan teid liituma facebooki grupiga LG robootikaring,” rääkis Olev.

 

Kristina Kukk
Lihula Teataja toimetaja

 

Fotod: Pille Kaisel ja Mario Vilbiks
Videod: Olev Mihkelmaa

 

Samal teemal varem:
Lihula Gümnaasium saab Robotexilt neli Edisoni haridusrobotit
Metsküla Algkool sai ProgeTiigri programmist uued nutiseadmed

Admin - post author

No other information about this author.