Loading... (0%)

Galerii: Keemu kohvikutepäev ning koge lõid laineid

30 August 2015

29. augustil, mil üle Eesti tähistati Muinastulede ööd, jagus Keemu sadamas tegevusi terveks päevaks: kogekohvik, ajaloolised võitluskunstid, loengud ning Haeskaga üle lahe tehtud koogivahetus. Ühtlasi oli Keemu see koht, kust tehti Aktuaalse Kaamera saate alguses otselülitus.

Kuna ilm oli tuuline, siis kahe sadama, Keemu ja Haeska, vahelised paadisõidud külastajatele jäid ära. Küll aga sõitis see paat, tänu millele toimus Matsalu lahe põhja- ja lõunakalda kohvikutepäeva koogivahetus.
“See paat tuli sealt pea kaks tundi, aga jõudis ikkagi kenasti kohale,” ütles Kaja Lotman, kes oli üks Matsalu külaseltsi poolsetest26 korraldajatest.

Koge teemadel olid kõnelema kutsutud Matsalu lahe kogeotsinguid juhtinud  Maili Roio muinsuskaitseametist ja ajaloolane Mati Mandel.

Õunakoogivõistlus

Kahe kalda kohvikutepäeval, mida peeti Keemu ja Haeska külade vahel toimus lisaks koogivahetusele ka rahvusvaheline õunakoogivõistlus.

Kohvikukülalistele esitleti kolme võistluskooki:
* Miranda Klaij Haeska külast, muretaigna õuna-kaneelikook Hollandi retsept
* Ann Meriste-White Matsalu külast, kinnine õunapirukas Inglise retsept
* Renate von der Pahlen Matsalu külast, biskviit-õunakook Saksa retsept

Üksmeelselt valiti võitjaks Renate kook, mis oli uudselt kaunistatud õunaseibidest piltkujundiga. Maitsjad kirjeldasid kooki kui uudse disainiga ja huvitava maitselahendusega, kus lisaks õunale oli kasutatud jõhvikaid. see kobinatsioon andis erksa magushapu kombinatsiooni.

Nagu jaanipäev oleks

Õhtul, enne koge süütamist, oli liiklus Keemu suunas sedavõrd tihe, et nii mõnigi inimene,  kes pidi auto sadamast oluliselt kaugemale jätma ning sealt jala edasi minema, kommenteeris: “Issver, nii palju autosid ja inimesi, justkui nagu jaanipäev oleks!”

Seda, et õhtuks nii palju rahvast tuleb, korraldajad loota ei osanud. Tegelikult üllatasid osalejate rohkusega juba ka päevased tegevused. “Ei tea, kust kõik need lapsed välja ilmusid ja veel nii palju poisse, kuid terve see plats oli lapsi täis.”  Selle tulemusel jagus võistluskunstide huvilisi tervelt neljaks tunniks, lausa kella kaheksani välja ning ka siis jätkasid nii mõnedki lapsed meeleoluka ajaloolise võitluskunsti lainel.

Täname ja tunnustame Matsalu rahvast ning teisi tublisid tegijaid, kes eilseid sündmusi korraldasid ja kogu selle vahva idee reaalsuseks muutsid!

Fotod: Marje Loide, Marja-Liisa Meriste, Kaarel Kaisel

Keemu koge ja Muinastulede öö tähistamise meediakajastus: 
DELFI LUGEJATE FOTOD: Muinastulede öö: leegitsev heinast koge, lõkked rannikult
ERRi videouudis: sajad lõkked tähistavad täna muinastulede ööd
Lääne Elu galerii: Keemul süüdati heinast koge

Koge ehitamise lisainfo: Keemu sadamas valmis suur heinast koge

Admin - post author

No other information about this author.