Loading... (0%)

Viiskümmend aastat viimasest rongist

22 May 2018

25. mail 1968 väljus viimane rong Virtsu–Rapla kitsarööpmelisel liinil. Sel laupäeval, 50 aastat hiljem, kutsuvad Virtsu, Karuse, Tuudi, Lihula, Rootsi, Vigala ja Märjamaa jaamaomanikud kõiki huvilisi külla, et tutvuda hoonete ning nende ajalooga.

96 km pikkune liin avati liikluseks 1. detsembril 1931. Tänu Virtsu–Rapla kitsarööpmelisele liinile elavnes majandus selle piirkonna ümbruses: jaamade juurde ehitati juurdepääsuteed, avati kauplusi ja muid teenindavaid ettevõtteid. Kolmkümmend kuus aastat hiljem otsustati liin väidetava ebapraktilisuse tõttu sulgeda; juba paar aastat varem suunati kaubad maanteele ja reisijateveo graafikud ei sobitunud enam bussi- ja laevaliiklusega. Raudteerööpad ja liiprid võeti osaliselt üles juba samal aastal, kuid teetrass ja raudteehooned jäid omale kohale.

Viimane rong läks, kuid trass ja hooned said uue kasutuse

Tänaseks on raudteetrassi olukord väga erinev, kohati on tee saanud kõvakatte ja kohati säilinud vana kruusatäitega. Kuna tee kulgeb metsade vahel, kasutavad seda tihti metsaveomasinad, mistõttu ei pruugi see olla läbitav väiksemale transpordile. Sellegipoolest on vana raudteetrass pakkunud aastaid huvilistele põnevat avastamisrõõmu.

Peale liini sulgemist kuulusid hooned riigile, hiljem kasutasid neid mitmed erinevad ametid, mis olid seotud side- või postiteenusega, mõnes asus koguni muuseum või puhkekodu. Jaamahooned olid ehitatud arhitektuuriliselt silmapaistvad ja ilusad ning seepärast köidavad nad inimesi ka tänapäeval, mida ilmestab tõsiasi, et kõigil hoonetel on tänaseks uued omanikud.

Jaamade külastused

Tuleval laupäeval on kõigil huvilistel võimalik tutvuda jaamahoonetega, vaadata vanu fotosid raudtee ajaloost ning osaleda ekskursioonidel. Külalistele on avatud puhvetid.

Kuna tavalise sõiduautoga ei ole võimalik raudteetrassi läbida, on Virtsu Arenguselts loonud selleks puhuks võimaluse külastada jaamahooneid bussiga. Virtsu-Märjamaa buss alustab Lihula bussipeatusest kell 9.30 ning läbib oma teekonnal kõiki jaamahooneid ja jõuab Virtsu tagasi kell 19. Märjamaa-Virtsu buss alustab Märjamaa bussijaamast kell 9.45 ning jõuab tagasi samuti õhtul kell seitse.

Osalemine ekskursioonil maksab 5 eurot, mida saab tasuda bussis. Kuna kohtade arv on piiratud siis eelregistreerimine telefonil 515 1988 (Jüri) tagab koha bussis.


Kristina Kukk,
Lääneranna valla avalike suhete spetsialist

Admin - post author

No other information about this author.