Loading... (0%)

Kultuurigalal “Kingitud Aeg” saab rännata läbi ajastute

27 July 2017

Tänavu tähistab Lihula oma 806. sünnipäeva suurejoonelise kultuurigalaga “Kingitud Aeg”, mis viib osalejad ja vaatajad läbi kunsti-, muusika- ja tantsuetenduste ajas rändama.

“Lihula on läbi aegade olnud kultuurile avatud paik ja tore on seda kogukonda premeerida uudse õhtuga – kultuurigalaga,” rääkis idee autor Pille Saatmäe. Nii leiabki 8. augustil aset sündmus, mille raames toimuvad kontserdid kaheksal erineval laval: kultuurimaja ees ja küljel, sammas- ja peegelsaalis, suurel laval ja publiku keskel. Eraldi kontsertsaaliks saab lava ise ja suures saalis esinetakse suisa pingiridade vahel. “Õhtu algab ja lõppeb vabas õhus, seetõttu oleks üks piknikutekk kotis kaasas päris hea mõte,” mainis Pille.

Rännak läbi ajastute

Kultuurigala “Kingitud aeg” algab kell 17.00, mil külalistele pakutakse Lihula 806. sünnipäeva torti. Kell 17.30–23.30 on planeeritud pea igal pooltunnil ainulaadne etteaste, mis kestab 20–25 minutit, etteastete vahel jääb külalistel aega, et liikuda järgmise lava juurde, kus toimub juba uus ja sootuks teisest ajastust etteaste.

Kultuurigala läbivaks teemaks on AEG – nii saab sel õhtul erinevatel lavadel näha esinejaid lastest memmede-taatideni. Ajastuülest klassikat toovad vaatajateni Tallinna balletikooli õpilased, romantismi Marko Martin. Lisaks esinevad barokkmuusika ansambel, Madli Marje Sink ning löökpillikvartett ja modern-folk ansambel Uppsar.

Samuti on laval näha Läänemaa ainust meeskoori – Lihula Meeskoori, aga ka Lihula NaiskooriLõuna-Läänemaa MudilaskooriJunior Danceband, rahvatantsijaid Lihula ja Hanila vallast.  Õhtu seovad ühtseks tervikuks tänased põlvkonnad ja erinevad ajastud: keskaeg, barokk, romantism ja kaasaeg.

Esinejad meilt ja mujalt

“Tahan teha kummarduse meie endi tantsijate-lauljate ees, kes oma igapäevase töö kõrvalt lemmikharrastuseks aega võtavad. Need kollektiivid on väga heal tasemel ja nende esinemisi jälgida on alati suur rõõm,” kiitis esinejaid Pille Saatmäe “Teine osa õhtul esinejatest on artistid-kunstnikud, kellele muusika ja tants on elustiil, on igapäevane töö selle sõna paremas mõttes. Ikka uuesti ja täpsemalt, puhtamalt ja kaunimalt. Lapsepõlvest alates kriitilise silmaga-kõrvaga läbi elu, luues nauditavaid elamusi kuulajatele ja vaatajatele.”

Küsimusele, mis ootustega professionaalsed artistid Lihulasse tulevad, vastas Pille nii: “Ei oska öelda, kuid mingi hea usk neil ilmselt on. Miks muidu rääkides telefonitsi meie priimaballeriini Kaie Kõrbiga, oli ta nõus õpilastega suvepuhkuse ajal Lihulasse tulema. Marko Martin, kes väga oodatud pianist Euroopa lavadel, vaatas kalendrisse, veendudes, et kuupäev vaba, andis tulekuks nõusoleku. Uppsari tantsutrupp, kus laval suisa 16 tantsijat saavad augustis kokku just Lihula pärast.”

Madli Marje Sink noore heliloojana on silma jäänud uudse ja värvika kõlapildi poolest ja 21. sajandi muusikaga kava, mida löökpillikvartett esitab, on tõesti pärl. Barokkmuusika ansamblit kuulsin Tallinnas ühel kontserdil ja seal tekkis mõte, kutsuda nad Lihulasse, et saada helipilt ajast, mil Lihula mõis sai alles alguse. Ansamblis osaleb oboe, tsello, klavessiin ja kaks lauljat. Kõik muusikaakadeemia tudengid. Üks lauljatest, Ursula Roomere, laulis ka eelmise aasta 8. augusti ooperi etendusel,” selgitas artistide valikut Pille “Kui juba klavessiin kohal, siis selle pilli erilist kõla saab nautida Piibe Maria Taleni esituses eraldi kontserdil.”

Tõesti, veidi vähem kui kahe nädala pärast saame kõiki neid artiste kuulata Lihulas. Eks ma ikka natuke muretsen ka, sest iga kontsert vajab eraldi häälestamist ja proovimist, kuid maja ju üks ja ainus ja korraga proove teha ei saa. Kuid küll kõik sujub. Asso Niin, meie suurepärane helitehnik, annab endast parima ja koos abilistega jõuab tagada iga kontserdi tehnilise teenindamise.

Lihula Noortemaja noorsootöötaja Anneli Pikkmets lubas noortega tulla appi toole paigutama ja saale teenindama. Kultuurimaja kohviku, mis on avatud kogu õhtu, võtab enda hoolde Tiina Lobja oma meeskonnaga ja “rändav kell”, mis juhatab publikut kontserdilt kontsedile, valimb Piia Saagi osavate näppude vahel.

Ikka meeskonnaga tehakse suuri asju. Meil on see õnn!

– Pille Saatmäe, kultuurigala “Kingitud Aeg” kunstiline juht

Kujundused: Ain Saare

Admin - post author

No other information about this author.