Ooperi “Uku ja Vanemuine” ettevalmistused on täies hoos
Tähelepanelikumad inimesed on ilmselt märganud, et Lihula linnusemäel on viimasel ajal liikumas näha oluliselt rohkem rahvast kui tavapäraselt. Käimas on ettevalmistused ja proovid peatselt toimuvaks ooperiks.
Sel aastal on Lihula Muusika- ja Kunstikoolil põhjust pidu pidada. Kool sai alguse 1986. aastal muusikakoolina, 25 aastat on koolil olnud ka kunstiosakond, mis loodi 5 aastat hiljem. Juubelite tähistamine toimubki juba tuleval esmaspäeval, 8. augustil, kui kell 22.30 etendub linnusemäel ooper “Uku ja Vanemuine”.
Karl August Hermanni loodud laulelduse süžee on romantiline: Salme ja Endel armastavad teineteist, kuid see ei meeldi Sarvikule. Viimane kaebab Ukule, et inimesed olla Koidu ja Hämariku kombel armastama hakanud ja sellega tema silma riivanud. Lugu areneb edasi ning inimeste kaitseks astuvad välja Koit ja Hämarik, kes ise soovivad jääda eluks ajaks peiuks ja neiuks, kuid paluvad luba Salmel ja Endelil abielluda.
Sadakond osalejat
Etenduses löövad kaasa sadakond Lihula ja Lõuna-Läänemaaga seotud inimesi. Solistidena astuvad üles Voldemar Kuslap, Rene Soom, Kadri-Liis Kukk, Hanno Mölderkivi, Ursula Roomere, Endrik Üksvärav, Märt Jakobson, Argo Liik, Peeter Kaljumäe, Siki Lauren, Laura Kärp ning Johanna Lipp.
Lisaks ka Lihula Muusikakooli laiendatud orkester, Naiskoor Leelo ja Lihula Meeskoor. Ooperis on kaasa löömas ka rahvatantsurühmad Haniale, Kirivöö, Midli-Madli ja Tantsulust 60+. Rahvatantsude seaded on teinud Erika Tee, kunstnik on Piia Saak, heli ja valguskujunduse eest vastutab Tiit Maivel. Partituuri uusversiooni autor ja dirigent on Mati Põdra, kontsertmeister Miina Järvi. Lavastajaks on Meelis Sarv.
Kui kellelgi soovi ja võimalust teha muusika- ja kunstikoolile üks sünnipäevakink, on oodatud kõik toetused, mis lähevad ooperi korraldusfondi.
Ülekandeid saab teha Lihula Vallavalitsuse arveldusarvele
EE341010602005099006 märgusõnaga „ooper”.
Esimene vaatus
Endel kutsub oma armsamat, Salmet, kes on süüdanud ta südames leegi. Salme kurdab armsamale, et Sarvik käis teda kimbutamas ja Endel lubab teda edaspidi kaitsta. Koos lähevad nad vaatama kaunist päikeseloojangut.
Hämarik ootab Koidu saabumist, et anda üle päikesekera. Suur on nende taaskohtumise rõõm. Vanemuine jälgib muheledes õnnelikke armastajaid ja on oma looduga rahul.
Kaunis idüll ei meeldi Sarvikule ja ta lubab Ukule kaebama minna. Noored armunud paluvad kaitset ja varju Sarviku eest.
Saabub Lemmingine, rõõmu ja lõbu looja, kes murepilvi hajutab. Ta ei salli Sarvikut ja ei karda teda. Kaunis hommik saadab inimesed, nagu töökad mesilased, taas rõõmsalt tööle.
Teine vaatus
Uku imetleb looduse ilu. Tuleb pahane Sarvik, kes kaebab, et inimesed olla Koidu ja Hämariku kombel armastama hakanud ja tema silma sellega riivanud. Uku nimetab Sarvikut jämedaks ja pahuraks põrgutäkuks ja lubab teda nuhelda. Vanemuine kiidab Uku tegu.
Lemmingine laulab armust, mis muudab raskused kergeks ja ilustab tööd. Ta palub Ukul Sarviku laimu mitte kuulata. Uku kutsub Koidu ja Hämariku enda juurde ja soovib nad panna paari. Koit ja Hämarik aga paluvad, et nende arm jääks nooreks ja värskeks, et nad jääks peiuks ja neiuks. Abielu las jääda inimestele, Salme ja Endel väärivad pulmapidu. Uku mõtleb järele ja jääb Koidu ja Hämarikuga nõusse. Endel ja Salme saavad pulmapeoks loa.
Koor ülistab laulmist ja rõõmu, mis mured ära ajavad.
Kolmas vaatus
Salme igatseb oma peiut, kes on kodust kaugel rändamas. Koor lohutab Salmet ja annab ootamiseks jõudu. Endel jõuab koju ja teretab rõõmsalt põlde, ootajaid ja kallist mõrsjat. Suur on noorte rõõm. Koos meenutavad nad lapsepõlve ja valmistuvad pulmapeoks.
Neljas vaatus
Rahvas koguneb pulmapeole, lauldakse, tantsitakse. Tervitatakse noorpaari ja ülistatakse peole saabunud jumalaid: Ukut, Vanemuist, Koitu ja Hämarikku. Kõlab uhke lauluviis ja pärjatakse pead.
Samal teemal on Lääne Elus ilmunud REPORTAAŽ: Lihula tähistab oma 805. sünnipäeva ooperiga linnusemäel
Kristina Kukk
Lihula Teataja kaastoimetaja
Pildid: Piia Saak
Video: Kristina Kukk