Loading... (0%)

Oktoobris maandub Lihula Muusika- ja Kunstikooli ette tiibvarjur

30 September 2016

Oktoobri esimeses pooles maandub Lihula Muusika- ja Kunstikooli ette Sacha Dench. Inglanna teeb oma tiibvarjuga ekspeditsiooni “Luikede lend”, mille vältel läbib üksteist riiki sealhulgas ka Eestit. 

Eesti maaülikool koostöös Eesti ornitoloogiaühingu, keskkonnaameti, Eesti tiibvarjuspordi liidu ja Tartu loodusmajaga kuulub sadade toetajate hulka, kes aitavad kaasa ainulaadsele ekspeditsioonile, mille eesmärk on tõmmata tähelepanu väikeluiki ohustavatele teguritele ja liigikaitsele.

Foto: WWT

Luikede lend on esimene katse järgneda väikeluigele õhust. Nimelt lendab inglanna Sacha Dench tiibvarjuga Venemaa tundrast väikeluige pesitsusaladelt  läbi üheteistkümne riigi, sealhulgas Eesti, 7500 kilomeetrit, et jõuda Inglismaale, kus paljud väikeluiged talvituvad.

Teekonnal kohtuvad Dench ja tema tugimeeskond luikede rändeteel asuvate kohalike kogukondadega ning uurivad, miks on väikeluige arvukus viimase kahekümne aastaga ligi poole võrra vähenenud. Praegu on meilt läbirändava väikeluige alamliigi (Cygnus columbianus bewickii) arvukus umbes 18000 isendit.

Eestisse peaks inglanna ja tema meeskond jõudma oktoobri esimeses pooles (eeldatavalt 9.–13. oktoobril). Plaanitud peatused tehakse lisaks Lihula Muusika- ja Kunstikoolile ka Tartus ja Luitemaal. Täpne programm täpsustatakse lähiajal.

Lihula Muusika- ja Kunstikooli direktor Piia Saagi sõnul toob Sacha neile Venemaa koolist kirja. Meie lapsed edastavad enda oma, mis läheb inglannaga edasi Lätti. Küsimusele, mis on kirja sisu vastab Piia nii: “Hetkel ei ole meil see kiri veel valmis, kuid kindlasti kajastame seal kohalikku elu, aga ka seda, kus oleme luikesid näinud.”

Piia sõnul on Sacha ja tema meeskond huvitatud kohalike inimestega suhtlemisest ning seetõttu kutsub ta kõiki, kel vähegi võimalik, tulla kindlasti ise “Tere!” ütlema.


Tiibvari on aerodünaamiline pingutatud kangast tiib, mis on varustatud mootori ja propelleriga. Lennukõrgus ja -kiirus on sealjuures samad mis luikedel – saamaks kogeda kõike, mida luigedki, sealhulgas tormi, mere ületamist ja äärmuslikku külma. Vaadet on võimalik reaalajas jälgida ekspeditsiooni kodulehelt. Ülekandeks kasutatakse uusimat tehnoloogiat ja satelliitühendust.

 

Kristina Kukk
Lihula Teataja kaastoimetaja

 

Foto: Kaarel Kaisel

Admin - post author

No other information about this author.