Loading... (0%)

Endel Susi uues raamatus on juttu ka Lihulast

06 February 2017

Eestimaa on küllalt pisike ning seega puudutavad mitmed siinsed arengud ja tegevused riigi kõiki piirkondi. Kirjutasin raamatu „Eesti areng otepäälase pilgu läbi”, kus on ka mitmeid kokkupuuteid Lihulaga, seda muinasajast tänapäevani välja.

Olgu selleks rootslaste purustamine 1220. a Lihula all või Eestimaal läbi sajandite toimunud haridus- ning põllumajandusreformid. Lihulas on töötanud mitmeid silmapaisvaid isikuid kes seotud Otepääga nagu kunagine Lihula koolijuhataja Jakob Pärn või Lihulas töötanud meedik Maano Kiviloo.

Huvitav võiks olla teada, et Lihula Keskkooli lõpetas 1945. a soomepoiss Raul Vodja, hilisem meditsiinikandidaat ja ligi veerand sajandit Pärnus arstina töötanu. Arheoloog Mati Mandelile kuulub mõttekäik, et kunagi leitakse tõendid selle kohta, et eestlastel oli muinasajal oma kiri.

„Eesti areng otepäälase pilgu läbi” on pühendatud Jakob Hurda 110 surma aastapäeva tähistamiseks, kes lasi Otepääl töötades korrastada kogu kihelkonna koolivõrgu. Kirjeldatakse Eesti arengut seotuses Euroopa ajalooga.

Erilise tähelepanu all on hariduspoliitika. Näitena on toodud kihelkonna tuntuma kooli Vana-Otepää areng kuni kooli sulgemiseni. Lisaks on välja toodud Otepää Gümnaasiumi 100 lõpetaja lühielulood, kes tegutsenud edukalt nii kodukohas kui erinevates Eesti piirkondades.

Antakse ülevaade suusaspordi alade arengust Eestis, kus oluline roll on Otepääl. Teoses leiab materjali Otepää valla nii talude arengu kohta XX ja XXI sajandil kui tänapäeva koolielust, Otepää valla ettevõtetest, võimalustest maale elama asumisest, samuti kuidas tähistati Otepää 900ndat sünnipäeva. Välja on toodud ka mõned arengut takistavad kitsaskohad tänapäeval.

Raamatus on 392 lehekülge, muuhulgas ka 209 fotot ja 9 kaarti.
Teos on müügil Apollo ja Rahva Raamatu poodides üle Eesti.


Endel Susi

Päise pilt: Rahva Raamatu ekraanitõmmis

Varasemalt samal teemal 
Endel Susi kõigis neljas raamatus on juttu ka Lihula inimestest

Admin - post author

No other information about this author.