Loading... (0%)

Pensionäride ühendusel Vanaviisi täitub järgmisel nädalal 20 aastat

13 January 2017

16. jaanuaril 1997 loodi Lihulas tol ajal siinse piirkonna suurim kodanikuühendus Vanaviisi, mis tähendab, et õige pea on ühendusel täitumas ümmargune juubel, 20 aastat.

Vanaviisi juubeli tähistamine toimub neljapäeval, 19. jaanuaril kell 14, mil ühenduse liikmed pakuvad Lihula kultuurimajas kohvi ja kooki ning kutsuvad kõiki endale külla. „Tulge kodust välja, saame kokku ja meenutame ühiselt möödunud 20 aastat. Oodatud on nii Vanaviisi liikmed kui ka kõik teised,” julgustavad korraldajad kõiki osalema.

Osalustasu ei ole, kuid tulijatel palutakse end registreerida Lihula kultuurimaja telefonil 477 8191.

Esimesed 10 tegusat aastat

„Oli aasta 1997. Tolleaegse sotsiaalnõuniku Eve Laose kutsel tuli Lihulas 16. jaanuaril kokku 20 hakkajamat pensionäri. Just sel koosolekul asutati Lihula pensionäride ühendus. Juba järgmisel kuul otsustati endale nimeks võtta Vanaviisi ja väärib märkimist, et tol hetkel oli see suurim kodanikuühendus Lihula mail.

Viis esimest aastat oli Vanaviisi esinaiseks Lehti Märk, järgmised kaks aastat Asta Kanter ja seejärel aasta Aino Kaer. Praegu juhib vägesid edukalt Malle Jakobson. Ühenduse algupäevil kuulus juhatusse viis liiget (Asta Kanter, Lehti Märk, Lilian Volman, Linda Lukk ja Vaike Veski). /—/

Kokkuvõttes tähendab tagasipilk Vanaviisi kümnele aastale, et ka vanem iga võib sisukas ja rikas aeg olla. Ilmselt võib seda meie kohta küll öelda, sest meie tegevusest on mitmetes ajalehtedes kirjutatud – vähe sellest –, oleme pälvinud koguni „Prillitoosi” tähelepanu.”

Niimoodi kirjutas 2007. aasta jaanuari Lihula Teataja artiklis „Rikas vanadus” tollane juhatuse liige Lehti Märk, kes, nagu ka paljud teised tollased „Vanaviisi” liikmed, hoiab praeguseks meie tegemistel silma peal pilvepiirilt alla vaadates.

Iga kuu kolmas neljapäev

Täna, kui 2017. aasta on kohe-kohe uksele koputamas, ja vahepeal aeg kümme aastat edasi läinud, on ühenduse tegevust endiselt juhtimas Malle Jakobson: „Me otsustame  ja teeme kõike ühiselt ning oleme rahul sellega, mida me teeme, sest iseenda huvides ju tegutsemegi.”

Vanaviisil on hetkel liikmeid üle 20 ning kohtutakse iga kuu kolmandal neljapäeval. Igaüks toob midagi laua peale, üheskoos juuakse tass kohvi ja peetakse plaane.

Neil igakuistel kohtumistel külastab eakaid ka vallavanem. „Siis saame talle kõik oma mured hingelt ära rääkida ja kuulda valla uudiseid,” ütlesid asjaosalised, „kuid egas me oma neljapäevadel üksnes vallavanemaga piirdu. Tavaliselt on meil külas ka mõni agar maailmarändur, kel põnev turismireis tehtud, või keegi lihtsalt huvitav persoon, nagu näiteks apteeker või politseinik.” Viimati käisid eakatel külas Swedpanga esindajad, kes selgitasid neile vajalikke panga ja rahaga seotud teemasid.

Igal nädal käivad meie eakad kahe autoga kümnekesi Märjamaal ujumas ja saunas: „Koos käies ning ringi liikudes läheb aeg ka kiiremini ja huvitavamalt.” Kuid tantsurühmas Eideratas, kellel täitub jaanuaris 15 aastat, käib igal teisipäeval koos 8 inimest, ning võimlemises, mis toimub kolmapäeviti, on osalejaid kümmekond.

„Lisaks oleme igal aastal ekskursioonidel käinud, ja ei oskagi kohe öelda, mis koht meil veel külastamata on. Nüüd oleme ju isegi Ruhnu ära näinud,” on Vanaviisi ühenduse liikmed oma tegemistega rahul.

Kristi Märk
Märgi Lehti lapselaps
Lihula Teataja toimetaja

Fotod: erakogu

Käesolev artikkel ilmus ka viimases Lihula Teataja paberlehes

Admin - post author

No other information about this author.