Kool on nagu hüppelaud elluastumiseks
ja õpetaja ei saa teha rohkem,
kui meid hoovõtul julgustada.
Aga nad püüavad, annavad parima.
Ja vahel oluliselt rohkemgi …
Reedel, 30. septembril olid kõik Lihula valla õpetajad ja teised haridusasutuste töötajad kutsutud Lihula mõisa, et üheskoos tähistada õpetajate päeva. Lisaks vallavolikogu esimehe ja vallavanema tervitustele said külalised osa kontserdist, mis viis kuulajad seitsme sajandi tagusesse aega. Ühtlasi anti välja Lihula valla Aasta Õpetaja tiitel, mille saajaks on tänavu Pille Saatmäe.
Saabujaid tervitas juba kaugelt kostev puhkpillimuusika. Nimelt mängisid Lihula mõisa rõdul Mati Põdra juhendamisel meie enda noored muusikud.
Õpetajate päeva nii kutset kui kahte suurt torti kaunistavaks visuaaliks oli uks ja võti: “Õpetajad avavad uksi laste peades ning südametes, et nad oskaksid näha ja saaksid aru. Samas õpetavad nad noori märkama ja avama neid uksi, mis elus ette tulevad,” ütles oma kõnes Lihula vallavanem Varje Ojala-Toos.
“Sõna jõud on võimsaim kõigist, sõna võib purustada, sõna võib armastada, sõna võib tunnustust avaldada ja sõna võib õpetust jagada – kauneid sõnu teie kõigi südameisse, head Lihula valla õpetajad ja koolipere!” soovis omalt poolt Lihula vallavolikogu esimees Jaak Kastepõld, kes rääkis oma kõnes eneseväljenduse oskusest ning selle olulisusest.
Aasta Õpetaja Pille Saatmäe
Aasta Õpetaja kandidaate saavad esitada kõik. Lihula valla tänavuseks Aasta Õpetajaks valiti vallavolikogu otsusega Pille Saatmäe. Lihula Muusika- ja Kunstikooli direktor Piia Saak on Pille Saatmäe iseloomustamiseks kirja pannud järgmised read.
“Motivaatorite teemal ei ole mõtisklenud mitte ainult mina, vaid ka teised ja palju enne mind. Kõige tuntum teooria, millest ikka sel puhul räägitakse on nn Maslow´ püramiidi teooria.
Väga lühidalt ja lihtsustatult räägib see sellest, et inimesi panevad tegutsema miskid vajadused ja vajadused on seal püramiidis jagatud tasemetesse.
Tasemeid on 5 ja esimeste tasemetega toimetab suurem hulk inimesi ning järgmise tasemete vajadused motiveerivad siis, kui esimesed on täidetud. Esimestel tasemetel olevad vajadused on põhivajadused, siis tulevad näiteks turvalisus ja seltskonda kuulumine. Neljas tase on tunnustusvajadus ja ka see on motivaator, mis paneb inimesi tegutsema ja mille täitumine annab üldjuhul hea tunde.
Tunnustamine on igati hea ja me võiksime inimeste seda vajadust ka rohkem rahuldada. Kuid kui me oleksime millalgi ütelnud, et Pille, kui sa nüüd kõike väga südamega teeksid ja näiteks selle ooperi-asja hästi ära teed, siis sina võid saada Lihula valla Aasta õpetajaks… See ei oleks motiveerinud. Vähemalt Pillet mitte.
Õnneks selles püramiidis on ka viies, kõrgeim tase, millega tegelevad väga vähesed inimesed ja seal tegutsema ärgitab inimest soov kasutada oma oskusi, võimeid, teadmisi, oma täielikku potentsiaali lihtsalt eneseteostuse soovist ilma mingi muu tagamõtteta ja oma ego tagaplaanile jättes. Püramiiditeooria autor tõi ka näiteid paarist inimesest, keda ta teadis sellel viiendal tasemel olevat, seal oli tal üks tol ajal tuntud astroloog ja ka kuulus füüsikateoreetik Albert Einstein. Kui aga hr. Maslow oleks tundnud Pille Saatmäed, oleks ta kindlasti ka teda maininud.
Seega usun ma, et Aasta Õpetaja tiitel pole Pillele ehk kuigivõrd oluline, kuid see on see, mida me oma heast tahtest ja piiratud võimaluste juures täna teha saame. Kõigil teistel päevadel jääb vaid teadvustada, milline rõõm ja privileeg on see, et Pille on siin meiega ning oma üdini heatahtliku oleku ja raugematu optimistliku tegutsemisega motiveerib ka meid tegelema asjadega, mis on kõrgemal kui selle püramiidi esimene aste.”
Kontsert viis ajarännakule
Vaheldusrikas ja rohkete kommentaaridega varustatud kontsert “Elav muusikaajalugu – keskaeg ja renessanss” viis kõik osalejad tunnikeseks ajarännakule seitsme sajandi tagustele palverännaku radadele, kuninglikesse õukondadesse ja armunute unelmaisse. Lisaks said osalejad heita pilgu keskaegsesse noodikirja ja proovida ladinakeelset laulukunsti.
Esinejateks on tuntud vanamuusikalaulja Tõnis Kaumann (bariton), hispaanlasest trompetimängija Jose Antonio Page Ramirez ja Kiili vanamuusikaansambel Heili Meibaumi juhendamisel.
Silmailu pakkus 19 ehtekunstniku ainulaadne näitus „Symbiosis3”, mis oli viimast päeva avatud justnimelt 30. septembril ning lisaks samal päeval Lihula muuseumis avatud aabitsa näitus, mis sobis õpetajate päeva konteksti kui valatult.
Korraldusmeeskonda kuulnud õpilase muljed Lihula valla õpetajate päevast ja tänusõnad õpetajatele.
Katrin Veek (15)
Teist aastat järjest on mul võimalus olnud olla õpetajate päeval Lihula mõisas. Neiu, kes ootab naerulsui õpetajaid allkorrusel, annab neile suupiste ja juhatab saali. Tundub nagu see töö ei oleks midagi suuremat, aga pole midagi toredamat kui öelda kõigile neile inimestele, kes meid aitavad ja edasi saadavad, aitäh kõige eest!
Eelmist aastat mäletan, kui üht mõttepausi Piret Pääri jutustuste taustal, mil saalis helkimas küünlavalgus, akustiline muusika ning soe õhkkond. Reede õhtul olles mõisas, vaadates natukene tundmatuid pille ning arutledes, et milline muusika see siin päris täpselt tulemas on, ei osanud ma oodata, et see võiks olla midagi sellist. Kaasahaarav, mitmekülgne, erikõlaline, värske ning meloodiline.
Kuna kontserdi teema oli keskaeg ja selle aegne muusika, saime ka meie Liisaga imelised kleidid selga, milles ennast liigutada oli küll veidikene raske, ent tundsime end justkui väikeste printsessidena. Rõõm oli särada sellistena õpetajate keskel.
Terve õhtu oli täis rõõmu, mõtlemist ning see veel rohkem sai selgemaks, et õpetaja pole lihtsalt inimene, õpetaja avab teile uksed tulevasse maailma ning annab võimalusi, millest ise kinni haarata ei oskaks. Peame oskama näha ja tänada inimesi.
“Suurim õnn on see, mida saab jagada!”
Aitäh Teile, armsad õpetajad, et olete meil olemas!
Fotod: Anneli Õige
Eelmisel aastal samal teemal: Lihula vald tänas ja tunnustas oma haridustöötajaid ning andis üle aasta õpetaja tiitli
Kristi Märk
Lihula Teataja toimetaja