Loading... (0%)

Lihulas asuva maja otsaseina kaunistab pea 100ruutmeetrine maal

29 May 2018

Lihulas Pärna tänav 6 maja otsaseinal ilutseb möödunud reedest tuntud tänavakunstniku Lex Zoozi maal “Vaala unistus”, mis sümboliseerib mere metafüüsilist liikumist. Oma panuse maali valmimisse andsid Lihula Muusika- ja Kunstikooli õpilased.

Mõte kujundada kunstiliselt oma maja otsasein tuli Pärna tn 6 korteriühistul juba eelmisel suvel. Toona pöördus ühistu juhatuse liige Aarne Korju Lihula Muusika- ja Kunstikooli direktori, kustigalerii omaniku Piia Saaki poole. “Olen Tapamaja Galerii seinale teinud lehmi ja teisi loomi ning seetõttu uuris Aarne, et ehk tahaksin ka nende suurele maja seinale miskit maalida ning kaasata ka kunstikooli lapsi,” selgitas Piia, “Sellele mõeldes meenus mulle Lex Zooz, suurepärane spetsialist, monumentaalmaali õppinud kunstnik Haapsalust.” Plaani pidamine, kavandite kooskõlastamine ja lisarahastuse otsimine võttis Piia sõnul veidi aega, nii et praktilise tööni jõuti alles tänavu kevadel.

15. mail, ehk veidi varem kui esimesed pintslitõmbed Pärna tn 6 maja otsaseinal olid tehtud, külastas nimekas tänavakunstnik Lihula Muusika- ja Kunstikooli õpilasi. “Tänu Eesti Kultuurkapitali toetusele käis Lex meie õpilastele rääkimas kas, kus ja mida võib seintele joonistada, tutvustas Eesti tänavakunstnikke ja näitas tänavakunsti erinevaid võimalusi,” selgitas Piia Saak, “Lisaks lasi kunstnik piiluda tema töö praktilist poolt.”

Lääneranna Teataja küsimusele, kuidas ta hindab meie laste taset, vastas Lex Zooz: “Nad on väga tublid ja teavad erinevaid kunstiliike. Praktikas olid üliaktiivsed ning kui oleks võimalik, siis ilmselt oleksid ka tõstukile roninud.”

Galerii: Piia Saak

Kunstniku saabumine tekitas palju elevust

Juba esimesel päeval, kui Pärna tänava hoone juurde jõudis tõstuk ning maalriteibi ribad majaseinale kleebiti, sai nimetatud hoonest kohalik vaatamisväärsus. Muidu üsna liiklusevaene tänav täitus jalakäiate ning edasi-tagasi sõitvate jalgrataste ja autodega. Paljud inimesed peatusid maja juures, et vaadata tööprotsessi ning öelda paar ergutavat sõna. Ka kunstikooli õpilased elasid kunstiteose valmimisele kaasa ning külasid tänavat iga päev.

“Tore on näha ja oodata, kuidas maal paistab erinevates valgustes ja erinevatel aastaaegadel,” ütles Piia Saak, kes avaldas lootust, et suur meistritöö elab seinal kaua ja õnnelikult. Lex Zooz kinnitas omalt poolt, et kui maja fassaadiga miskit ei juhtu, peaks maal kestma vähemalt 25 aastat, sest tema kasutas oma tööks tugevaid ja püsivaid fassaadivärve, mis ei pleegi ega pudene.

Galerii: Katre Pärnpuu

Lex Zoozi maalingud Haapsalus, Krimmi holmil pälvisid kaks aastat tagasi rahvusvahelist tähelepanu jõudes seeläbi Euroopa mainekatesse kunstikataloogidesse. Lisaks nimetas veebileht Graffiti Kings teda üheks kümnest unikaalseima loominguga tänavakunstnikuks.

Suure kunsti ja hea kunstniku saabumise eest meie linna saab tänada Pärna tn 6 korteriühistut, Lihula Muusika- ja Kunstikooli ja Eesti Kultuurkapitali – kõigi panus projekti on võrdne.

Galerii: Lex Zooz

 

 


Kristina Kukk,
Lääneranna valla avalike suhete spetsialist

Admin - post author

No other information about this author.