Loading... (0%)

Lihula koolinoored mängivad teistkordselt Madli Roosiorg-Kirchoffi teemalist etendust

08 December 2015

Järgmisel esmaspäeval, 14. detsembril kell 18.00 tuleb Lihula mõisas teistkordselt lavale muuseumi sünnipäeval täismajale esietendunud Lihula koolinoorte tükk, mis on pühendatud Madli Roosiorg- Kirchoffi 90. sünniaastale.

“Elustuvad Madli poolt kirja pandud mälestused. Õpilaste suu läbi kõlavad pikki aastaid Madli hinges peidus olnud tunded, mis paberile panduna on samuti aastaid oma ellu äratamist oodanud.
Nüüd oli hetk selleks küps. Tema kodus, tema sünnipäeval – päeval, mil oma kodumaja kinkimisest Lihulale ja fondile Keskaegne Lihula täitus 20.aastat,”
kirjeldas etenduse sündimise protsessi lavastaja Hilje Tammaru.

“Mind rõõmustab väga, et noored tulid selle ideega kaasa. Kogu ettevalmistusprotsessi jooksul on õpilased avastanud Lihula ajalugu, Lihula koolilugu, Madli elulugu ning kõige rohkem iseennast.”

Tänukummardus Madlile

See mälestuste-pooltund on sügav kummardus Lihula Gümnaasiumi poolt oma vilistlasele, tema suure südamega loodud Madli ja Edward Krichhoffi fondile. Aastatel 2000-2010 on 42 kooli lõpetajat, kes oma kooliteed kunsti- või loodusvallas kõrgkoolis jätkanud, saanud nimetatud fondist õppetoetust. Lisaks veel medaliga lõpetajad.

Idee autor ja algse materjali kokku panija on Maarja Jõevee, etenduse lavastaja on kooli huvijuht Hilje Tammaru. Laval astuvad üles Helerin Leemets, Kärol Altmäe, Iris Kivisäk, Liisa Raavel, Karmen Murumets, Regle Kurnim, Freddy Pajumets, Erik Mikkus, Iren Sieberk, Anneli Õige ja Sandra Pikkmets.

Sissepääs on tasuta, kohapeal on võimalik teha annetusi muuseumi toetuseks.

Lisaks etendusele saab Lihula muuseumis vaadata näitust Lihula ja ümbruskonna külade rahvariietest ning müügiletilt leiate värskelt ilmunud raamatu “Vana-Läänemaa ajaloo radadel III. Lugusid Lihula kandi minevikust” (10€). 2016. aasta kalender, mis tutvustab Lihula ja Kirbla rahvariideid (5€). Voldik Lihula rahvariietest (0,50€)

Nüüd aga sõna asjaosalistele endile. Lihula koolilehe “Tikker” ajakirjanikud Helerin Leemets ja Erik Mikkus, kes ka etenduses kaasa teevad, annavad meile võimaluse piiluda selle ettevõtmise telgitagustesse.

Kuidas valmis etendus Madlist?

Novembri alguses oli esimene kogunemine mõisas, mil meile räägiti, millega võiks 28. novembril mõisa sünnipäeval esineda. Algne reaktsioon oli muidugi selline, et jälle mingi mõttetu igav ajalooline lavastus, mis ei kutsunud üldse näitlema. Pärast tekstide jagamist ja põhjalikumat uurimist sai tekst aga tuttavamaks ja juba pärast esimest proovi oli tunne, et sellest võib asja saada.

Järgnevad proove täis nädalad süvendasid tunnet, et tegemist on millegi põnevaga. Proovid koos laheda seltskonnaga lendasid justkui linnutiivul ning näidend võttis aina rohkem ilmet, saades ka meile endile huvitavamaks.
Lisaks tüki harjutamisele arenesid kindlasti ka näitlejaskonna omavaheline sõprus ja koostöö.

Kuna tegemist oli justkui tegevusetu etendusega, pandi palju rõhku sõnalisele poolele ning kogu teksti toimima panemine oligi sel korral üks põhilisemaid ülesandeid.
Kuigi pidevalt oli tunne, et ajast jääb puudu, olime siiski 28. novembril valmis enda töö vilja esitlema.

Uued teadmised

Madli Roosiorg Kirchhoffist ei teadnud me eriti midagi, kui, siis ainult seda, et ta on mõisaga seotud. Et see lavastus oleks terviklik, pidime igaüks töötama läbi mingi osa materjalist ja valima välja tähtsamad osad, mille tahaksime näidendis välja tuua.

Materjalidega töötamine tuli kõigile kasuks. Nii saime väga palju teadmisi Lihula mõisa ajaloost ning sellest, kuidas Madli antud hoone ja looga seotud oli.

Tulemus

Kuu aega proove ja keelt sõlme ajavaid sõnu ning lõpptulemus oli midagi rohkemat kui vägev. Esietenduse ajal oli saal täis rahvast ja see tekitas alguses kerge pabina, ent kui asi peale hakkas, tuli kõik nii loomulikult ja hästi välja. Meie jäime rahule.

14. detsembril tuleb meie lavastus uuesti ettekandmisele. Põhjuseid, miks meid vaatama tulla, on mitmeid: saab uusi teadmisi mõisa ning Madli kohta, näha Lihula ägedaid ja hakkamist täis noori ning nautida südamlikku ajaloolist etendust.

Näitlejate arvamused

Freddy: ”Minule on Madli etenduse tegemine andnud kindlasti enesekindlust ja julgust, ja seda iga esinemisega aina rohkem. Sain teada palju teadmisi Lihula mõisa ajaloo kohta ning aru, kui raske on näitlejate töö.”

Helerin: ”Madli Roosiorg Kirchhoffi nime polnud ma varem kunagi kuulnudki. Seda enam oli mulle üllatuseks, et ta on nii lähedalt seotud mõisaga ning üleüldse Lihulaga. Tänu selles lavastuses kaasa löömisele sain väga palju teada mõisa minevikust.”

Iris: ”Selle etenduse tegemine on andnud kindlasti julgust ja enesekindlust. Alati ei tule välja nii, nagu tahaksid, aga ikka peab endast parima andma.”

Erik: ”Olen jõudnud nii kaugele, et selline kogemus andis mu enesekindlusele vähe juurde; oluliseks pean selle juures pigem seda, et etendus arendas mitmeid mu oskusi nii näitlemise kui ka klaverimängu osas ning kui olin varem teadnud Madli kohta vaid seda, et ta oli Lihulas elanud oluline inimene, siis selle etendusega sain temast väga palju uut teada.”

Karmen: ”Selles etenduses osalemine on andnud mulle tahet veel midagi sellist teha.”

Kärol: “Minule väga meeldib see etendus. See on andnud mulle Madli kohta palju teadmisi, mida enne ei olnud kuulnudki. Kindlasti saavad ka teised uut ja huvitavat teada.”

 

Helerin Leemets
Erik Mikkus
Lihula koolilehe “Tikker” ja Lihula Teataja noortetoimetuse ajakirjanikud

Fotod: Endel Apsalon

Admin - post author

No other information about this author.