Loading... (0%)

GALERII: Hanila, Koonga, Lihula ja Varbla vallad allkirjastasid täna ühinemislepingu

29 December 2016

Täna kohtusid Lihula mõisas Hanila, Koonga, Lihula ja Varbla valdade volikogude esimehed ja vallavanemad, et üheskoos allkirjastada ühinemisleping. Tegemist on kaks aastat kestnud produktiivse töö olulise vahefinišina.

Tänasel pidulikul ühinemislepingu allkirjastamisel viibis lisaks ühinevate valdade esindajatele ka Pärnu maavanem Kalev Kaljuste, kes tunnustas kõiki tehtud töö eest: “Olen Pärnumaal toonud eeskujuks just teid, kes te kõik siin täna viibite: seda just seetõttu, et olete suutnud olla nii üksmeelsed ja sihikindlad.”

“Täna on kokku lepitud uue suure valla algus. Pärnu maakonna vaatest on tulevane keskus Lihula näol meile väga oluline ning teeme kõik selleks, et areneks nii linn, kui ka vald ning saaks veelgi tugevamaks,” rääkis Pärnu maavanem.

Millegi lõpp on alati uue algus

“Pikk tee on käidud, erinevad lahendused on olnud kord kaugemal, kord lähemal ning valikuid on olnud nii huvitavaid kui ka raskeid, kuid saavutatu on tõesti kõikidest võimalikest variantidest parim,” kinnitas Lihula vallavolikogu esimees Jaak Kastepõld. Samas rõhutas ta, et suur töö seisab alles ees: “Kogu uus suur vald ühiselt tööle saada, kuid võimaluste paljusus ja hoopis teine suhtluskeskkond tõotab ägedat edasiminekut kõigis eluvaldkondades ning peaks puudutama paljusid meie tänaseid ja homseid valla kodanikke. Palju õnne meile kõigile ja kestvat ägedat meeskonnatööd soovides!”

“Täna on leitud meie piirkonna arenguks parim lahendus: liituvatel valdadel on suur ühisosa ning me oleme teinud väga palju sisulist tööd, et uus omavalitsus saaks olema tugev ja arengule suunatud,” oli Lihula vallavanem Varje Ojala-Toos positiivne ja lisas: “Üks etapp on läbitud ning tegemist on uue algusega. Oleme motiveeritud ja soovime alustatut jätkata. Tulemas on üleminekuaasta, mis tähendab, et teha on veel palju: alates dokumentide muutmisest, kuni uue arengukava ja eelarvestrateegia projektini.”

Koonga vallavanem Mikk Pikkmets oli eelpool kõnelejatega nõus ning toonitas, et tehtud on suur töö: “Mul on hea meel, et kõigil meie naabritel on ühine arusaam antud toimingu olulisusest ning et jõudsime konsensuslikule kokkulepele.”

Hanila vallavanem Arno Peksar oli samuti rahul, et selline suur teekond on jõudnud vahefinišisse: “Mul on hea meel, et saame käesoleva aasta lõpetada millegi niivõrd tähtsaga, nagu seda on nelja valla ühinemine.”

Varbla Vallavolikogu esimees Margit Merila nentis, et tal on hea meel selle üle, et ühinemise esimene etapp on jõudnud kulminatsiooni. “Ees on veel pikk üleminekuperiood. Soovin meile kõigile selleks jõudu, jaksu ja jätkuvalt head koostööd.”

Hanila, Koonga, Lihula ja Varbla valdade juhid


Ühinemislepingu hääletamine


7. detsembril kinnitas Koonga Vallavolikogu seitsme poolt ja nelja vastuhäälega otsuse ühineda üheks Lääneranna vallaks. Päev hiljem kinnitasid ühinemislepingu ka Lihula ja Hanila Vallavolikogud. Kui meie võimuesindajad tegid seda ühehäälselt, siis Hanilas oli ühinemise poolt kaheksa, vastu ja erapooletuid oli kumbagi üks.

Viimasena kinnitas ühinemislepingu 21. detsembri hommikul Varbla Vallavolikogu: ühinemise poolt hääletasid kõik kaheksa liiget, kes toona kohal olid.

Üks suurima pindalaga omavalitsus

Hanila, Koonga, Lihula ja Varbla valdade ühinemisel moodustatav Lääneranna vald, millel on 209 km rannajoont, saab olema pindalalt Eesti üks suurimatest, ent samas kõige suurema hajaasustusega maaüksus: elanike arv on pisut enam kui 5700, pindala 1361 ruutkilomeetrit. 

Lisaks kaheksale koolile, kuuele lasteaiale ning ühele huvikoolile, saab uues vallas olema ka 9 kultuuri- ja/või rahvamaja ning 11 raamatukogu. Samuti on tulevases vallas neli pere- ja/või lastearsti, kaks apteeki ning tervishoiu ja sotsiaalhoolekande keskust, üks hambaravikabinet ning kiirabi.

Lisaks eelpool mainitule on moodustatavas vallas 35 tuulikut, millest 29 asub praeguses Hanila ning kuus Varbla vallas. Lisaks jääb uus vald meile teadaolevalt jagama 1.‒2. kohta käpaliste liigirohkuse poolest.

 

Kristina Kukk
Lihula Teataja toimetaja
Lihula info- ja arenguspetsialist

Fotod: Ain Saare

Varasemalt samal teemal
Jaak Kastepõld: Murranguline aasta
Tänasest kolmapäevani on avatud ühinemise teemaline elektrooniline rahvaküsitlus 
(sisaldab ühinemislepingu kavandit)
Jaak Kastepõld: Valdade liitumine, mis tegelikult toimub?

Admin - post author

No other information about this author.