Loading... (0%)

Kultuuriuudised: Maigi Magnuse õlimaalid ja Ulvi Põhako šokolaadipaberid pealinnas näitusel  

03 March 2017

Tallinnas saab külastada kahte näitust, kus väljas meie valla tegijate looming. Nimelt leiate Eesti Kunstnike Liidu aastanäituselt  “Elust maal” teiste tööde hulgast ka Maigi Magnuse 12 õlimaali ning Pelguranna raamatukogus on väljas Ulvi Põhako šokolaadipaberite kogu  “Minu Eesti … … šokolaadipaberitel”. 

Täna, 3. märtsil kell 18.00 avatakse Tallinna Kunstihoones Maalehe 30. sünnipäevale pühendatud Eesti Kunstnike Liidu aastanäituse “Elust maal”, kus teiste kunstnike tehtud tööde seas leiame ka Lihula vallas elava Maigi Magnuse maalid.

Aastal 2012 ostsid kunstnikepaar René Reinumäe ja Maigi Magnus Lihula vallas Seira külas asuvat Rootsi raudteejaama. Kahekorruselisse,  1932. aastal ehitatud kivist pooljaama on nüüd taas üle pika aja elu sisse puhutud.

Näitusele viis Maigi 12 enda poolt maalitud väikeseformaadilist (21x26cm) õlimaali, mis on ülestähendused Rootsi jaama kaduvatest ajakihistustest. Antud piltide maalimisega alustas kunstnik mullu sügisel ning 12 nädala jooksul ilmusid teosed igal pühapäeval Rootsi Jaam Gallery Facebooki lehel.

Fotod: Maigi Magnus

Idee maalida neid pilte tekkis sellest, et jaamas nagu ka teistes vanades majades, leidub ajakihistusi kõikidest aegadest, mil hoone eksisteerinud on: vanas majas elades ja remonti tehes, kipuvad need ajakihistused kaduma.
Osalt püüame neid säilitada, eelistades hoone ehitusaegset kihistust. Ajahambast puretud asjad saavad värskema ilme ja üleliigne saab eemaldatud, nii et vahepeal on tekkinud tunne, et nende asjade kaudu saab hoone mälu samm-sammult kustutatud.
Nende maalidega olen dokumenteerinud end ümbritsevat keskkonda, nii et kõik kaduv elaks edasi pildi peal.
– Maigi Magnus

Näitus on avatud 16. aprillini.


Šokolaadipaberite näitus Pelguranna raamatukogus

Lisaks Maigi Magnuse piltidele saab Tallinnas uudistada veel üht näitust, mis kannab nime “Minu Eesti … … šokolaadipaberitel”.  Tegemist on Lihula valla raamatukogude juhata Ulvi Põhako poolt kokkupandud Eesti-teemaliste ja meie ettevõtteid, organisatsioone ja üritusi tutvustavate šokolaadipakendite näitusega, kus on hinnanguliselt üle saja erineva eksponenti.

Fotod: Põhja-Tallinna raamatukogude Facebook

Šokolaadipabereid on Ulvi kogunud peaaegu sama kaua, kui elanud: tinglikult nimetab ta oma kogu sünniaastaks 1977 – siis läks ta kooli. Praeguseks on Ulvi kogus juba üle 4000 erineva šokolaadipakendi (just pakendi, sest tänapäeval ei ole enam alati tegu paberiga), nii Eestist kui välismaalt.

Mullu sügisel oli Ulvi Tallinna Keskraamatukogus praktikal, milles osa toimus Pelguranna raamatukogus. Kuivõrd tänapäeva raamatukogud korraldavad päris palju näituseid, arutletigi erinevaid ideid.

Rääkisin oma hobist ja lobisesin välja, et mul on olemas paar erinevat näitust šokolaadipaberitest, mispeale Pelguranna raamatukogu juhataja hakkas sõnasabast kinni ja küsis, kas võiks ka nende raamatukogus näidata ühte väljapanekut. Nimelt olevat ta juba varem kuulnud, et mõnes teises Tallinna Keskraamatukogu harukogus on olnud kummaline šokolaadipaberite näitus.
– Ulvi Põhako

Kaks aastat tagasi oligi sama näitus üleval kahes Tallinna Keskraamatukogu harukogus: Väike- Õismäe ja Sääse haruraamatukogus ning aasta tagasi Tallinna Keskraamatukogu väliskirjanduse osakonnas.

Ulvi on näituse tervitussõnadesse pannud kirja ka pöördumise magusasõpradele, kus kutsub neid üles tema kogu kasvamisele kaasa aitama. Tänaseks on Ulvi tänu sellistele heatahtlikele inimestele saanud oma kogusse juba üle 200 erineva paberi, mida tal pole varem olnud.

Näitus on avatud märtsi lõpuni, misjärel liigub see täiendatud kujul Tallinna Keskraamatukogu Sõle haruraamatukokku.

Ulvi Põhako soovib omalt poolt tänada kõiki, kes on aidanud tal koguda nii palju šokolaadipakendeid!

 

Kristina Kukk
Lihula Teataja toimetaja

 

Päise pilt: freeimages.com

 

Samal teemal lisaks:
Eesti Kunstnike Liit ja Maaleht esitlevad: Elust Maal

 

Admin - post author

No other information about this author.