Loading... (0%)

Lihula lilltikandi meister Maie Roos valiti aasta pärandihoidjaks

12 February 2018

Laupäeval, 10. veebruaril selgusid 2017 aasta pärandihoidjad, kelleks said metallikunstnik Harvi Varkki, Lihula lilltikandi tutvustaja ja arendaja Maie Roos ning käsitöömeister Katre Arula.

Pärandihoidja on Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu ning Rahvakultuuri Keskuse poolt aastast 1998 väljaantav aastaauhind esemelise rahvakunsti alalhoidmise ja edasiarendamise eest.


Harvi Varkki, Maie Roos ja Katre Arula. Foto: Sandra Urvak

Maie Roos on Lihula lilltikandi uurija, tutvustaja, propageerija, arendaja ja õpetaja. 2017. aastal kanti Lihula Lilltikand Eesti Vaimse Kultuuripärandi nimistusse ning just Maie on sinna märgitud lilltikandi meistrina.

Maie Roos sündis endises Varbla vallas Massumetsa külas Vahtriku talus. Käsitööd hakkas ta tegema juba väikese tüdrukuna ning oma esimeseks ja parimaks õpetajaks peab ta enda ema.

Tikkinud on Maie Roos kogu elu. Tema käe alt on tulnud lugematul hulgal roositud kindaid, seelikuid, patju ja muid esemeid. Maie Roos valmistab rahvarõivaseelikud algusest lõpuni ise: tikib, õmbleb ja kurrutab.

Eriti väärtuslikud on aga tema tikitud tekid; peaaegu igal aastal valmib Maiel uus Lihula tikandiga tekk. Neist osa on vanade tekkide koopiad, osa mustreid on ta ise vanade tekkide ainetel loonud. Tal on erakordne kompositsiooni- ja värvitunnetus. Maie võib ilma mustrilehte kasutamata luua kauni tikandi.

Maie Roos on olnud Lihula Rahvaülikoolis tikkimiskursuse juhendajaks. Ta on õpetaja selle sõna parimas tähenduses. Ta on hinnatud autoriteet mitme põlvkonna tikkijate seas. Temalt saab alati nõu ja abi.

Maie on uurinud Lihula ümbruse käsitööpärandit. Tema osalusel valmis Lihula rahvaülikoolis 2009. aastal raamat “Lihula lilltikand ja meistrid” ning aasta hiljem DVD konkreetsete tikkimisõpetustega.

Maie Roos kuulub Lihula Lilltikandi Seltsi alates selle loomisest 2011. aastal ning on üks selle aktiivsemaid liikmeid. Ta on osalenud igal aastal Lihula lillkirja festivali ettevalmistamisel ja läbiviimisel, pannud välja lillkirjaliste tekkide näitusi, juhendanud Lihula tikandi töötube mardilaadal. Maie on 2014. aastal ilmunud raamatu “Lihula lilltikand. Õpetus. Mustrid. Inspiratsioon” üks autoritest.

Maie Roos on 84-aastane ja jätkab seelikute, tekkide tikkimist ja noorte õpetamist tänaseni.

 

Maie Roos on ühtlasi ka Läänemaa Kultuurikapitali esimese elutööpreemia saaja, lisaks pälvis ta 2016. aastal Lihula aukodaniku tiitli väljapaistvate teenete eest Lihula piirkonna rahvakultuuri pärandi hoidmise ja loomise ning Lihula lilltikandi uurimise, tutvustamise ja arendamise eest.

Kristina Kukk,
Lääneranna valla avalike suhete spetsialist

 

Galerii: Kermo Figol

Admin - post author

No other information about this author.