Loading... (0%)

Lihula on rahvusvahelise jutuvestmise festivali üks sihtpunkt

16 August 2016

20.-26. augustini korraldab MTÜ Jutumaja erinevais Eesti paigus lugude jutustamise rahvusvahelise festivali Jutupühad, mille üheks sihtpunktiks on ka Lihula.

“Jutupühad on liikuv püha – juhtub siia maile mõni hea jutuvestja laiast maailmast, on kohe aeg jutupühadeks,” on öelnud korraldaja Piret Päär.

24. augustil on Lihula mõisa oodata kahte jutuvestjat. Esinevad Ivanir Sibylla Hasson Norrast ja Said Salama Iisrealist. Nooremad kuulajad on oodatud kell 16-16.50 ja vanemad 18-20.15.
Osavõtt on tasuta, kohapeal tõlge eesti keelde. Avatud on ka Lihula mõisas asuv kohvik Väike Salong.

Ivanir Sibylla Hasson
Norra

IvanirIvanir Sibylla Hasson on jutuvestja ja koolitaja ning juhib tsirkus Sibylla nimelist teatritruppi. Ta elab väikses talus Hardangervidda rahvuspargi servas.

Loomeinimesena ammutab ta palju inspiratsiooni sealsetest mägedest ja loodusest. Müütide, legendide ja muinasjuttudega on ta töötanud juba üle 30 aasta, luues ennekõike lastele mõeldud etendusi.

Viimased kümme aastat on Ivanir olnud seotud tervendava jutuvestmisega nii uurija, koolitaja kui ka sümpoosionite korraldajana.

Said Salama
Iisrael

Said on näitleja, lavastaja, näidendite kirjutaja, jutuvestja ja miim. Ta on tegelenud pantomiimiga üle kolmekümne aasta. Said on rajanud Haifasse keskuse, kus on võimalik õppida seda imelist kunsti. Samuti on ta rahvusvahelise pantomiimifestivali ja Al-Madina teatri kunstiline juht.

Said

Said Salama. Foto: erakogu


Jutupühade lugu

Tartumaal elanud kord üks mees, Miku Juhan, kes olevat olnud omal ajal sealtkandi parimaid jutustajaid. Jutuhoogu sattunult võis ta unustada kõige kibedamad tööd. Juhtunud sedagi, et Miku perenaine läinud keskhommikul töörahvale süüa viima, aga peremees seisnud alles nurme ääres ja „kihutanud juttu”, külast kutsutud abilised sealsamas mõnuga kuulamas. Ja kui siis kusagilt kaugemalt tulnud mõni teine hea jutustaja, olnud Miku talus „jutupühad” – jutustatud poole ööni…

“Sõnad, mida räägime, saavad majaks, milles elame.”
Sufi luuletaja Hafiz

Sel aastal on Jutupühadele oodata erakordselt palju külalisi. Eestisse tulevad jutuvestjad rahvusvahelisest ühendusest Storytelling and Peace Council. Kõik nad esindavad erinevaid elu valdkondi, aga neid ühendab tahe lugusid jutustada ja usk, et lugudega saab muuta maailma.

Ühenduse eestvedaja, Taani-Rootsi jutuvestja Inger Lise Oelrich kirjutab: ”Sufi luuletaja Hafiz on öelnud: sõnad, mida räägime, saavad majaks, milles elame. Vanad lood annavad elule sügavama tähenduse: oma sisimas me ju teame tõde, eriti on lapsed sellele lähedal. Aga nad tahavad kohata lootust, näha suurt pilti. Lood ei anna alati vastust, kuid annavad kätte teeotsa…”

Kohtutakse Viljandimaal Männiku metsatalus ja MTÜ Jutumaja ruumides. Jutumajas toimuvad jutuõhtud ja ettevalmistused festivali maakonnapäevaks: 24. augustil on kavas töötoad ja loengud Eesti eri paigus.

Koostöö jõud

Piret Päär

Piret Päär esinemas õpetajate päeval Lihula mõisas. Foto: Eliise Tiidussalu

Lugude jutustamise festival “Jutupühad” sündis Rahvakultuuri Keskuse jutukooli eestvedaja Piret Pääri algatusel viis aastat tagasi. 2016. aasta festivali põhikorraldajaks on MTÜ Jutumaja, Viljandimaalt.

Koostööpartneriteks on Rahvakultuuri Keskuse Jutukool, MTÜ Raplamaa Noored, Lihula Rahvaülikooli MTÜ, Võru vallavalitsus, Tartu pühade Aleksandrite kogudus (EAÕK), Saue Linnavalitsus.

Festivali toetavad kultuuriministeerium, Rahvakultuuri Keskus, kultuurkapital, Ungari instituut ja kultuurkapitali Viljandimaa ekspertgrupp.

Lihulas toimuvat jutuvestmise päeva aitavad korraldada Lihula vallavalitsus ja MTÜ Lihula Rahvaülikool.

Rohkem infot: www.rahvakultuur.ee/JUTUPUHAD

Kristi Märk
Lihula Teataja toimetaja

Admin - post author

No other information about this author.