Loading... (0%)

Nädala pärast Matsalu loodusfilmide festivalile!

14 September 2016

Kõigest üks nädal ongi veel jäänud oodata Eesti suurimat loodusfilmipidu, mille kese on siinsamas, Lihulas. 21.-25. septembrini toimuval 14. Matsalu loodusfilmide festivalil  asuvad võistlustulle 30 ja lisaks näidatakse veel 80 filmi. Seega on kogu programmis 110 meistriteost, mis välja valitud, nagu tavaliselt, sadade hulgast.

rsz_the_sea_of_lifeVeel enne kolmapäevast pidulikku avaüritust, mis algab kell 18.00,  kogunevad Lihula kultuurimajja kohalike koolide õpilased, et vaadata filme “Looduse superisad” ja “Elumeri”.

Kellel keset töönädalat loodusfilmi isu, tasub kindlasti end sinna saali ka ise sättida, sest esimest filmi kommenteerib publikule Tallinna loomaaia kauaaegne juht Mati Kaal ja teist filmi Eesti loodusmuuseumi zooloog Lennart Lennuk. Need kaks meest on ka tänavuse festivali filmide hindamise žürii liikmed.

Pärast esimesi filme võib Lihula linnas näha sagimist ja ringijooksmist, sest koolilapsed suunduvad kes Riigimetsa Majandamise Keskuse korraldatavale mereteemalisele maastikumängule, kes KuMa majja kunstiringi Piia Saaki käe alla ja kes Olev Mihkelmaa käe all loodusfotograafiaga tutvust tegema.

Aga need, kel koolipingis istumine juba möödas, leiavad tegevust ikkagi kultuurimajas, eriti tasub kolmapäeval kella kahesele seansile sättida neil, kel olnud kokkupuutumist meie looduse uustulnuka – šaakaliga. Nimelt saab filmist “Kunság – Ungari Pusta salaelu” just selle looma kohta palju huvitavat infot, mis ehk annab ka meie lambakasvatajatele aimu, kellega tegu ja kuidas selle uue tegelasega käituda.

Avatseremoonia

Festivali avatseremoonia algab kolmapäeval kell 18, tulge kuulama Mati Põdra juhitud bändi ja pidulikke tervituskõnesid, aga kindlasti ka vaatama maailmas esimest korda linastuvat kodumaist filmi “Habras maailm”, mis räägib soodest ja turbakaevandustest – kohtadest ja tegevustest, mis ka siinkandi rahvale ajalooliselt on leiba lauale toonud.

Kolmapäeval avatakse Lihula mõisa ees pidulikult ka festivaliaegsed näitused: looduse aasta foto parimad, Hanila kandi orhideed ja loodusfoto autorinäitused, lisaks ehtekunstnike loodusest inspireeritud teosed nime all “Symbiosis 3”.


Festivali jooksul soovitan läbi käia nii Lihula mõisa ja aida, raamatukogu, kultuurimaja kui ka Penijõe looduskeskuse, sest põnevaid näitusi on neis kõigis. Neil, kel asja Haapsalusse, õnnestub aga vaadata Soome loodusfoto grand old man Hannu Hautala elutöö näitust Haapsalu kultuurikeskuses.

 

Mitmekesine programm

Neljapäeval, 22. septembril jätkub festivalil filmide näitamine, kusjuures valida saab lausa kolme saali vahel, kus parajasti endale põnevam tundub: kultuurimaja suur saal näitab tõlkega võistlusfilme, teisi festivalile saadetud filme saab vaadata peeglisaalis või esimesel korrusel avatud väikeses saalis.

Kel aga soov, võib võtta osa hoopis Lihula mõisas toimuvast seminarist “Tekstid ja linnud” või kell 16 algavast linnuretkest sookurgesid vaatama koos giid Tarvo Valkeriga.

Neljapäeva hommikul kell 11 linastub “Aafrika elupuud: vorstipuu”. Foto: treileri ekraanitõmmis


Reedel 23. septembril on kultuurimajas taas vaatamiseks valida 40 filmi kolmes saalis. Laelatu bioloogiajaamas aga algab kahepäevane seminar “Loodus ja kapitalism”, millele järgnevalt saab õhtul kl 21 osaleda nahkhiirte uurimise õhtul.

Sel aastal anname festivali lõpus välja ka uue eriauhinna – laste lemmiku – selle auhinna väljaselgitamiseks kutsume festivalile tulevaid lapsi postitama oma lemmikfilmi nimi infolauas olevasse kastikesse.

Lisaks lastele valib festivali jooksul parimaid filme välja ka meie ekspertidest žürii: Billi-Jean Parker, Mati Kaal, Lennart Lennuk, Derek Kilkenny-Blake, Viola Salu ja Tõnu Talpsep.


Laupäeval 24. septembril jätkub jälle filme igale maitsele ja õhtuks on oodata ka žürii pingelise töö tulemusi. Kes soovib filmide vahele ka looduses käia, siis Laelatu bioloogiajaama juurest on kl 12 võimalik ühineda matkaga Puhtu-Laelatu loodusesse koos mitmete heade loodusteadlastega.

Loodusfoto huvilistele algab Lihula mõisas aga programm juba kell 10 Eesti parimate loodusfotograafide ettekannetega, kellele lisaks esineb kl 14 Hannu Hautala oma elutöö ja lindude pildistamisega seotud juttude ja piltidega.

Kell 18 algab kultuurimaja suures saalis festivali lõputseremoonia, kus autasustatakse parimaid ja linastub festivali kõige paremaks filmiks kuulutatav film. Lõputseremoonia muusikalises osas astub üles Karmel Üksvärav, festivali parimatele filmidele saavad auhinnaks Piia Saaki savist kunstiteosed, laste lemmikule aga Symbiosise ehtekunstnike poolt tehtud auhind.


Pühapäeval 25. septembril tasub kultuurimajja tulla neil, kel pole nädala sees olnud mahti kõiki filme vaadata, sest sel päeval korratakse võidufilmi ja teisi eriti tähelepanuväärseid filme.

Kui aga satute festivalile ajal, mil teid huvitavat filmi parajasti ei näidata, siis on kogu festivali ajal võimalik sisse astuda videotuppa ja valida tänavuse festivali filmide seast mõni kohapeal vaatamiseks ja näha seda just endale sobival ajal.

rsz_voistlusprogramm

Rahvusvaheline võistlusprogramm. Foto: ekraanitõmmis http://matsalufilm.ee/et/võistlus/

 

Programmid ja kavad

Lihula kultuurimaja suure saali programm
Lihula kultuurimaja peeglisaali programm
Lihula kultuurimaja I korruse väikese saali programm
Lihula mõisas reedel toimuv seminar “Tekstid ja linnud
Lihula mõisa laupäevane loodusfoto programm

Laelatu bioloogiajaamas reedel ja laupäeval Terioloogia seltsi sügiskooli seminar “Loodus ja kapitalism
Haapsalus Iloni imedemaal toimuvad üritused ja linastused neljapäevast pühapäevani
Tallinna loomaaias toimuvad linastused neljapäevast pühapäevani


Silvia Lotman

Festivali direktor

Admin - post author

No other information about this author.