Loading... (0%)

Matsalu Näitemängu Seltsing tõi südamesse soojuse

22 July 2015

Eelmisel nädalal Saleveres toimunud teatriõhtule saabus 140 pealine publik. Vanas magasiaidas mängiti Virve Osilat. Matsalu Näitemängu Seltsing tõi lavale Silvi Laeva ja Tiia Jaksmanni lavastatud tragikomöödiad “Poolikud patud” ja “Küünlaravi” ehk Juhtum haiglas. Publik tänas näitlejaid püstijalu ja kestva aplausiga.

Suurepärane lavastus

Kui mees kodunt seda ei saa, mida peaks, võtab ta oma õnge ja läheb püüdma seda, mis tema vääriline. Just nii olid lood “Poolikud patud” peremees Taneliga, kes oma abikaasa Olga asemele nooremat kaasat otsima läks. Loomulikult tuli sellest välja jant, mida keegi ette ei kujutanud ja mille lõppu keegi ära arvata ei osanud.
See lugu ongi nagu meie elu, esile tulevad inimestevahelised suhted, erinevad elukäsitlused ja ka mõttekäigud, kuidas elama oma elu peaks. Mis siis ikkagi meie elus kõige tähtsam on? Publiku ovatsioonid olid etenduse ajal kestvad.
Tükis esineb palju inimlikke veidrusi, huumorit ja eriti tabavaid ütlusi, ning kohati ka väga krõbedat sõnapruuki. Lavastaja Tiia Jaksmann, kes esimeses näidendis Olgana üles astub tõdeb, et komöödiad meeldivadki rahvale rohkem. Naer, lust ja rõõm, seda tullaksegi teatrist, vähemalt külateatrist ehk ka kõige rohkem otsima. “Küünlaravi” toob hästi vaatajani võimalikud lohakused haiglates. Kui ikka vanale Ivanuskale hakkab hemaroidide ravi raviküünalde asemel majapidamisküünaldega tegema tema abikaasa Maska, siis sellest head nahka ei tule.

Kaasahaarav näitlejatöö

Kuidas lugu maha mängiti, see oli vapustav. See kõik pani publiku elama ja võib öelda, et ka kaasa mängima. Publik moodustaski nagu osa etendustest. Vanas magasiaidas istus rahvas näitlejatele nii lähedal, et esimese rea huvilised võisid näitlejaid lausa katsuda. See lõigi nagu terviku, publik oli etenduse osa. Lavastajad Silvi Laev ja Tiia Jaksmann olid teinud suurepärase lavastajatöö. Etendused hoiti kenasti raamis. Muidugi paistis eriti silma karakterite täpne valik. Igat rolli mängis mõlemas näidendis just õige inimene. Kõik osad mängiti väga hästi. Imeline oli jälgida oma inimeste nii suurepärast näitlejatööd. Mõlema etenduse meesnäitlejad, Tanelit kehastav Viljar Raja ja Ivanuskat kehastav Peeter Hermik panid veel i-le täpi.
Tatrietendus sellises imelises paigas tõi kokku 140 inimest. Töötas puhvet, inimesed said üksteisega kokku, muljetati, kõigil jätkus ainult kiidusõnu. Matsalu Näitemängu Seltsingu näitlejad: Ella Teppan, Tiia Jaksmann, Maire Teppan, Linda Leinassaar, Silvi Laev, Peeter Hermik, Viljar Raja.

Matsalu Näitemängu Seltsing

Näitetrupp on tegutsenud vaheaegadega tegelikult üle 20 aasta, kuid Matsalu Näitemängu Seltsing tähistab järgmisel aastal 10 tegevusaastat. Loojaks oli Silvi Laev, praegu on juhtimise kohustused Tiia Jaksmanni õlul. Tiia Jaksmann ütleb etenduste kohta, et rahvas tahab nalja. “Oleme püüdnud selliseid etendusi mängida ja otsida. Virve Osila leidsime ja mängime palju ka teda.” Näitlejad on kõik ümbruskonna tublid inimesed, Matsalust, Meelvast, Saleverest. Kõik on harrastusnäitlejad. Esinetakse palju. “Minu töö ongi ka suhtlemine. Sellega seoses kutsutakse palju esinema, oleme ikka paarikümnes kohas käinud.” Proovi tehakse vastavalt aastaajale. Näiteks suvel on pikem paus, talvel jälle rohkem. “Enne etendusi teeme isegi kaks korda nädalas. Suviti oleme pausi pidanud,” lisas Jaksmann.
Mida see ikkagi kõik teile pakub. “See on rõõm tegemiste üle ja armastus teatri vastu. Käime ka koos teineteise sünnipäevadel, ja teistel üritustel. See on kogukonna tunne. Et kaaslasel läheb hästi.” Taaskord ehe näide, et maal on ettevõtlikud inimesed ja suur tahe loob suuri imelisi asju.

Esmakordselt astuti ülesse Salevere magasiaidas. Mõisaaegne magasiait, mis kolhoosi ajal oli töökoda, on nüüdseks korda tehtud ja sellisteks üritusteks suurepärane koht. Matsalu Näitemängu Seltsingu looja Silvi Laev ütleb, et imeline tunne oli seal esineda. “Mina mäletan seda kohta ju teistsugusena. Nüüd on see korras ja tegime seal teatrit. Nostalgia tuli peale.”
Saleveres paistis reedel päike, inimesed said hingesoojust.


Jaanus Getreu
Fotod: Paula Marit Leiumaa

Admin - post author

No other information about this author.