Loading... (0%)

Lihula vald oli Maale Elama messil esindatud nelja põlvkonnaga

12 April 2015

lihula maale 5Nädalavahetusel peetud messi Maale Elama selle aasta alateema oli Maale ettevõtjaks. Esindatud oli poolsada kogukonda, kes rõhutasid enda tugevustena erinevaid asju.

Kes kutsus metsa või mere äärde elama, kes tõi välja, et selles vallas on lapsed hoitud või et kohapeal jagub vaba aja veetmise võimalusi. Lihula keskendus inimestele ja põhjustele, miks on need ettevõtlikud inimesed, kes vallas juba praegu tegutsemas, just selle koha valinud.

Õhinapõhine meeskond

Kuna noorim osaleja oli vaid pisut üle aasta vana,  oli Lihula kokkuvõttes esindatud nelja põlvkonnaga. Ka tegevusalade mõistes oli kaasatud esinduslik läbilõige, alates õpilasesindusest ja aktiivsetest kodanikest, lõpetades ettevõtjate, volikogu liikmete, vallavolikogu esimehe ning vallavanemaga. Õhinapõhine meeskond, mis kujunes ettevalmistusprotsessi käigus, panustas oma vabast tahtest ja soovist kodukoha arengule kaasa aidata.

Messiboksi ühte seina kaunistasid kohaliku vaibatootja Narma uue kollektsiooni vaibad. Konstruktsiooni ehitasid ja paigaldasid ProDigi noormehed Markko Salm, Mario Veskimäe ning Aivar Meisterson.  Messi slaidiesitluse jaoks panid galeriid kokku ning andsid oma fotode kasutamiseks loa Olev Mihkelmaa , Kaarel Kaisel ja Asso Niin.

See, et Lihula valla suurim varandus ja väärtus on särasilmsed inimesed, ei ole mitte ainult ilus hüüdlause, vaid hoiak ja suund, mille nimel Lihulas aktiivselt tegutsetakse.

Arenev ja uuetele ideedele avatud vald

Lihula vallas on praegu huvitavad ajad ning alguse saanud hulk põnevaid ettevõtmisi.  Lihula laienemisplaane pidav apteek vajab farmatseuti ning proviisorit. Lisaks, aasta lõpus töötuks jäänud kaheksa õmblejat otsisid ning leidsid endale uue tööandja, nii et vähem kui nädalaga on olukord muutunud vastupidiseks, ja nüüd ollakse omakorda juba uute õmblejate otsingul.

Lihulast pärit noored, Tallinna ülikooli õigusakadeemia II kursuse tudengid Piret Rummi ja Mihkel Kivisalu annavad vallasekretäri ja õigusteaduse magistri Ermil Migguri juhendamisel tasuta õigusabi. See teenus on osutunud igati vajalikuks ja populaarseks. Nii olid sel nädalavahetusel kõik ajad täis ning noored töötasid algselt plaanitud kolme tunni asemel peaaegu poole kauem.

Samal ajal, kui enamik Lihula valla esinduse naisi kandis “Maale Elama” messil lilltikandiga rahvariideseelikuid, võtsid Lihula lilltikandi seltsi naised vastu Raplast tulnud 16 külalist. Muuhulgas korraldati neile ka Lihula rahvariideseeliku motiivi tikkimise töötuba. Seltsi jaoks oli see esmakordne kogemus nii suurt seltskonda võõrustada.

Miks maale, miks Lihulasse?

“Mina usun sellesse, et Lihula on perspektiivikas koht, nii inimeste, asukoha, looduse kui ka ajaloo ja kultuuripärandi mõttes. Kui meie enda silmad säravad ja me ise väga-väga usume sellesse, mida me teeme, siis on inimesed nõus kampa lööma, ning üheskoos suudame nii mõndagi.”

Varje Ojala-Toos, Lihula vallavanem, Lõuna-Läänemaa Naiskodukaitse liige, Läänemaa sädeinimene 2011 ja Läänemaa kultuuritegija 2012

~

“Ma ei looda lotoõnnele ega poliitilistele lubadustele, ma usun mind igapäevaselt ümbritsevatesse inimestesse, kellega koos loome oma lastele turvalist ja õnnelikku lapsepõlve. Kui Sa oled ettevõtlik ja soovid inimesi kaasates luua enda võimalustele ja oskustele sobiva hüve, mis on kogukonnale kasulik, kui Sa soovid olla tõeline looja ja maailmamuutja, tule Lihulasse!”

Janar Sõber, Lihula gümnaasiumi direktor, raskejõustikuklubi Leola asutaja ja treener, Läänemaa sädeinimene 2012, kolme lapse isa

~

“Põlise läänlasena pean lugu järjekordade- ja liiklusummikute vabast elukeskkonnast, naudin siinset rahu ja vaikust. Internet on andnud mulle võimaluse tegeleda ettevõtlusega oma kodukohas. Enda kogemusi jagades loodan julgustada ka teisi maale tulijaid.”

Markko Salm, OÜ ProDigi juhatuse liige, telekommunikatsiooniteenused Läänemaal

~

“Oot-oot, kus Sa elad? Sa elad maal ja tahad hakata seal pakkuma paketireise? Kuidas Sa kavatsed ära elada? Arvasin, et kui mul on internet ja telefon, kuidas ma siis ei saa seda teha. Tänaseks olen tõestanud, et see on võimalik ja minu elu on seoses selle tööga kardinaalselt muutunud. Suhtlen pea terve maailmaga, käin Euroopas tööreisidel, messidel, otsustan ise oma asjade üle. Ometi, iga kord, kui jõuan tagasi koju, kus on hea, vaikne ja rahulik, saan aru, kui hea on elada Matsalu Looduspargi südames.”

Marika Mann, Estonian Nature Tours tegevjuht

~

“Tulin Lihulasse tagasi, sest siin on parim koht laste kasvatamiseks. Väga hea lasteaed ja kool kahe minuti kaugusel. Hommikul teen ukse lahti ja saadan pätakad õue mängima, ilma ühegi mureta. Minu töö on väga liikuv, seepärast pole elukohal nii suurt tähtsust ja kulud on väiksemad.”

Olev Mihkelmaa, fotograaf

~

“Soovin oma kodukohale ja nendele lastele, kes siin praegu õpivad, tagasi anda seda, mida siinsed õpetajad ja treenerid kunagi mulle andsid. Selleks, et maalastel oleks teiste piirkondade noortega võrdsed võimalused, on maale vaja inimesi, kes armastavad oma tööd ja läbi oma tegevuse neid võimalusi loovad ja pakuvad.”

Jaanus Getreu, Lõuna-Läänemaa Jalgpalliklubi asutaja ja treener, Läänemaa aasta spordielu edendaja 2014

~

“Lihula on eriline koht keset Läänemaa lagendikke, kus nagu polegi suurt midagi, kuid ometi on siin kõik. Kuna paika peab see, et mida väiksem koht, seda rohkem sõltub üksikisikutest, on Lihula suurepärane paik, kus erinevaid ideid lennutada ning ellu viia! Inimeste inimesena, kes armastab kirjutamist, võimaldab praegune ametikoht mul ühendada töö ja hobi ning kui saan seeläbi ka kodukoha arengule kaasa aidata, on see ju topeltvõit.”

Kristi Märk, Lihula valla info- ja arenguspetsialist, algatuse “Maale Elama” koordinaator ja kontaktisik: kristi.mark@lihula.ee, 5668 8385

Admin - post author

No other information about this author.