Loading... (0%)

Ettepanek: Tähistame EV100 kodudes ja seltskondades ühise laulmisega

07 February 2018

Eesti riik saab 100 aastaseks ja meil kõigil on põhjust õnnitleda üksteist ja iseennast sel puhul. On põhjust olla tänulikud neile, kelle tarkus ja pühendumus meid tänasesse päeva on toonud.

On põhjust rõõmustada, et me arvult väike rahvas suutis raskete aegade kiuste püsima jääda, et oskasime oma keelt ja kultuuri hoida. See kõik annab põhjust uhke olla, pidu pidada, suured ja väikesed saalid ilu ja rõõmuga täita.

Üks võimalusi sest kõigest osa saada oleks head inimesed kokku kutsuda ja 25. veebruaril oma väike kodune või kodu­koha laulmise pidu teha – kingituseks Eestile.

Usun, et just üheskoos laulmine oli karskusseltside, hoiu-laenuühistute ja muu loomise kõrval üks olulisi allikaid, mis kasvatas rahvuse kokkukuuluvustunnet ja õpetas nii üksteist kuulama kui võtma eestvedamisega kaasnevat vastutust.

Tänu ühistegevuse kogemusele kasvasid valmisolek luua oma riik ja kindlus selle juhtimisega hakkama saada. Oma kultuuri hoides püsisime koos ja vajadus ühte hoida pole 100 aastaga sugugi kadunud.

Kooslaulmine on nagu salakeel, mis võib aidata meil selles üleilmastuvas tõmblemises kestma jääda. Kindlasti pole mõtet vastanduda masinamuusikale, kuid selle kõrval peab elus püsima oskus ja tahtmine ise viisijupp üles võtta ja sõprade abiga lugu lõpuni laulda.

Meeliliigutav laulmise pidu peab olema vaba igasugusest sunnist või “kinnitatud” repertuaarist, abiks võiksid olla eestvedajate ja kokkutulnute varutud salmikud-laulikud. Sõltub kokkutulnute arvust, mitu korda­ igaüks viisiotsa üles saab võtta.

Minu algatatud lood oleksid kindlasti näiteks “Jää vabaks, Eesti meri!” ja midagi Valgrelt, aga ka “Mu meelen kuldne kodu­kotus”, “Merepidu”, “Maid ja rahvaid maha jättes”, “Laev tõstis­ purjed üles”, “Uhti, uhti uhkesti”, “Rohelised niidud”, “Tasa heliseb”.

Kindlasti peaksid kodusest kooslaulmisest osa saama lapsed ja noored. Neilgi olgu võimalus omi viise kooslaulmiseks pakkuda.

Tore oleks sel päeval kõlanud lood kokku koguda ja “EV 100” lauluraamat trükkida. Kui eestvedajatel on tahtmist oma koduse laulmise peo muljeid jagada, siis minuga saab ühendust telefonil 515 8724. Moraalselt saab kingituse mõtet toetada aadressil: https://www.ev100.ee/et/laulmise-pidu.

Eesti eri paigus ja võõrsil, aga ühel päeval sõprade-sugulaste seltsis laulmine oleks ilus kingitus esivanematele selle kauni kombe ja oma riigi eest.

 

 

 

Valter Parve,
TÜ Pärnu kolledzi lektor ja ühise laulmise mõtte algataja

 

Päise pilt: Olev Mihkelmaa

Admin - post author

No other information about this author.