Lihula mõisa ehib 8. septembrist uus kell, mis rõõmustab silma ning hellitab kõrva. Renoveeritud frontaali paigaldatud 1.2 m läbimõõduga kell ei ole pelgalt ilus vaid ka praktiline.
8. augustil tähistas Lihula oma 806. sünnipäeva suurejoonelise kultuurigalaga “Kingitud aeg”. Sünnipäeva avapidustustel oli eriline koht ühel üllatusel, Narma vaibavabriku poolt Lihulale kingitud suurel mõisa kellal, mille läbimõõt on 1.2 meetrit.
“2017 on Narma 25. sünnipäeva-aasta. Nagu Narmas tavaks, soovisime seda tähistada tavapärasest erinevalt. Teha uutmoodi ei ole teadupärast lihtne, sest see nõuab pingutust, panustamist ja julgust,” selgitas Narma vaibavabriku juht Janek Vipre: “Rääkides paljude heade inimestega sellest, kuidas teha seda aastat Narma ja Lihula jaoks meeldejäävaks, oli minu poolt püstitatud ka küsimus: mida me võiksime omalt poolt Lihulale ja kogukonnale kinkida? Midagi sellist, millel oleks püsiv ja sügavalt sümboolne tähendus.”
Janeki sõnul oli ideid igasuguseid, aga parimaks osutus mõte, mis sai välja öeldud Lihula vallavanem Varje Ojala-Toosi poolt: “Oli mõte, see sai sõnaks ja sõna sai teoks. Seisan siin, et anda üle kingitus, Narma vaibavabriku kingitus Lihulale ja Lihula rahvale. See on Lihula mõisa fassaadi uus kell, mis on peale pikki aastakümneid taas tagasi, et kaunistada mõisa ja näidata õiget aega.”
Galerii: Gerda Eha
Ilus ja praktiline terviklahendus
Uus kell on ilus ja praktiline. Igal täistunnil helisevad klassikalised gongid, lisaks on veerandtunni vahehelinad, mida saab valida kolme erineva hulgast. Vahehelinaid on võimalik häälestada kõlama erineva valjususega öö ja päeva lõikes.
Kell on täisautomaatne, mis tähendab, et näiteks elektrikatkestuse järel kerivad osutid ennast ise õigesse asendisse ilma, et keegi peaks seda käsitsi tegema.
Lisaks sellele telliti mõisa fassaadi otsaviilu remont ja katusealuse pööningu elektripaigaldised.
“Need lisatööd suurendasid küll projekti esialgset eelarvet pea kolm korda, aga leidsime, et niimoodi ideest teostuseni talitamine on lihtsalt aus,” selgitas Janek.
Galerii: Paula Marit Leiumaa
Kella esimesed helid
Oma esimesed niiöelda sammud tegi kell 8. septembril õhtul kell 21:00, mil ettevõte tähistas oma 25. sünnipäeva Lihula mõisas toiminud Narma Sõprade Tänuõhtu raames.
“Kuna kell saabus Lihulasse alles Kultuurigala toimumispäeva hommikul ehk viimasel minutil, oli meil vaja tema hingeelu ja tehniliste võimalustega tutvuda – seetõttu veetiski kell vahepealse aja Narma näidisteruumis Raudtee tänaval, kus me teda häälestasime ja tundma õppisime,” rääkis Janek ning lisas, et viimased nädalad möödusid Narma kontoris pideva kellahelina saatel: “Sellest hoolimata pean tunnistma, et avamishetk oli hardalt kaunis.”
Koos Narma töötajate, pereliikmete ja sõpradega seisid Lihula mõisa ees vaikses ja soojas sügisöös üheskoos pea 150 inimest. Sündmusele lisasid pidulikkust Lihula Muusika- ja Kunstikooli õpilaste puhkpillihelid, mis kõlasid täpselt enne kellahelinat mõisa rõdult.
Lisaks oli mõisa ette muruplatsile moodustatud 96 põlevast õueküünlast kella sümboliseeriv ring.Seda 90 meetrise ümbermõõduga valgusistallatsiooni võis tänu õueküünalde pea 4 tunnisele põlemisajale tõesti nimetada Lihula kõige pikema kestvusega ilutulestikuks.
Me oleme saanud väga palju positiivset tagasisidet nii kella enda, mõisa korrastamise kui ka toimunud ilusa ürituse osas.
Üheskoos heade sõpradega oleme jõudnud mõttele, et selline kaunis tulering mõisaesisel muruplatsil võiks saada järgnevatel aastatel 8. septembril kenaks Lihulat ühendavaks traditsiooniks, mida võiks näiteks täiendada mõne õhtuse muusikalise üritusega mõisas.”
– Janek Vipre, Narma vaibavabriku juht
Kristina Kukk
Lihula Teataja toimetaja
Fotod: Gerda Eha ja Paula Marit Leiumaa
Päise foto: Ragner Sildre