Loading... (0%)

Minul juba käis korstnapühkija, aga sinul?

30 May 2015
Jaak Jaanso - Lääne päästekeskuse tuleohutuskontrolli büroo juhataja

Jaak Jaanso – Lääne päästekeskuse tuleohutuskontrolli büroo juhataja

Ilmselt ei ole enam kellelegi üllatuseks, et selle aasta 1. septembriks peavad olema ühepereelamu küttesüsteemid puhastatud kutsetunnistusega korstnapühkija poolt. Korterelamus tuleb korstnapühkimise teenus tellida igal aastal. Mida ja kuidas korstnapühkija kutsumisel silmas pidada, teile nüüd pajatangi.

Pean ennast pika vinnaga keskmiseks eesti meheks ja nii lükkasin minagi korstnapühkija kutsumist ikka edasi, sest aega ju on selle kiire asjaga. Õnneks võitis kaine mõistus ja võtsin asja siiski varem käsile.

Esimese asjana tuleks leida sobiv töömees, kellel vastavad paberid, oskused ja õigused. Jah, minul oli selles mõttes lihtsam, sest tutvusringkonnas on korstnapühkijad olemas, aga ega muidu ka nende leidmine eriti keeruline ole. Keeruliseks võib asja muuta hoopiski kutsumise venitamine, sest järjekorrad võivad osutuda kuude pikkuseks. Niisiis, lähima kutselise korstnapühkija kontaktandmed saab näiteks helistades päästeala infotelefonile 1524. Samuti on võimalik kutsetunnistusega korstnapühkijaid leida internetist Eesti Korstnapühkijate Koja kodulehelt.

Mina helistasin Olegile. Telefonikõne käigus sain ka kohe asjaliku nipi kulude kokkuhoidmiseks.  Sõidukulu on temal 50 senti kilomeeter, minu elukohta, Tõstamaale edasi-tagasi sõit maksab seega 50 eurot. Päevaga jõuab korstnapühkija ära puhastada umbes kuue elamu küttesüsteemid, nii et kui otsin veel inimesi juurde, läheb sõidukulu jagamisele. Seega, kui soovite maapiirkonda korstnapühkijat tellida, suhelge naabrite ja tuttavatega, pange punt kokku ning nii saategi korstnapühkija arvel sõidukulude reale märgatavalt väiksema numbri.

Niisiis võtsin mina endale vahendaja rolli ja leidsin veel neli küttekolde puhastamist vajavat majapidamist. Leppisin kõigile sobiva päeva kokku, panin paika marsruudi. Lisaks lasin kõikidel üle vaadata, et katuseredelid ronimist kannataksid ning et juurdepääs tahmaluukidele oleks vaba.

Minu tellimuse peale tulid kohale Oleg ja Kalle, kellel olid tööd kenasti jaotatud-üks tegutseb katusel, teine toimetab toas.  Loodan, et kõik korstnapühkijad teevad sama puhtalt enda tööd kui need kaks meest. Nimelt oli korstnapühkijatel üheks töövahendiks tuhaimur, mille abil ei eemaldatud üksnes korstnast tahm vaid tõmmati töö lõppedes üle ka ruumi põrand. Samuti ei ole vaja muretseda, et ametimehed välisjalanõudega prahti põrandale veavad – vaatamata jutule, et võib välisjalanõudes siseruumides ringi käia, jäeti siiski jalanõud esikusse. Ja juurde muhe jutt, et jalg puhkab siis vahepeal saapast.

Kui teile on tulemas korstnapühkija, leidke see aeg, et saaksite temaga koos ringi liikuda, sest see mees annab palju häid nõuandeid, kuidas oma soojaandjaid hästi hoida. Toon siinkohal välja kaks olulist näpunäidet, mida mina korstnapühkijatelt sain. Neli aastat, mil me ise oma küttesüsteeme võime puhastada, peame me need puhastamise korrad ka fikseerima. Kõige lihtsam on teha seda korstnapühkimise akti pöördele, nii on puhastamise teave ilusasti ühel lehel. Teine oluline teadmine on see, et korstna pigitumise vältimiseks tuleb soojamüüriga pliidil avada ja pool tundi avatuna hoida mõlemad siibrid. Siis soojeneb pööningul paiknev korstnaosa kiiremini ja pigi ei teki.

Nagu iga teenuse puhul, on oluline rääkida ka korstnapühkija tasust. Hind sõltub loomulikult piirkonnast ja kütteseadmete rohkusest majas. Keskmise maamaja küttesüsteemi, mis koosneb soojamüüriga pliidist, ahjust ja korstnast, puhastamine läheb maksma pisut üle kolmekümne euro.  Lisandub veel sõidukulu (kuidas seda väljaminekut vähendada, kirjutasin eelpool) ja muidugi käibemaks, mis kaasneb iga teenusega. Ääremärkusena mainin, et meie seltskonnas olid pooled majaomanikud pensionärid ja ma ei kuulnud kordagi, et keegi neist teenuse hinda kalliks oleks pidanud.

Mina saan igal juhul nüüd kergemalt hingata ning tänada korstnapühkijaid mõnusa seltskonna ning õpetliku päeva eest. Minu ämm on rahul, ämma tütar on rahul, naabrimees on rahul, isa on rahul.

Hea lugeja, kutsu sinagi lähiajal endale kutseline korstnapühkija külla. 1. september on veel mõne kuu kaugusel, aga Tõstamaa kõnekäänd teab öelda, et aeg lendab linnutiivul nagu lennuk.

Ahjaa, tahtsin veel ühte asja teile meelde tuletada. Nimelt, kui näete oma kodukandis päästjaid ringi sõitmas, siis ärge ehmuge. Nad ei pruugi olla tuld kustutamas, vaid hoopiski kodusid nõustamas. Nii et kutsuge teiegi nad endale lahkelt külla ja vaadake üheskoos üle, kuidas on teie kodu tuleohu eest kaitstud. Asjalikke mehi pole kunagi palju!

 

Kaunist ja ohutut suve teile!

Jaak Jaanso
Lääne päästekeskuse tuleohutuskontrolli büroo juhataja

Admin - post author

No other information about this author.